۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

مدت کوتاهی است که یکی از برنامه‌های مبتنی بر شبکه سولانا به نام استپن (STEPN) سر و صدای بسیاری ایجاد کرده است. در این برنامه افراد در ازای قدم‌هایی که در طی روز بر می‌دارند، ارز دیجیتال دریافت می‌کنند؛ ولی ماجرای این پروژه پر سر و صدا چیست و کسب درآمد از آن چطور است؟

در صورتی که استقبال افراد از صنعت بازی‌های بلاک چینی مبتنی بر کسب درآمد (P2E) بعد از هک ۶۲۰ میلیون دلاری پلتفرم رونین (Ronin) به صورت کلی تحت تاثیر قرار گرفته است، به نظر می‌آید یکی دیگر از زیر شاخه‌های گیمیفای (Gamefi) در حال گسترش است و تا به حال نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده است.

پروژه استپن که تیم فایند ساتوشی لب (Find Satoshi Lab) آن را با ایده (حرکت کردن برای کسب درآمد) (Move To Earn) در شبکه سولانا راه‌‌اندازی کرده است، در سه ماهه اوّل سال ۲۰۲۲ توانسته است ۲۶ میلیون دلار درآمد کسب کند. طرح حرکت کردن برای درآمدزایی استپن مشابه بازی‌های مبتنی بر کسب درآمد، برنامه‌ای است که در آن افراد بسته به تعداد قدم‌های خود با ارزهای دیجیتال پاداش می‌گیرند.

شیتی منقانی (Shiti Manghani)، یکی از مدیرها ارشد استپن، با اشاره به یک میلیونی شدن تعداد دانلودهای این برنامه، بیان کرده است:

از اواسط ماه مارس (اسفند)، روزانه ۱۰۰ هزار فرد فعّال داشتیم و این تعداد از آن زمان تا به حال دو برابر شده است.

استپن در حال ظهور است!

در صورتی که دیگر بازی‌های مبتنی بر کسب درآمد انگیزه‌ای برای مشغول شدن کاربران به بازی‌های آنلاین ایجاد می‌کنند، استپن به عنوان یک نمونه اوّلیه در زمینه گیمفای در حال ظهور است که به کاربرها این اجازه را می‌دهد تا به جای نشستن و بازی کردن با موبایل یا کامپیوتر شخصی‌شان به دنبال ورزش و تندرستی باشند و از این راه کسب درآمد کنند. در این مدل جدید، افراد کفش‌های ویژه‌ای را در قالب توکن‌های غیرمثلی (NFT) خریداری می‌کنند و به ازای هر قدمی که برمی‌دارند، پاداش دریافت می‌کنند.

افزایش موفقیت استپن اثرات جانبی‌ای هم دارد. به عنوان مثال، رویداد (STEPN ۵K) قرار است در روند کنفرانس آتنز دائو (AthensDAO) که مخصوص سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز مبتنی بر سولاناست، برگزار شود. دین پاپاس (Dean Pappas)، مدیر پروژه پلتفرم اجتماعی گریپ (Grape) که به سازماندهی این کنفرانس کمک می‌کند، گفته است که بیشتر اعضای گریپ در حال حاضر از استپن استفاده می‌کنند.

او بیان کرده:

هیجان زده هستیم تا برنامه‌هایی را به مردم ارائه دهیم که با ارزهای دیجیتال در ارتباط هستند و در زندگی حقیقی فرد کاربرد دارند. استپن یکی از بهترین نمونه‌هاست که موّفق به ساده سازی و یک‌پارچه کردن این تجربه شده است. کافی است تنها روزی ۱۰ دقیقه ورزش و از طریق آن کسب درآمد کنید.

این اپلیکیشن به ازای قدم‌های هر شخص با ارز دیجیتال بومی خود، یعنی گرین ساتوشی توکن (Green Satoshi Token) به او پاداش می‌دهد. مطابق با اطلاعات وب سایت کوین گکو، قیمت گرین ساتوشی توکن در ۳۰ روز قبل ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

کارکرد برنامه استپن چگونه است؟

در برنامه استپن دقیقاً مثل اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، افراد برای آغاز ورزش کردن و دریافت پاداش باید یک NFT خریداری کنند. بر اساس گفته‌های منقانی، حجم معامل‌های روزانه NFTهای استپن در شبکه سولانا هم‌اکنون چیزی حدود ۱۲ میلیون دلار است. مدیرعامل سابق شرکت تناسب اندام بریث هپی (Breathe Happy) بیان کرده است این پروژه برای افراد جذاب است چون (نیاز نیست یک دوچرخه ۱٬۰۰۰ پوندی [۱٬۳۰۰ دلاری] خریداری کنند).

در حال حاضر، ارزان‌ترین کفش NFT ورزشی موجود در پلتفرم استپن ۱۱.۵ واحد سولانا، معادل ۱٬۰۰۰ دلار قیمت دارد. بازیکن‌ها برای کسب درآمد از طریق پیاده‌روی باید مالک حداقل یکی از NFTهای گران قیمت این بازی باشند.

البته استپن در حال برنامه ریزی یک خصوصیت برای اجاره دادن این کفش‌هاست که در آن کاربرها بدون نیاز به خرید NFTهای گران قیمت، می‌توانند به شکل رایگان کفش‌های ورزشی بازیکن‌ها دیگر را قرض گرفته و در درآمد حاصل از پیاده‌روی با آن‌ها مشترک شویم.

پاپاس، مدیر گروه گریپ، با اشاره به لزوم راه‌اندازی این خصوصیت بیان کرده (قیمت کفش‌های ورزشی استپن به شدت در حال بیشتر شدن است).

اجاره اموال دیجیتال در بازی‌ها

اجاره اموال دیجیتال در بازی‌های مبتنی بر کسب درآمد به علت ایجاد نوعی (بردگی دیجیتال) مورد انتقاد قرار گرفته است. در این شرایط بازیکن‌هایی که نمی‌توانند هزینه‌ NFTهای مورد نیاز برای انجام این بازی‌ها را بپردازند، آن‌ها را از وام‌دهندگان شخص ثالث اجاره می‌کنند. بازیکن‌ها در این حالت ساعات طولانی بازی کرده، ولی دستمزد کوچکی دریافت خواهند کرد.

البته بازی‌هایی هم وجود دارند که مشارکت در آن‌ها بدون پرداخت هزینه است.

به عنوان مثال، در بازی مبتنی بر کسب درآمد جنوپتز (Genopets) بازیکن‌ها به طور مشابه با فعالیت‌های زندگی حقیقی‌شان ارز دیجیتال دریافت می‌کنند. از آنجایی که ایجاد NFTهای مورد نیاز برای بازی و کسب توکن در جنوپتز هزینه‌ی اندکی دارد، می‌توان گفت این پروژه مدل بازی‌های رایگان و بازی برای کسب درآمد را با هم ترکیب کرده است.

جنوپتز که فعلاً تنها نسخه آزمایشی آن عرضه شده، تاکنون با استقبال به نسبت کمتری روبه‌رو شده است. جی چانگ (Jay Chang)، یکی از بنیان گذارهای این شبکه، بیان کرده است این بازی در روزهای جمعه و با برگزاری چالش‌های هفتگی جدید و تازه ۳۰ هزار بازیکن جذب می‌کند و در روز جمعه بیشتر مورد استقبال بازیکنان قرار می‌گیرد.

این آمار و ارقام در مقابل شبکه استپن بسیار ناچیز هستند و نشان می‌دهد که مردم بیشتر تمایل‌ دارند برای مشارکت در پروژه‌های با مدل حرکت برای کسب درآمد، هزینه پرداخت کنند.

منبع:”coindesk