۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

عوامل فاندامنتال، تکنیکال و درون‌زنجیره‌ای که مرتبط با اتریوم هستند نشان دهنده کاهش احتمالی قیمت این ارز دیجیتال در هفته‌های آینده هستند. اینطور که از الگوهای نموداری پیداست، هدف بعدی اتریوم می‌تواند ۲۵ درصد پایین‌تر از سطوح فعلی باشد.

اتریوم بیش از نیمی از ارزش دلاری خود را امسال از دست داده است. این ارز دیجیتال ارزش خود در برابر بیت کوین را هم از دست داده و در حال حاضر به دلایل گوناگونی زیر محدوده ۲,۰۰۰ دلار باقی مانده است.

علاوه بر این، داده‌های موجود نشان دهنده این است که قیمت اتریوم در همین ماه ممکن است به خاطر عوامل دیگری که در ادامه درباره آنها صحبت می‌کنیم، بیش از پیش کاهش یابد.

صندوق‌های اتریوم بخش زیادی از سرمایه خود را از دست داده‌اند

گزارش‌های وب سایت کوین شیرز (CoinShares) در ۳۱ مه (۱۰ خرداد) نشان می‌دهد که سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ حدود ۲۵۰ میلیون دلار را از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر اتریوم خارج کرده‌اند.

این در حالی است که خالص جریان ورودی و خروجی صندوق‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم نبوده است. برای مثال در سال ۲۰۲۲ سرمایه‌گذاران حدود ۳۶۹ میلیون دلار را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر بیت کوین اضافه کرده‌اند.

جریان خروجی و ورودی صندوق‌های ارز دیجیتال (به تفکیک دارایی‌های مختلف)

در عین حال، صندوق پروتکل‌های بلاک چینی لایه اول سولانا و کاردانو که رقبای اتریوم محسوب می‌شوند، به‌ترتیب ۱۰۴ و ۹ میلیون دلار سرمایه را به خود جذب کرده‌اند.

سرمایه برداشت‌شده از صندوق‌های مبتنی بر اتریوم نشان می‌دهد که لونا و UST (توکن‌های وابسته به اکوسیستم تِرا) با سقوط اخیر خود علاقه سرمایه‌گذاران به بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را کاهش داده‌اند.

نمودار ارزش کل سرمایه قفل‌شده اتریوم تا ۵ ژوئن (۱۵ خرداد)

پیش بینی تحلیل گران در رابطه با اتریوم

تحلیلگرانی که پیش‌بینی کرده‌اند روند اتریوم در آینده صعودی است، اکثراً پیش‌بینی‌های‌شان را بر اساس رونق بازار دیفای انجام داده‌اند؛ زیرا بلاک چین اتریوم میزبان اکثر برنامه‌های این بخش است. نکته قابل توجه این است که تا ۵ ژوئن (۱۵ خرداد)، ارزش کل سرمایه قفل‌شده برنامه‌های مبتنی بر اتریوم ۶۸.۷۱ میلیارد دلار بوده است. که تقریباً ۶۵ درصد از ارزش کل سرمایه قفل شده در بخش دیفای را تشکیل می‌دهد.

با این حال، ارزش کل سرمایه قفل‌شده اتریوم نشان می‌دهد که بخش زیادی از استخرهای دیفای اتریوم با خروج سرمایه مواجه شده اند. گفتنی است که ارزش کل سرمایه قفل‌شده در استخرهای مذکور در ۹ مه (۱۹ خرداد) و تا قبل از سقوط لونا کلاسیک و UST کلاسیک در محدوده ۱۰۰ میلیارد دلار بود.

طبق گفته‌های ایلان سولوت (Ilan Solot)، یکی از سهام‌داران تاگوس کپیتال (Tagus Capital)، ریسک‌های مربوط به وضعیت کلان اقتصاد که از سیاست‌های پولی انقباضی بانک مرکزی آمریکا صورت می‌گیرد و همچنین چشم‌انداز محتاطانه‌ای که نسبت به بخش دیفای شکل گرفته است، باعث می‌شود روند اتریوم در ماه ژوئن (خرداد) همچنان نزولی باشد.

سولوت به فایننشال تایمز (Financial Times) اعلام کرده است که:

اگر فدرال رزرو به سیاست‌های انقباضی خود ادامه دهد، جهان همچنان در رکود باشد و مردم همچنان مجبور باشند ۴.۵ دلار به‌ازای هر گالن گاز بپردازند، پول کمتری برای سرمایه‌گذاری در دیفای یا شرکت در بازی‌های مبتنی بر بلاک چین خواهند داشت.

نبود شرایط تکنیکال خوب در اتریـوم

روند معاملاتی اتریوم در ماه مه (اردیبهشت) نشان می‌دهد که قیمت این ارز دیجیتال احتمالاً در آینده همچنان نزولی خواهد بود.

اتریـوم در محدوده‌ای در نوسان است که یک خط حمایت افقی و یک خط مقاومت نزولی آن را ایجاد کرده‌ است. این الگو تقریباً شبیه به مثلث نزولی است که نوعی الگوی تداومی نزولی محسوب می‌شود.

نمودار روزانه قیمت اتریوم همراه با مثلث نزولی در حال تشکیل در آن

بر اساس قواعد تحلیل تکنیکال، شکل‌گیری این الگو به این صورت است که در ابتدا قیمت به طور کامل به زیر حمایت الگو سقوط کرده و سپس به اندازه حداکثر ارتفاع مثلث، کاهش می‌یابد؛ درست مثل چیزی که در تصویر زیر نشان داده شده است.

اگر اتریوم به زیر خط روند حمایتی پایین مثلث نزولی سقوط نماید، ممکن است در ماه ژوئن (خرداد) به رنج قیمتی ۱,۳۵۰ دلار برسد. گفتنی است که این سطح حدود ۲۵ درصد پایین تر از قیمت فعلی اتریوم است.

موجودی اتریـوم صرافی‌ها در حال افزایش است

داده‌های وب‌سایت کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد که تعداد کل اتریـوم‌های موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال ز شروع ماه مه (اردیبهشت) ۵۵۰,۴۵۹ واحد افزایش یافته است.

اتریوم

موجودی اتـــریوم صرافی‌های ارز دیجیتال

بنا بر این داده‌ها، از زمان آغاز سقوط ناگهانی تِرا، تقریباً ۹۵۰ میلیون دلار اتــریوم به کیف پول‌های موجود در صرافی‌های ارز دیجیتال واریز شده است.
معمولاً معامله‌گران زمانی توکن‌های خود را وارد صرافی‌ها می‌کنند که می‌خواهند آنها را با سایر دارایی‌ها معامله کنند. در نتیجه، اگر روند نزولی ماه‌های اخیر موجودی اتریوم صرافی‌ها تغییر کند و صعودی شود، فشار فروش آن احتمالاً افزایش می‌یابد.

منبع:”cointelegraph