۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

از نقاط ضعف های بیت کوین و اتریوم میتوان به زمان طولانی تأیید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین و کارمزد بالای شبکه اتریوم همواره در فناوری بلاک چین نام برد؛ این مورد به این معناست که مدت‌طولانی است که کاربران و سرمایه‌گذاران منتظر یک بلاک چین هستند که بتواند مشکل آنها را برای همیشه حل کند. شاید بتوان در وهله اول گفت که سولانا همان بلاک چینی است که همه منتظرآن بودند!

در صفحه اصلی وب سایت سولانا یک توصیف عالی برای این شبکه وجود دارد که سعی کردیم در این مقاله از آن کمک گرفته و شرح کاملی را برایتان آماده کنیم.

قدرتمند برای توسعه‌دهندگان، سریع برای همه

در سولانا انجام تراکنش‌ها در کمتر‌از ۱ ثانیه طول می‌کشد؛ به عبارتی یعنی سولانا برای تمام کاربران سریع است. کارمزد بسیارناچیز در تراکنش‌های این شبکه و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند پیچیده هم بیان کننده آن است سولانا همان چیزی است که توسعه‌دهندگان لازم دارند.

هم اکنون صدها پروژه روی سولانا کار می‌کنند و سطح مقیاس‌پذیری بالای آن به این معناست که باید منتظر صدها پروژه دیگر باشیم که راه خود را در این فهرست پیدا کنند.

در این مقاله، ابتدا به معرفی اکوسیستم سولانا خواهیم پرداخت و در ادامه آن به تاریخچه و تیم آن نیم نگاهی خواهیم داشت. در بخش‌های بعدی مروری بر قیمت سولانا خواهیم داشت و ویژگی‌های آن را بررسی می‌کنیم. پروژه‌های مشهور روی سولانا، آموزش استفاده از کیف پول‌های این ارز دیجیتال، آموزش خرید سولانا و سؤالات متداول هم بخش‌هایی که در پایان مقاله خواهید خواند.

سولانا چیست؟

در تعریف سولانا، اینگونه باید گفت که این شبکه یک اکوسیستم غیرمتمرکز، مقیاس‌پذیر، امن و بسیارسریع است. این پروژه با هدف اینکه تبدیل‌ شود به بستری برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) ایجاد شده است و در حال حاضر یکی از اصلی ترین رقبای اتریوم به عمل می آید.

سرعت انجام تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیری بالای شبکه سولانا و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند باعث شده است تا این پروژه به‌سرعت درحوزه بلاک چین به یکی از اکوسیستم‌های پیشتاز بتواند تبدیل شود.

در بحث مقیاس‌پذیری مشکلات شبکه اتریوم باعث شد تا سولانا بتواند با سرعت بیشتری به جایگاه کنونی خود برسد و هم اکنون می‌توان آن را جدی‌ترین رقیب برای اتریوم و محبوبیت آن در نظر گرفت.

همواره سرعت به نسبت پایین تأیید تراکنش‌ها در بسیاری از بلاک چین‌ها، به‌عنوان یکی از معایب سیستم‌های غیرمتمرکز مطرح شده است؛ حال آنکه با ورود پروژه‌هایی مثل سولانا، بتدریج بلاک چین‌های کندتر جای خود را به بلاک چین‌های بهینه‌تر می‌دهند. از ویژگی های شبکه سولانا میتوان اینگونه گفت که قادر است روی کاغذ در هر ثانیه بیش از ۵۰ هزار تراکنش را پردازش کند؛ این یعنی سولانا علاوه بر بلاک چین‌ها دیگر، غول‌های حوزه پرداخت مثل پی‌پل و مسترکارت را هم تهدید خواهد کرد.

از آنجایی که پشتیبانی از قراردادهای هوشمند از معدود وظایف این اکوسیستم است، می‌تواند میزبان انواع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، از توکن‌های غیرمثلی (NFT) گرفته تا صرافی‌های غیرمتمرکز و بازارسازهای خودکار باشد. به نوعی می‌توان سولانا را شبکه ای مشابه با اتریوم ولی با کارایی بیشتر توصیف کرد. مقبولیت این شبکه در بین توسعه‌دهندگان و کارشناسان این حوزه تا جایی است که هم اکنون بیش از ۴۰۰ پروژه روی اکوسیستم سولانا فعالیت دارند و هرروز برتعداد آنها افزوده می‌شود.

از راه‌اندازی شبکه بیت کوین بیش از یک دهه می‌گذرد، در آن زمان بیت کوین درپی یک مشکل اساسی آن را حل کرد و آغازگر راهی بود که در آن دیگر نیازی به یک نهاد متمرکز (مانند ویزا و پی‌پل) برای تأیید و پردازش تراکنش‌ها نبود، این یعنی هر شخصی از هر جای جهان می‌توانست بدون نیازبه، اعتماد به واسطه، به افراد دیگر پول ارسال کند.

در پی کند بودن استفاده از شبکه‌هایی مثل بیت کوین باعث ظهور فناوری‌های تازه‌ای شد. چندین سال بعد اتریوم کار خود را با ظرفیت حدود ۱۵ تراکنش برای هر ثانیه آغاز کرد ولی با گذشت زمان این رقم نیز کافی نبود. حال با ظهور سولانا و پلتفرم‌های مشابه آن، ظرفیت پردازش بلاک چین‌ها بسیار بالاتر رفته و افراد می‌توانند در عین  بهره وری از ویژگی غیرمتمرکزبودن، با سرعت بالا تعاملات مالی خود را انجام دهند.

در توصیف دقیق‌ هدف سولانا باید گفت که این شبکه آمده است تا تمرکززدایی در هر حوزه‌ای را تسریع کند. کارمزدهای بسیار کم سولانا، عملکرد بسیار سریع در تأیید تراکنش‌ها و غیرمتمرکزبودن آن باعث شده است که این شبکه تا به اینجای کار محبوبیت بسیار زیادی در میان توسعه‌دهندگان، کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاران داشته باشد.

SPL‌ استاندارد ساخت توکن روی شبکه سولانا است. به‌ عبارتی، می‌توان آن را شبیه استاندارد ERC‌ در شبکه اتریوم به حساب آورد. SPL در واقع استاندارد توکن‌های مثلی هستند که روی شبکه سولانا ایجاد می‌شوند. برای ساخت توکن روی این شبکه، می‌توانید از زبان‌های برنامه‌نویسی سی (C)، راست (Rust) و سی پلاس‌پلاس (++C) استفاده نمایید.

کارکرد سولانا مبتنی بر پروتکل اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) است و توکن اختصاصی این شبکه با نام سول (SOL) است. سولانا اعلام کرده که، هر سال به تعداد توکن‌های شبکه ۸ درصد اضافه می‌شود. از طرفی دیگر، در هر سال، از مقدار این ۸ درصد، ۱۵ درصد در قالب نرخ کاهش تورم کسر می‌شود و این کاهش طی ۱۰ سال ادامه پیدا می‌کند و‌در نهایت پس از حدود ۱۰ سال، تورم سالیانه سولانا به ۱.۵ درصد می‌رسد.

در زمان گذاشتن این مطلب، عرضه کلی توکن‌های SOL حدود ۵۰۹.۳ میلیون واحد است و از این میزان، ۳۰۳.۶ میلیون واحد در حال گردش هستند.

سولانا به‌صورت چندین لایه کار می‌کند وهر لایه آن مسئول بخشی از عملکرد شبکه آن‌است. با فرض به این موضوع می‌توان سولانا را یک شبکه هیبریدی به حساب آورد.

 

توزیع ثروت در سولانا

نحوه کارکرد سولانا؟

سولانا یک شبکه به نسبت پیچیده و انبوه است و استفاده از فناوری‌های جدید در آن باعث شده تا این بلاک چین یکی از بهینه‌ترین نمونه‌های موجود نام بگیرد. با این حال برای کار با این شبکه و استفاده از توکن آن نیازی به درک کامل نحوه عملکرد این شبکه و جزئیات فنی آن نخواهید داشت.

اسلکت هر بلاک چینی بلاک‌ها هستند. با قرارگرفتن تراکنش‌ها و اطلاعات آنها در بلاک‌ها، زنجیره‌ای تشکیل می‌شود که بلاک چین نام دارد؛ اینطور میتوان گفت که بلاک‌ها مثل تکه‌های پازل هستند که در نهایت تصویری کلی به نام بلاک چین را می‌سازند.

هر بلاک در سولانا، اسلات (Slot) نام دارد و توسط اعتبارسنجی خاصی به نام لیدر (Leader) ساخته می‌شوند و هر اعتبارسنج در پس حضور این شبکه عضوی از خوشه (Cluster) شبکه است. در این شبکه، هر خوشه تنها یک اعتبارسنج دارد و وظیفه آن اضافه‌نمودن بلاک‌ها یا همان اسلات‌ها به دفتر کل بلاک چین است.

سولانا برای افزایش سرعت ، کارایی و بهره‌وری ازالگوریتم گواه اثبات تاریخچه (Proof of History) استفاده می‌کند.این الگوریتم این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا با ایجاد سلسله‌ای از سابقه، از آنها به‌عنوان تأییدی برای تعیین تاریخ دقیق رویدادها استفاده کنند. استفاده از چنین مکانیزمی باعث می‌شود که شبکه سولانا سبک وسریع باشد؛ چراکه دیگر نیازی به صرف زمان برای اجماع بر سر برچسب‌های زمانی نیست.

اثبات تاریخچه در واقع یک منبع سراسری در شبکه سولانا برای ثبت زمان است وهدف اصلی آن برقراری امنیت شبکه بدون کم کردن سرعت است.

رخدادهای شبکه و تمام تراکنش‌ها با تابع هش SHA256 هش می‌شوند. با استفاده از این تابع، خروجی منحصربه‌فرد بوده و حدس‌زدن آن تقریباً عملی غیرممکن است. پس از هش‌شدن، هر خروجی به‌عنوان ورودی هش بعدی مورد استفاده قرار خواهدگرفت.

این جریان باعث ایجاد یک زنجیره غیرقابل‌شکستنی از تراکنش‌های هش‌شده می‌شود؛ به‌عبارتی دیگر، یک اعتبارسنج (Validator) می‌تواند بدون اینکه نیازی به برچسب‌های زمانی (Timestamp) معمول داشته باشد، رویدادها و تراکنش را به یک بلاک اضافه کند. از طرفی دیگر، روند هش‌کردن زمان مشخصی دارد و از همین رو اعتبارسنج‌ها می‌توانند به‌راحتی بررسی کنند که چقدر زمان گذشته است. به بیان ساده، هر نود در سولانا یک ساعت برای خودش دارد و این به این معناست که‌دیگر مثل شبکه بیت‌کوین تمام نودها نیازی نیست برای یک تراکنش جمع شوند. برای درک بهتری از این پروسه پیچیده به مثال زیر توجه کنید:

حال فرض کنید سه تراکنش به نام های «الف»، «ب» و «ج» داریم؛ شبکه سولانا تراکنش‌ها را با استفاده از پروتکل اثبات تاریخچه اجرا می‌کند. یعنی:

 • هش تراکنش اول: نسخه‌ای رمزنگاری شده از «الف» با برچسب زمانی صفر
 • هش تراکنش دوم: نسخه‌ای رمزنگاری شده از «ب» با برچسب زمانی یک
 • هش تراکنش سوم: نسخه‌ای رمزنگاری شده از «ج» با برچسب زمانی دو

این موضوع باعث ایجاد قاعده‌ای می‌شود که نسبی نیست و برای تمام مشترکان شبکه واضح و عینی است. برهمین عنوان سرعت بلاک چین سولانا نسبت به سایر بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام یا اثبات کار بسیار‌بیشتر است و این شبکه‌قابلیت این را دارد که در هر ثانیه ۵۰ هزار تراکنش را پردازش کند. برای درک بهتر این موضع میتوان‌گفت که ظرفیت تأیید تراکنش بیت کوین ۵ تا ۷ تراکنش در ثانیه است.

لیدرها چه کسانی هستند؟

در سولانا، لیدر مسئول ساخت بلاک‌هاست و لیدرها در بازه‌های زمانی مشخصی تغییر می‌کنند. این تغییر درصورتی است که نودها می‌دانند لیدر بعدی چه کسی خواهد بود.

برعکس بیت کوین که برچسب‌های زمانی در آن به ساعت محلی ماینر وابسته است، در سولانا چنین پیوستگی وجود ندارد؛ چراکه اثبات تاریخچه این نیاز را برطرف کرده است و مفهوم زمان در قالب یک اصل سراسری توسط شبکه تعیین خواهد شد.

با تمام وجود مزایای اثبات سابقه، این فناوری دارای کم و کاستی‌هایی است. به عنوان مثال، تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج در سولانا نیاز به سخت‌افزار فوق قدرتمند دارد و اگر شما این پیش نیازها را نداشته باشید، امکان تبدیل‌شدن به یک اعتبارسنج وجود ندارد. از سوی دیگر، اثبات تاریخچه باعث متمرکزتر شدن سولانا می‌شود؛ چراکه دیگر مثل شبکه‌های اثبات سهام معمولی، هر کسی نمی‌تواند به‌عنوان اعتبارسنج فعالیت کند.

مشکل دیگری که در این میان به وجود می‌آید، حجم بالای تراکنش‌هاست. همان طور که گفتیم، سرعت انجام تراکنش‌ها در سولانا بالاست. با فرض به این که هر تراکنش ۲۵۰ کیلوبایت باشد و در هر ثانیه ۵۰ هزار تراکنش تأیید شود، درهر سال ۴۰ پتابایت داده روی بلاک چین ذخیره خواهد شد. حجمی که شاید ذخیره آن برای هر کسی مقدور نباشد. سولانا برای حل این مشکل راهکار آرشیوکننده‌ها را ارائه کرده است که در ادامه نحوه کارکرد آن را تشریح خواهیم کرد.

تاریخچه و تیم سولانا

در سال ۲۰۱۷ آناتولی یاکوونکو(Anatoly Yakovenko) کارخود را روی این پروژه آغاز کرد. یاکوونکو کمی بعد همکاری با گرگ فیتزجرالد (Greg Fitzgerald) و استفن آکریج (Stephen Akridge) که پیش‌تر با آنها در کوالکام (Qualcomm) کار می‌کرد آغازکرد و سپس شرکتی را تأسیس کرد که امروزه آن را به اسم سولانا لبز (Solana Labs) می‌شناسیم.

یاکوونکو با همکاری آکریج و فیتزجرالد و تیمی از متخصصان قبلی اپل و کوالکام پروژه لوم (Loom) را شروع کردند. کمی بعد و به‌واسطه آن که نمی‌خواستند نام پروژه آنها با لوم نتورک (Loom Network)، پروژه‌ای لایه دوم بر روی شبکه بلاک چین اتریوم مشابه نباشد، آن را تغییر داده و نام سولانا را برای آن انتخاب کردند.

هم اکنون یاکوونکو به‌عنوان مدیرعامل سولانا وهم‌بنیان‌گذار سولانا لبز مشغول به کار است و اریک ویلیامز (Eric Williams)، به‌عنوان یکی دیگر از هم‌بنیان‌گذاران سولانا، مدیر ارشد بخش علمی در سولانا لبز است. گرگ فیتزجرالد و راج گوکال (Raj Gokal)، از دیگرهم‌بنیان‌گذاران سولانا، به‌ترتیب در سمت مدیر ارشد بخش فناوری و مدیر ارشد عملیات فعالیت دارند.

تیم سولانا در طی برنامه‌های تأمین بودجه ۳ ماهه خود، مبلغی درحدود ۲۰ میلیون دلار از طریق فروش محدود توکن‌هایش، سرمایه جذب کرد.

این شبکه در سال ۲۰۲۰ و در ماه مارس آن سال نسخه بتایی از شبکه اصلی خود را راه‌اندازی کرد و کمی بعد تر از آن نیز موفق شد در جریان مزایده عمومی خود در پلتفرم کوین لیست (CoinList) ۱.۷۶ میلیون دلار دیگر سرمایه را جذب کند. در آن زمان شبکه بتا سولانا فقط قابلیت انجام تراکنش‌ها و برخی ابزارهای پایه را در اختیار کاربران قرار می‌داد و درآن خبری از پاداش سهام‌گذاری نبود؛ زیرا هنوز زمان‌ مشخصی برای عرضه توکن‌های SOL اعلام نشده بود.

در حال حاضر سولانا لبز نقش پررنگی در توسعه شبکه سولانا بر عهده خود دارد. بنیاد سولانا (Solana Foundation) نهادی است که سرمایه‌های لازم را برای توسعه این شبکه تأمین می‌نماید.

ویژگی‌های مهم سولانا

به‌طور کلی سولانا هشت روی هشت نوآوری استوار است:

 • اثبات تاریخچه (Proof of History)
 • سی‌لول (Sealevel)
 • تحمل خطای بیزانس تاور (Byzantium Failure Tolerance Tower)
 • پایپ لاینینگ (Pipelining)
 • توربین (Turbine)
 • گالف استریم (Gulf Stream)
 • کلاد بریک (Cloudbreak)
 • آرشیوکننده‌ها (Archivers)

اثبات تاریخچه

به طورکلی در تمام شبکه‌های توزیع‌شده، بزرگترین چالش پیش رو در آن این است که نودها توانایی آن را ندارند به برچسب‌های زمانی که از نودهای دیگر دریافت می‌کنند، اعتماد کنند؛ زیرا این برچسب‌ها گاهی توسط خودِ نودها یا از روی ساعت سخت‌افزار آنها به بلاک‌ها اضافه می‌شوند.

سولانا چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قاتل اتریوم بدانید

سولانا با ارائه روش اثبات تاریخچه ازپس این مشکل برآمده است. اثبات تاریخچه در واقع نوعی منبع امن و رمزنگاری‌شده است که یک مرجع سراسری در شبکه برای زمان ایجاد خواهدکرد. اثبات تاریخچه در واقع یک تابع از نوع تأخیر قابل‌تأیید (Verifiable Delay Function) با بسامد بالاست. در این توابع، مراحل مشخص نیازمند است تا اعتبار خروجی تأیید شود؛ اما هر شخصی می‌تواند اعتبار خروجی را به‌سادگی ممکن تأیید کند.

اثبات تاریخچه این امکان را به نودهامی‌دهد که بدون آنکه هماهنگی صورت گیرد با دیگر اعضای شبکه، بلاک بعدی را بسازند. در این روند دیگر خبری از اعتماد به برچسب‌های زمانی نیست. در نتیجه با استفاده از اثبات تاریخچه، سرعت تأیید تراکنش‌ها تا حد چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

توربین

سولانا چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قاتل اتریوم بدانید

در سولانا توربین همان پروتکلی است که به‌عنوان یک پل ارتباطی درمیان اعتبارسنج‌ها عمل می‌کند. توربین به طورکلی یک پروتکل که کار آن اتصالِ مستقل از اجماع سولانا است. این پروتکل شباهت زیادی به بیت تورنت (BitTorrent) دارد و می‌توان گفت نسخه‌ای بهینه‌تر از بیت تورنت است.

هنگامی که یک بلاک در شبکه مخابره می‌شود، توربین آن را به بسته‌های کوچک تر تقسیم‌ می‌کند؛ به‌عبارتی دیگر، این شبکه چالش پهنای باند را با استفاده از تقسیم‌ داده‌ها به بسته‌های کوچک حل می‌کند.

تحمل خطای بیزانس تاور

سولانا چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قاتل اتریوم بدانید

سولانا می‌تواند از تحمل خطای بیزانس تاور به‌عنوان نوعی مکانیزم اجماع استفاده کند که به‌نوعی تحمل خطای بیزانس کاربردی (Practical Byzantine Fault Tolerance) است. این مکانیزم با استفاده از اثبات تاریخچه، که خود ساعت سراسری شبکه است، کار می‌کند. با بهره‌گیری از این تحمل خطا، اجماع بدون نیاز به تبادل حجم بالایی از پردازش حاصل می‌شود و تأیید تراکنش‌ها با سرعت بسیار بیشتری انجام می‌پذیرد.

دفترکل سولانا پیش از این که به وضعیت نهایی و قطعی برسد، اعتبارسنج‌ها بر سر این مسئله که کدام دفتر کل معتبر است، رأی‌گیری می‌کنند. پس از رأی‌گیری، امکان انجام دوباره آن ممکن نیست.

گالف استریم

سولانا چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قاتل اتریوم بدانید

سولانا باکمک تسهیل پردازش‌های لازم برای تأیید بلاک‌ها به میزان ظرفیت ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه دست یافته است. در این بلاک چین، نودها دارای یک رهبر به نام لیدر (Leader) هستند و تمام اعتبارسنج‌ها ترتیب لیدرها را ازقبل می‌دانند؛ این به این معناست که آنها می‌دانند لیدر فعلی و لیدرهای بعدی چه کسانی هستند. بدین وسیله، اعتبارسنج‌ها پیش از موعد مقرر، تراکنش‌ها را به لیدر ارسال می‌کنند و از همین طریق لیدر هم می‌تواند زودتر تراکنش‌ها را اجرا کند که خود باعث کاهش زمانی تأیید تراکنش‌ها می‌شود.

گالف استریم در سولانا نقشی شبیه به ممپول (Mempool) یا استخر تراکنش‌های تأییدنشده را بازی می‌‌کند. این فناوری در واقع نسل جدیدی از ممپول‌ها در بلاک چین است.

سی‌لول

سولانا قابلیتی را به کاربران ارائه میکند که می‌توانند در یک زمان، بیشتر از یک قرارداد هوشمند را اجرا کنند. سی‌لول را می‌توان نوعی ماشین مجازی تعریف کرد که تراکنش‌ها را زمان‌بندی می‌کند اما آنها را در ماشین مجازی اجرا نخواهدکرد.

توجه داشته باشید که اکثر بلاک چین‌ها در‌واقع رایانه‌های تک‌ریسمانی (Single-threaded) هستند، اما سولانا تنها زنجیره‌ای است که از اجرای موازی تراکنش در یک شارد پشتیبانی می‌کند.

پایپ لاینینگ

روند پردازشی تراکنش‌ها در سولانا تا حد بسیار زیادی وابسته به پایپ لاینینگ است. پایپ لاینینگ در واقع مجموعه‌ای از عناصر به هم‌مرتبط است که در آن خروجیِ یک داده، ورودی داده بعدی است. در سولانا، عده‌ای از بلاک‌ها که اطلاعات تراکنش‌ها را در خود دارند، به‌سرعت اعتبارسنجی و به نودها مخابره می‌شوند. در واقع می‌توان پایپ لاینینگ در سولانا را واحدی برای پردازش تراکنش‌ها در نظر گرفت که اعتبارسنجی را بهینه‌سازی می‌کند. این بهینه سازی توسط تخصیص داده‌ها به سخت‌افزارهای مختلف انجام می‌گیرد.

کلادبریک

کلادبریک

کلاد بریک قابلیتی که به سولانا این امکان را می‌دهد که مقیاس‌پذیر شود. کلادبریک با ایجاد یک ساختار داده که در آن تراکنش‌ها با استفاده از تمام سخت‌افزارهایی که وظیفه فهرست‌سازی داده‌ها را بر عهده دارند، پردازش می‌شود.

همچنین با استفاده از کلادبریک، زمان ساخت بلاک‌ها در سولانا به حداقل خواهد ‌رسید و از سوی دیگر، تراکنش‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن تأیید می‌شوند.

آرشیوکننده‌ها

شبکه سولانا به هر نود اجازه خواهد داد که بسته به فضای ذخیره‌سازی سخت‌افزاری خود، داده‌ها را در نودهای دیگر دریافت و ذخیره کنند. آرشیوکننده‌ها بسته به ظرفیت خود، داده‌های خاصی را از اعتبارسنج‌ها دریافت می‌کنند. این داده‌ها به‌نوعی ذخیره‌سازی می‌شوند که امکان دسترسی آن در شبکه وجود داشته باشد.

کیف پول‌های سولانا

برای ذخیره‌سازی هر نوع ارزی، نیاز به یک کیف پول دارید. با توجه به پذیرش بالای سولانا، احتمالاً برای پیداکردن کیف پول، چندان اذیت نخواهیدشد. در ادامه‌مطالب چند کیف پول مشهور برای توکن SOL‌ را معرفی خواهیم کرد.

فانتوم والت یکی از کیف پول‌های اصلی سولاناست. کار با فانتوم والت آنچنان سخت نیست و اکثرکاربران می‌توانند تمام نیازهای خود در تعامل با شبکه سولانا را با استفاده از این کیف پول به سادگی ممکن برطرف کنند.

در فانتوم والت علاوه بر اینکه میتوان توکن‌های SOLرا ذخیره کرد، می‌توانید توکن‌های غیرمثلی مبتنی بر اکوسیستم سولانا را هم ذخیره کنید. این کیف پول همچنین از ذخیره انواع توکن‌های SPL هم پشتیبانی می کند.

امکان شرکت در سهام‌گذاری سولانا و همچنین سازگاری با کف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سولانا از دیگر مزایای کیف پول فانتوم است. فانتوم والت قابلیت این را دارد که کلید خصوصی شما را در اختیارتان قرار می‌دهد و این یعنی امنیت قابل‌قبولی دارد.

سول فلیر (SolFlare)یکی دیگر از کیف پول‌های مبتنی بر وب برای سولاناست. کار با این کیف پول ساده است و مانند فانتوم والت، با کیف پول‌های سخت‌افزاری سازگاری دارد و کاربران می‌توانند توکن‌های غیرمثلی خودشان را هم در آن ذخیره سازی کنند.

مث والت (Math Wallet) ازآن دسته از کیف پول‌های خوب برای سولانا است. این کیف پول از ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین، بایننس کوین و اتریوم هم پشتیبانی می‌کند. همچنین امکان اتصال ساده این کیف پول به کیف پول‌های سخت‌افزاری هم وجود دارد.

نامنوعلینک دانلود/دسترسی
فانتوم والتافزونه کرومدسترسی
مث والتنرم‌افزری/ موبایل – تحت‌وب/ افزونه کرومدسترسی
سول‌فلیرتحت‌وب/ افزونه کرومدسترسی
سولتتحت‌وبدسترسی
اتمیک والتنرم‌افزری/ موبایل – کامپیوتردانلود
لجرسخت‌افزاریفیزیکی

در زمان استفاده از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال حتماً‌ جوانب ایمنی را رعایت کنید. از کیف پول خود نسخه پشتیبان (بک‌آپ) تهیه کنید. بیشتر کیف پول‌های دیجیتال ۱۲ کلمه بازیابی (انگلیسی) در اختیار شما قرار خواهندداد؛ این کلمات را در جای امنی یادداشت نمایید. در صورت گم‌کردن این کلمات یا حذف‌شدن نسخه بک‌آپ، دسترسی به دارایی‌ها به هیچ عنوان امکان‌پذیر نیست.

آموزش خرید سولانا

خرید سولانا، مانند خرید هر ارز دیجیتالی کارچندان سختی نیست. فقط کافی است یک صرافی ارز دیجیتال پیدا کنید که سولانا در فهرست ارزهای قابل‌معامله آن‌باشد. به‌طور کلی دو راه برای خرید سولانا پیش روی شماست:

 • خرید مستقیم سولانا از صرافی‌های ایرانی با کارت بانکی
 • خرید سولانا از صرافی‌های خارجی

خرید سولانا از صرافی ایرانی

برای خرید سولانا از صرافی‌های ایرانی کافیست عبارت «خرید سولانا» را در گوگل جستجو کنید. احتمالاً پس از جستجو با صرافی‌های مختلف با اسم‌های گوناگون مواجه می‌شوید که می‌توانید از آنها سولانا بخرید.

در حال حاضر بیشتر صرافی‌های ایرانی احراز هویت درآنها الزامی‌است که با کارت شناسایی و کارت بانکی انجام می‌شود.

این نکته را فراموش نکنید که تمام سایت‌هایی که در گوگل وجود دارند، معتبر نیستند؛ در نتیجه پیش از خرید سولانا از صرافی‌های ایرانی، از کیفیت خدمات و اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید.

بخش درباره‌ٔ ما در صرافی‌ها، بررسی آدرس‌ها و تماس با شماره تلفن‌های صرافی و نماد اعتماد می‌توانند ابزارهایی مناسب برای تعیین اعتبار یک صرافی باشند.

خرید سولانا از صرافی خارجی

اگر نمی‌خواهید از صرافی‌های ایرانی سولانا خرید کنید یا صرافی ایرانی موردنظر شما ارزسولانا راندارد، به سراغ یکی از صرافی‌های خارجی بروید. با توجه به اعتبار سولانا و ارزش بالای آن، تقریباً تمام صرافی‌های خارجی سولانا را در فهرست ارزهای پشتیبانی‌شده خود دارند.

در این لینک نام صرافی‌هایی که سولانا را در فهرست ارزهای پشتیبانی‌شده خود دارند، دسته بندی شده است. پس از واریز تتر یا ارزهای دیجیتال دیگر به حساب خودتان در صرافی خارجی، می‌توانید با آنها سولانا بخرید.

البته این را هم فراموش نکنید که به‌دلیل تحریم‌ها، استفاده از صرافی‌های خارجی با خطراتی همراه است؛ پیشنهاد می‌شود در هنگام استفاده از این صرافی‌ها، از ابزارهای تغییر آی‌پی یا آی پی ثابت استفاده کنید.

قیمت سولانا

هر واحد از سولانا در زمان عرضه اولیه (ICO) فقط ۰.۲۲ دلار بود. در زمان تهیه این مقاله (آبان ۱۴۰۰)، سولانا موفق شده که تا اوج ۲۶۰ دلاری پیش رود. با در‌نظر گرفتن همین قیمت، اگر شما میتوانستید در عرضه اولیه سولانا، این ارز دیجیتال را بخرید و در اوج تاریخی فعلی ارزهای خود را بفروشید، پولتان هزار برابر می‌شد!

سولانا در حال حاضر با ارزش بازار بیش از ۶۵ میلیارد دلاری، بالاتر از پولکادات، ریپل و کاردانو، در رتبه پنجم ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد. در مقطع زمانی‌حتی شاهد عبور این ارز دیجیتال از تتر و قرارگرفتن آن در جایگاه چهارم بازار بودیم.

بسیاری از تحلیلگران، کاربردهای شبکه سولانا در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، کارمزدهای پایین و سرعت بسیار بالای انجام تراکنش‌ها را به‌عنوان دلایل اصلی رشد قیمت این ارز دیجیتال می‌دانند.

در حال حاضر که این مقاله را می‌نویسیم، سولانا در محدوده قیمتی ۲۲۰ دلاری قرار دارد و نسبت به شش ماه گذشته، بیش از ۵۰۰ درصد رشد داشته است.

نمودار قیمت سولانا

در ماه های اخیر بازدهی مناسب سولانا، آن را به یکی از جذاب‌ترین ارزهای دیجیتال بازار تبدیل کرده است. در مقاطع مختلف، با وجود سقوط بازار ارزهای دیجیتال، سولانا سیر صعودی خود را حفظ کرد و بر خلاف روند بازار، اوج تاریخی جدید را ثبت کرد.

وجود پروژه‌های قدرتمند و درخشان، از صرافی‌های غیرمتمرکز گرفته تا پروتکل‌های دیفای نوید آن را می‌دهد که روزهای روشن‌تری در انتظار سولاناست؛ چراکه هر چه استفاده از این اکوسیستم بیشتر شود، کاربران مجبور می‌شوند SOLهای بیشتری خرج کنند و همین موضوع تقاضا را برای این توکن‌ها بیشتر می‌کند.

مشهورترین پروژه‌های اکوسیستم سولانا

سروم (Serum) را می‌توان گفت که بزرگترین پروژه روی اکوسیستم سولانا است. سروم یک صرافی غیرمتمرکز است که در آن معامله‌گران می‌توانند درآن فعالیت داشته باشند و ارزهای خود را خریدوفروش کنند. تمام تعاملات در سروم بر بستر قراردادهای هوشمند انجام می‌پذیرد.

برای سنجش بهتر، می‌توان سروم را شبیه به یونی سواپ در شبکه اتریوم و سوشی سواپ در بایننس اسمارت چین دانست. همچنین سروم از معاملات بین زنجیره‌ای هم پشتیبانی می‌کند؛ یعنی معامله‌گران توانایی این راخواهند داشت که توکن‌های اتریومی و توکن‌هایی که روی بلاک چین پولکادات ایجاد شده‌اند را هم معامله کنند.

ریدیوم (Raydium) یک بازارساز از نوع خودکار (AMM) و یک تأمین‌کننده نقدینگی است که روی بلاک چین سولانا مشغول به‌کار است. ریدیوم علاوه بر ارائه قابلیتی از نوع معاملات ارزها، کشت سود و ایجاد استخرهای نقدینگی برای توکن‌های SPL، امکاناتی هم برای راه‌اندازی پروژه‌ها روی سولانا در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این امکانات چیزی شبیه به لانچ پد صرافی بایننس است. طبق اعلامی که ریدیوم کرده، چیزی بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه در این پروتکل قفل شده است.

سولاریوم (Solarium) یک پیام‌رسان رمزنگاری‌شده که برروی بلاک چین سولانا فعالیت می‌کند. استفاده از الگوریتم رمزنگاری سیستماتیک ChaCha20-Poly1305 باعث شده است تا امنیت این پیام‌رسان تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند.

منگو مارکتس (Mango Markets) امکان استفاده از اهرم‌هایی تا ۵ برابر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. کارمزدهایی نزدیک به صفر و سرعت بالای آن از ویژگی‌های این پلتفرم معاملاتی است. منگو مارکتس از استخرهای نقدینگی سولانا و سروم استفاده می‌کند؛ استفاده از این استخرها نگرانی‌ها را بابت نقدینگی به حداقل می‌رساند.

اودیوس (Audius) همان طور که از اسمش پیداست، یک پلتفرم غیرمتمرکز برای پخش موسیقی است. هدف اودیوس اعطای ابتکارعمل به تولیدکنندگان محتوا و هنرمندان است. اودیوس در‌ابتدا در بلاک چین اتریوم تحت توسعه بود ولی کمی بعد به سولانا مهاجرت کرد. در حال حاضر اودیوس بیش از ۱ میلیون کاربر دارد.

سؤالات متداول

آیا سولانا قابلیت این را دارد که آن‌را استخراج کرد؟

خیر در حال حاضر امکان استخراج آن وجود ندارد زیرا سولانا یک پلتفرم مبتنی بر اثبات سهام است.

آیا حتما باید یک واحد سولانا خریداری کنیم؟

خیر. شما می‌‌توانید کسری از یک واحد سولانا را که لمپورت (Lamport) نام دارد خریداری نمایید. هر لمپورت معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۱ سولانا است.

آیا سولانا بلاک چین اختصاصی خود را داراست؟

بله، این ارز دیجیتال روی شبکه اختصاصی خودش که بلاک چین سولانا نام دارد کار می‌کند.

کارمزد تراکنش‌های سولانا چه مقدار است؟

در سولانا کارمزد تراکنش‌ها بسیار پایین است. در زمان تهیه این مطلب، هر تراکنش چیزی در حدود ۰.۰۰۰۲۵ دلار هزینه دارد.

جمع‌بندی

سولانا در حال‌حاضر یکی از بهینه‌ترین و در عین‌حال یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های بلاک چینی موجود است. این اکوسیستم با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته روز نظیر اثبات تاریخچه، گالف استریم و توربین به بازدهی بسیار بالایی رسیده است و توانایی این را دارد که‌در هر ثانیه ۵۰ هزار تراکنش را پردازش کند. قابل ذکر است که نباید فراموش کرد این پیچیدگی‌ها مانعی جهت استفاده کاربران عادی از شبکه نخواهد بود.

توکن SOL، به‌عنوان توکن ازنوع بومی شبکه سولانا، کاربردهای مختلفی در شبکه دارد و کاربران می‌توانند با سهام‌گذاری آنها، سود دریافت کنند. از دیگر ویژگی‌های این توکن می‌توان به پرداخت کارمزدها در شبکه سولانا اشاره کرد.

با توجه به محبوبیت بالای سولانا در میان کاربران، بیشتر کیف پول‌های مشهور از این ارز دیجیتال پشتیبانی خواهندکرد و از آنجایی که ارزش بازار بالایی دارد، کمتر صرافی‌ای را می‌شود که سولانا را در فهرست ارزهای خود نداشته باشد.

پتانسیل‌های سولانا بسیار زیاد است و هم اکنون به‌عنوان یکی از رقبای اصلی اتریوم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. مقبولیت و پذیرش بالا از یک طرف و کاربردهای زیاد اکوسیستم سولانا از طرفی‌دیگر، نوید روزهای روشن‌تر را برای سولانا می‌دهند.