Rate this post

مشکل از آنجایی شروع شد که کاهش موقتی قیمت یو اس تی با افزایش عرضه درگردش لونا گره خورده است. افزایش عرضه هم به معنی کاهش تدریجی قیمت این ارز دیجیتال است. یعنی اگر روزی مقدار بسیار زیادی یو اس تی برای فروش گذاشته می‌شد، قطعا لونا هم باید افت قیمتی محسوسی را تجربه می‌کرد.
در روز ۱۷اردیبهشت ۱۴۰۱این اتفاق افتاد و در اقدامی تاریخی ۲میلیارد دلار توکن یو اس تی از اَنکور پروتکل خارج شد و چندصد میلیون دلار آن همان لحظه فروخته شد. درواقع این فروش سنگین که به اعتقاد کارشناسان بسیاری یک حمله عامدانه و برنامه‌ریزی‌شده است، قیمت یو اس تی را به‌سرعت به زیر ۱دلار رساند.

در ادامه چه در انتظار لونا بود؟

اما این فقط آغاز ماجرا بود. با وجود بالابودن حجم USTهای فروخته‌شده، کسی ابتدا این اتفاق را یک تهدید جدی در نظر نمی‌گرفت و بسیاری انتظار داشتند معامله‌گران طبق معمول با تبدیل USTهای خود به لونا در شبکه ترا، این فشار فروش را به‌مرور مهار کنند.

مشکل دوم اما، این بود که طراحی الگوریتم شبکه ترا دست کاربران را بسته بود و آنها تنها می‌توانستند در هر ۲۴ ساعت معادل ۱۰۰ میلیون دلار UST را در مقابل لونا‌های تازه‌ضرب‌شده مبادله کنند. مشکل سوم هم آن دسته از هولدرهای UST بودند که از ترس سقوط بیشتر ارزش این استیبل کوین، توکن‌های خود را برای فروش گذاشتند و باعث سریع‌ترشدن سقوط قیمت UST شدند.

لونا

این اتفاقات در کنار هم به شکل‌گیری یک بحران در شبکه تِرا منجر شد که هم‌زمان با سقوط ارزش UST، عرضه درگردش لونا را در کمتر از ۳ روز، از حدود ۳۷۰ میلیون واحد به رقم باورنکردنی ۶.۵۳ تریلیون (۶٬۵۳۰ میلیارد) واحد رساند. از آنجایی که افزایش فاجعه بار تعداد واحدهای درگردش، لونا را به توکنی بی‌ارزش تبدیل نموده بود، این ارز دیجیتال کارایی خود را برای حفظ ارزش دلاری UST هم از دست داد و سقوط قیمت این استیبل کوین با سرعتی بیشتر از قبل ادامه پیدا کرد؛ تا جایی که امروز لونا تقریباً ۰.۰۰۰۱ دلار و UST حدود ۰.۰۵ دلار قیمت دارد.