۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

سولانا یک بلاک چین غیرمتمرکز است که هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری در سطح جهانی همزمان با حفظ غیرمتمرکزبودن و امنیت است. سولانا از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند که بستر مناسبی برای نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است. این بلاک چین خیلی زود جایگاه خود را در میان کاربران و توسعه‌دهندگان حوزه ارزهای دیجیتال باز کرد. ارز دیجیتال سولانا (SOL) با رشد چشمگیری که داشته است، اکنون در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر جهان است. سولانا با مقیاس پذیری و سرعت تراکنش بسیار بالا و در عین حال کارمزد بسیار پایین، خیلی زود به یکی از رقبای اصلی اتریوم تبدیل شد و به قاتل اتریوم معروف شد.

بلاک چین اتریوم میزبان نزدیک به ۳٬۰۰۰ پروژه و اپلیکیشن غیرمتمرکز است. از این رو، سولانا هنوز راهی بسیار طولانی برای نزدیک‌شدن به این آمار دارد؛ اما وجود بیش از ۳۵۰ پروژه روی این بلاک چین که بسیاری از آنها موفق و دارای آینده روشن هستند، ارزش آن را در میان کاربران بالا برده است.

در این مطلب ۱۰ پروژه برتر بلاک چین سولانا را معرفی کرده‌ایم. همراه ما باشید تا با این پروژه‌ها آشنا شویم.

موفق‌ترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

سولانا در سال گذشته یکی از موفق‌ترین‌ها در حوزه ارزهای دیجیتال بود. این بلاک چین که در مارس سال ۲۰۲۰ همزمان با همه گیری کرونا و تعطیلی‌های متعاقب آن راه‌اندازی شد، مجبور بود برای تأثیرگذاری سریع در بازار با این همزمانی ناخوشایند مقابله کند. اما در نهایت موفق شد راه خود را به فهرست پنج ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار باز کند و سپس در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر تثبیت شود.

پروتکل لایه اول سولانا در مدت زمان ۲ ساله، توانسته انبوهی از توسعه‌دهندگان مستعد را جذب کند.در این مدت از حدود ۳۵۰ پروژه که بسیاری از آنها به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرمثلی (NFT) و وب ۳ اختصاص دارند پشتیبانی کرده است.

موفقیت سولانا توجه بزرگ ترین شرکت مدیریت دارایی دیجیتال جهان، یعنی گری اسکیل (Grayscale) را نیز جلب کرده است. این شرکت در سال قبل با تأسیس صندوق سولانا امکان سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال سولانا را برای مشتریان خود فراهم آورد. نکته قابل توجه این است که ارزش ارز دیجیتال سولانا در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۵٬۰۰۰ درصد رشد داشت.

امکان انجام تراکنش با سرعت بالا و هزینه پایین دو عامل اصلی موفقیت سولانا است. اکنون که بیش از دو سال از راه‌اندازی این بلاک چین گذشته است، بد نیست نگاهی به ۱۰ پروژه روی بلاک چین سولانا داشته باشیم که ارزش رصد کردن در سال ۲۰۲۲ را دارند.

سولایس Solice

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

می‌توان گفت سولایس اولین متاورس واقعیت مجازی در بلاک چین سولانا است. که شبکه‌های اجتماعی، بازی و ارزهای دیجیتال را با هم ترکیب کرده است. بازیکنان می‌توانند در این جهان مجازی جذاب شروع به ساخت بازی‌های کوچک کنند. با انجام وظایف و مأموریت‌های خاصی در قالب ارزهای دیجیتال پاداش دریافت کنند، و هر یک از دارایی‌های به دست آمده خود را از طریق بازار یکپارچه سولایس بفروشند.

سولایس دارای یک کیت توسعه نرم‌افزار (SDK) است که کاربران را قادر می‌سازد توکن‌های غیرمثلی خود را بسازند و در بازی‌ها از آنها استفاده نمایند. این در حالیست که پروژه‌های رقیب چنین ویژگی را ندارند. سولایس اخیراًٌ موفق به جذب بیش از ۴ میلیون دلار سرمایه از گروهی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شد است. که از آینده‌ای روشن برای این پروژه حکایت دارد.

نووا Nova

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

پروژه نووا یک چهارچوب دارایی قابل برنامه نویسی است که به کاربران این امکان را می‌دهد پرتفوی دارایی‌های دیجیتال خود (شامل توکن‌های غیرمثلی) را بسازند و به صورت خودکار از طریق چندین مکانیسم مختلف سود کسب کنند. این پروژه در سال گذشته برنده هاکاتون تابستانی سولانا شد.

جامعه مخاطبان این لایه مدیریت غیرمتمرکز، آن دسته از سرمایه‌گذاران خُرد هستند که از فرصت نکرده‌اند کسب سود در پروژه‌های امور مالی غیرمتمرکز تجربه کنند. نووا با اینکه روی بلاک چین سولانا ساخته شده است. قصد دارد برای افزایش سودآوری کاربران خود، از طیف وسیع‌تری از دارایی‌ها و بلاک چین‌ها پشتیبانی نماید.

این پروژه عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) خود را در دسامبر سال گذشته در پلتفرم سولانیوم (Solanium) برگزار کرد و در طی آن موفق به فروش ۲۰۰٬۰۰۰ دلار توکن شد.

ریشو فایننس Ratio Finance

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

هدف ریشو فایننس این است که به سرمایه‌گذاران کمک کند تا استفاده بیشتری از نقدینگی سولانای خود داشته باشند. آن دسته از افرادی که می‌خواهند بازدهی بیشتری از توکن‌های تأمین نقدینگی که در پلتفرم‌های کشت سود قفل شده‌اند کسب کنند، می‌توانند از این پروژه کمک بگیرند.

ریشو فایننس مجهز به صندوق‌های وثیقه‌ای است که یک استیبل کوین‌ اختصاصی به نام USDr آنها را مدیریت می‌نماید. این استیبل کوین برای بازپرداخت وام، سرمایه گذاری، یا پوشش بدهی خزانه‌های ریشو به کار می‌رود.

این پروژه در سال ۲۰۲۲ قصد دارد تجربه کاربری خود را بهبود دهد و امکان مشارکت در حاکمیت و محصولات مالی جدیدی را اضافه نماید تا در کاهش ریسک دیفای به کاربران کمک کند.

کرونی Crowny

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

خیلی‌ از افراد به‌دنبال راهی هستند که بتوانند در ازای همکاری با کسب و کارهای موردعلاقه شان پاداش بگیرند و از طرفی، خیلی از کسب و کارها هم هستند که علاقه‌ مندند از برنامه‌های وفاداری واقعی و جذاب بهره مند شوند. پروژه کرونی که یک نرم‌افزار موبایلی است، این هدف را محقق کرده است. کرونی یک راهکار حریم خصوصی هم برای شرکت‌ها و هم برای کاربران است.

کاربران با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند نوع محتوایی که دوست دارند مشاهده کنند و زمان آن را تعیین کنند. همچنین شرکت‌ها هم می‌توانند از طریق ارسال اعلان‌های موبایلی، بازاریابی مبتنی بر موقعیت مکانی و کدهای QR به جامعه هدف خود دسترسی داشته باشند.

توکن کرونی با نماد CRWNY نقشی محوری در این نرم‌افزار دارد. کاربرانی که در رویدادهای مرتبط با کسب و کارهای موردعلاقه خود شرکت کنند، توکن کرونی دریافت می‌نمایند.

الدرین Aldrin

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

الدرین یک صرافی غیرمتمرکز است که اخیراً حجم معاملات روزانه آن از مرز ۲۰ میلیون دلار عبور کرده است. این پلتفرم امکانات بسیار زیادی نسبت به یک صرافی غیرمتمرکز دارد. الدرین توکنی با نماد RIN دارد که برای تشویق به مشارکت بیشتر در اکوسیستم به کار می‌رود. این پلتفرم قصد دارد به زودی یک صرافی متمرکز نیز راه‌اندازی کند.

در این پلتفرم کاربران می‌توانند با سهام‌گذاری توکن RIN پاداش دریافت نمایند. این پاداش از محل کارمزدهای پلتفرم تأمین می‌شود. توکن RIN ابزار مشتقه‌ای به نام sRIN نیز دارد. همچنین کسانی که در تأمین نقدینگی این صرافی مشارکت نمایند و معاملات آن را تسهیل کنند، پاداش دریافت می‌کنند.

ریس‌فای RaceFi

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

عنصر محوری بیشتر متاورس‌ها، سرزمینی هیجان انگیز است که آماده اکتشاف است؛ اما ریس‌فای از این جهت با اکثر متاورس ها تفاوت زیادی دارد. ریس‌فای که اولین مسابقه ماشین رانی مبتنی بر هوش مصنوعی در بلاک چین سولانا است، سفری مجازی است که با ماشین انجام می‌شود. این بازی از انواع مختلفی از مسابقات، از جمله بازیکن در مقابل بازیکن (PvP) و بازیکن در مقابل محیط (PvE) پشتیبانی می‌کند.

همچنین ریس‌فای با امکان مالکیت دارایی‌های درون‌ بازی مثل گاراژها، تالارهای نمایش، میدان‌های مسابقه و تابلوهای تبلیغاتی، فرصتی نوین برای کسب درآمد بازیکنان فراهم می‌نماید. قرار است ریس‌فای در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود. فضای آن تازه و متفاوت خواهد بود که همین باعث روند رو به رشد آن می‌شود. این بازی مسلماً برای عاشقان ماشین‌ در سراسر دنیا جذاب خواهد بود.

پورت فایننس Port Finance

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

پورت فایننس یک پروتکل بازار پول غیرحضانتی است که خدماتی شامل وام دهی با نرخ سود متغیر، وام دهی با نرخ سود ثابت، و تبادل نرخ سود را وارد اکوسیستم سولانا کرده است. خالقان این پروتکل تیمی از مهندسان گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت هستند.

ساختار پورت فایننس مبتنی بر یک پروتکل وام دهی است که ساختارش شبیه کامپاند فایننس (Compound Finance) در بلاک چین اتریوم است. بر این اساس، پورت فایننس به کاربران این امکان را می‌دهد که با وثیقه‌ای کمتر وام بیشتری دریافت کنند. کاربران همزمان می‌توانند از سرعت بسیار بالای شبکه سولانا بهره مند شوند.

پورت فایننس در اقدامی قصد دارد در سال جاری میلادی با استفاده از بازارساز خودکار ریدیوم (Raydium AMM)، معاملات اهرم دار را با یک کلیک امکان پذیر نماید. همچنین این پلتفرم قصد دارد پشتیبانی از کشت سود اهرم دار را نیز گسترش دهد.

ران نود RunNode

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

ران نود یک پروتکل نود و سهام‌گذاری با تکنیک فراخوانی از راه دور (RPC) است که می‌خواهد توسعه‌دهندگان را از دیگر بلاک چین‌ها به سمت سولانا جذب کند. این پروتکل مجهز به تحلیل عمقی، مقیاس‌پذیری خودکار و اتصال‌های قابل‌اعتماد و امن است و می‌توان از آن برای راه‌اندازی تقریباً همه پروتکل‌های دیفای مثل پلتفرم‌های وام‌دهی، صرافی‌های غیرمتمرکز، بازارهای توکن غیرمثلی، تجمیع‌کنندگان سود، ارزهای دیجیتال میم‌محور و پروژه‌های گیم‌فای (gamefi) استفاده کرد.

روند ثبت نام در ران نود بسیار آسان است. کافی است یک نام کاربری و رمز عبور وارد کرده و سپس برنامه موردنظر خود را انتخاب کنید. ران نود سال ۲۰۲۱ در یک دوره جذب سرمایه ۸.۱ میلیون دلار جمع‌آوری نمود و عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز خود را روی لانچ پد سولستارتر (Solstarter) در بلاک چین سولانا انجام داد.

دیفای لند DeFi Land

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

دیفای لند نیز یکی از برندگان هاکاتون‌های قبلی سولانا است. این پلتفرم در قالبی خلاقانه، کشت سود را با کشاورزی سنتی شبیه سازی کرده است. دیفای لند در عین حال عناصر مرتبط با بازی مثل توکن‌های غیرمثلی تحت مالکیت کاربران و بازی برای کسب درآمد را نیز ارائه کرده است.

مکانیسم بازی برای کسب درآمد دیفای لند به این شکل است. که شرکت کنندگان می‌توانند وظایفی مثل کشاورزی، ماهیگیری و دامداری را انجام دهند یا با دیگر بازیکنان رقابت کنند. چنین عناصری در پروتکل‌های کشت سود اولیه وجود نداشت.

در حال حاضر دیفای لند با پروژه‌های بسیاری ترکیب شده است، از جمله با سولفارم (SolFarm)، اورکا (Orca) و ریدیوم (Raydium). فروش زمین مجازی دیفای لند به‌شکل توکن غیرمثلی در ماه فوریه سال جاری میلادی انجام شد. این پلتفرم قصد واگذاری حاکمیت به کاربران را نیز دارد. علاوه بر این، دیفای لند می‌خواهد پشتیبانی از دیگر بلاک چین‌ها را هم به امکانات خود اضافه نماید.

ویل مپ WhaleMap

بهترین پروژه‌های سولانا در سال ۲۰۲۲

کسانی که در فضای ارزهای دیجیتال بوده‌اند با پرسش‌هایی مانند این سوالات آشنا هستند. آیا هولدرهای بلندمدت در حال فروش هستند؟ سرمایه‌گذاران بزرگ در چه قیمتی در حال خرید و جمع‌آوری ارزهای دیجیتال هستند؟ آیا علت تکاپوی بیش از حد بازار، طمع سرمایه‌گذاران است؟

ویل مپ دقیقاً برای پاسخ به این سوالات طراحی شده است. تیمی از فیزیک دان‌ها و طراحان این پلتفرم را که مبتنی بر داده است، تأسیس کرده‌اند. ویل‌مپ تراکنش‌های خام بیت کوین را در زمان واقعی از چندین نود استخراج می‌کند. بعد از آن، اطلاعات حاصل از تحلیل این تراکنش‌ها مانند حجم فروش نهنگ‌ها و الگوی آنها را جمع آوری می‌کند. تا چشم‌انداز سرمایه‌گذاران را مشخص کند.

سولانا اولین بلاک چینی است که ویل مپ قصد دارد خدمات خود را به آن گسترش دهد. ویل مپ یک برنامه عضویت رایگان نیز دارد. اما برای ارائه خدمات بیشتر ماهانه ۹۹ دلار هزینه باید پرداخت کنید. البته برای کاربرانی که استفاده مناسبی از اطلاعات این پلتفرم داشته باشند، ماهانه ۹۹ دلار کاملاً ارزش دارد.

جمع بندی کلی

سولانا در مسیر خود برای رقابت با اتریوم، با فراهم‌کردن مقیاس‌پذیری و سرعت بالا، فضایی را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کرده است. که بتوانند انواع مختلفی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را روی این بلاک چین توسعه دهند. تاکنون بیش از ۳۵۰ پروژه در حوزه‌های مختلف مانند دیفای، صرافی‌های غیرمتمرکز، وب ۳، پخش آنلاین و دیگر حوزه‌های مرتبط با بلاک چین و ارزهای دیجیتال روی سولانا ساخته شده است.

در این میان پروژه‌های سولایس، نووا، ریشو فایننس، کرونی، الدرین، ریس‌فای، پورت فایننس، ران‌نود، دیفای لند و ویل‌مپ توانسته‌اند عنوان ۱۰ پروژه برتر سولانا را به خود اختصاص دهند. اینها پروژه‌هایی هستند که در سال ۲۰۲۲ ارزش رصدکردن را دارند.

بلاک چین سولانا در فرصت کمی بیش از دو سال توانسته است توجه بسیاری از توسعه‌دهندگان را در دنیای ارزهای دیجیتال و دیفای جلب کند. وجود این پروژه‌ها در سولانا و حضور ارز دیجیتال سولانا در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر به‌لحاظ ارزش بازار می‌تواند نویددهنده آینده‌ای روشن برای این بلاک چین باشد.

منبع:”Blockonomi