۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

پس از انتشار اخبار اینکه فیس‌بوک که به مِتا تغییرنام داده است و صحبت‌های مدیرعامل این شرکت مبنی بر تبدیل‌شدن اکوسیستم فیس‌بوک به یک دنیای مجازی یا همان متاورس (Metaverse)، حال این سؤال، ذهن بسیاری از کاربران اینترنت را درگیر کرده است که: متاورس چیست؟ کاربرد آن برای چیست؟ اصلاً این واژه از کجا سر در آورده است و فناوری این‌بار چگونه می‌خواهد غافلگیرمان کند؟

متاورس، اولین بار توسط نیل استفنسون (Neal Stephenson)، نویسنده رمان‌های علمی- تخیلی در سال ۱۹۹۲ ابداع و در رمان تصادف در برف (Snow Crash)  به کار گرفته شد. متاورس تصویری از دنیای مجازی‌ است که در دل دنیای حقیقی وجود دارد. آنچه Stephenson ربع قرن پیش از تخیل خود آفرید، حالا عاشقان فناوری را به وجد آورده است. او در بخشی از کتاب خود نوشته است:

زمانی که ۱۰ سال پیش، هیرو برای نخستین بار این مکان را دید، نرم‌افزار مونوریل هنوز نوشته نشده بود. او و دوستانش برای این که بتوانند به جاهای گوناگون بروند، مجبور بودند نرم‌‌افزار اتومبیل و موتورسیکلت بنویسند. آنها نرم‌‌افزارهای خود را به بیرون می‌‌بردند و در بیابان سیاهی در شبِ الکترونیکی، با هم مسابقه می‌‌دادند.

حالا گویی دنیا به سمت‌و‌سویی می‌رود که تحقق متاورسِ موردنظر نیل استفنسون، برای اولین بار در تاریخ ممکن خواهد شد. مردم بدون ترک‌کردن خانه‌هایشان می‌توانند به هرکجای دنیا که می‌خواهند سفر کنند و از تجربه کاملاً بصری و حتی لمسی نهایت لذت را ببرند. آن‎ها می‌توانند از طریق تصاویر با فضا ارتباط برقرار کنند. آن‎ها همچنین به بازی‌ها، فیلم‌ها، ورزش‌ها، رویدادهای جدید و گونه‌های جدیدی از روایت‌ها تجربه خواهند کرد؛ بر فراز کوه‌های آلپ از پاراگلایدر آویزان می‌شوند، به ماه پرواز می‌کنند و به‌سرعت به سوی زندگی در جهان دیجیتال رو به حرکت هستند.

متاورس چیست؟

برای درک بهتر متاورس ابتدا پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به معنای آن داشته باشیم. متاورس از دو بخش متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است؛ متا یعنی «ماورا» و ورس هم معکوس از کلمه «Universe» است. در نتیجه متاورس یعنی دنیایی ماورایِ دنیای حقیقی ما.

متاورس یک مفهوم بسیار گسترده است؛ ولی عموماً به یک دنیای مجازی و ۳ بُعدی گفته می‌شود که افراد مختلف می‌توانند از طریق اینترنت به آن وصل شوند و با یکدیگر تعامل داشته باشند.

متاورس را می‌توان به دنیاهایی که توسط واقعیت‌های مجازی و واقعیت‌های افزوده ساخته می‌شوند هم نسبت داد. در واقع متاورس هر دنیای مجازی‌ای است که کاربر می‌تواند در آن شخصیت خود را ایجاد کند و فعالیت‌های مختلفی را در طول روز انجام دهد.

ظهور و رشد صنعت بازی‌های رایانه‌ای باعث شد تا متاورس و جهان‌های مجازی که بازیکنان در آنها می‌توانند در یک دنیای ساختگی شخصیت خودشان را بسازند، به مکان‌های مختلف در دنیای بازی سرک بکشند و با بازیکنان دیگر ارتباط برقرار کنند، به مرحله‌ای تازه وارد شود.

با افزایش نفوذ بلاک چین در دنیای فناوری، پای متاورس به بازی‌های بلاک چینی هم باز شد. در این بازی‌ها، افراد می‌توانند آیتم‌های بازی را در قالب توکن معامله کنند. نوع عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک چین، تفاوتی با بازی‌های غیر بلاک چینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی به‌صورت توکن در آمده است.

مثلاً در یکی از این بازی‌ها، بازیکنان زمین‌های خود را به فروش می‌رسانند یا در بازی دیگر جنگجوها توکن‌هایی از شمشیرها و زره‌های خود دارند و می‌توانند آنها را در بازارهای آنلاین به دیگر بازیکنان به فروش برسانند.

نظر کارشناسان در این باره

بسیاری از کارشناسان و متخصصان امر معتقد هستند توسعه بیشتر متاورس تأثیری در شغل و زندگی روزمره انسان‌ها نخواهد داشت ولی تأثیر آن در فرهنگ و جامعه به‌عنوان یک موضوع کلی، انکارناپذیر است. البته در ادامه مشاهده می‌کنیم که در صورت برآورده‌شدن تمام آرمان‌های متاورس، زندگی ما دگرگون خواهد شد.

متاورس یک مفهوم است؛ نمی‌توان آن را یک نرم‌افزار یا یک محیط بازی در نظر داشت. در واقع متاورس یک جهان مجازی است که کاربران می‌توانند شخصیت خود را در آن داشته باشند و هر کاری که در دنیای واقعی انجام می‌دهند را به‌صورت مجازی نیز انجام دهند.

فیس‌بوک و متاورس

غول حوزه فناوری دنیا شرکت فیس‌بوک، یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است. این شرکت از قبل بودجه‌ای ۵۰ میلیون دلاری برای توسعه پروژه متاورسی خود (XR Programs and Research Fund) کنار گذاشته بود.

فیس‌بوک به‌تازگی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام خدمات خود را زیر چتر نام مِتا (Meta) ارائه خواهد کرد. این تغییر نام به این معناست که از این پس شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ زیرمجموعه‌های متا خواهند بود.

در یک کنفرانس مجازی مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک بیان کرد:

امیدوارم در آینده به‌عنوان یک شرکت متاورس دیده شویم و در ادامه قصد دارم کار و هویت خود را با آنچه که در حال ساخت آن هستیم، تطبیق دهم. ما هم‌اکنون به‌عنوان دو بخش مختلف به کسب و‌ کار خود نگاه می‌کنیم و گزارش می دهیم؛ یکی برای خانواده اپ‌هایمان و دیگری برای تلاشی که در پلتفرم‌های آینده انجام می‌شود. حالا به‌عنوان بخشی از پروژه، زمان آن فرا رسیده است که یک برند جدید اتخاذ کنیم تا همه کارهایی را که انجام می‌دهیم را در بر گیرد؛ تا منعکس کنیم چه کسی هستیم و قصد ساخت چه چیزهایی را داریم.

با توجه به پتانسیل‌های بالای فیس‌بوک و همچنین منابع مالی گسترده این شرکت، به نظر می‌آید که باید منتظر یک بازیگر توانمند در حوزه متاورس‌ها باشیم. از طرفی دیگر، فیس‌بوک با شرکت‌های مختلف برای توسعه متاورس خود همکاری می‌کند و همین مسئله می‌تواند ابعاد پروژه را گسترده‌تر کند.

بسیاری از افراد پروژه دییم (Deim)، ارز دیجیتال فیس‌بوک را به متاورس مرتبط می‌دانند و می‌گویند این استیبل کوین توانایی این را دارد تا تعاملات مالی افراد در متاورس را دگرگون کند.

کاربردهای متاورس

همان طور که گفتیم، متاورس دنیایی مجازی است که کاربران می‌توانند در آن هر کاری که می‌خواهند انجام دهند. تا حدودی می‌توان گفت که توسعه یک متاورس کامل، کار ما را در بسیاری از حوزه‌ها راحت‌تر می‌کند و حتی می‌تواند باعث شود خیلی از روزمرگی‌های ما را به جهانی مجازی انتقال یابد.

ملاقات‌های مجازی و قرارهای کاری

در زمان اپیدمی کرونا، ویدیوهایی از افراد با لباس‌های نامناسب در هنگام مصاحبه‌های کاری و جلسات انتشار یافت که این ویدیوها تا حدی باعث خجالت افراد می‌شد؛ ولی با توسعه متاورس، دیگر خبری از این قبیل مشکلات نیست.

در متاورس شما می‌توانید شخصیتی با لباس دلخواه ایجاد و در جلسات و ملاقات‌های مجازی شرکت کنید. فیس‌بوک پیش‌تر به این حوزه وارد شده بود و هورایزن ورک‌رومز (Horizon Workrooms) را تحت توسعه خود داشت. هورایزن ورک‌رومز یک سرویس واقعیت مجازی (Virtual Reality) و واقعیت ترکیبی (Mixed Reality) است که جلسات را خارج از چهارچوب سنتی برگزار می‌کند.

هدف این سرویس، ایجاد محیطی دیجیتالی است که کاربران در آن بتوانند آواتاری از خود بسازند و در قالب این آواتار با یکدیگر در تعامل باشند. تعاملات آنها در محیط مجازی مانند دنیای واقعی خواهد بود؛ یعنی اگر هورایزن ورک‌رومز بتواند به هدف اصلی خود دست یابد، دیگر خبری از هزینه‌های بسیار زیاد اجاره‌بها برای شرکت‌ها نخواهد بود؛ چراکه دیگر نیاز به حضور کارکنان در زیر یک سقف نیست و همه آنها می‌توانند در قالب شخصیت‌هایی مجازی با یکدیگر در ارتباط باشند.

کار روی توسعه سرویس‌های مشابه، در دوران کرونا سرعت بیشتری گرفت؛ چراکه بسیاری از شرکت‌ها تصمیم گرفتند به‌صورت دورکاری فعالیت داشته باشند و همین موضوع نیاز به نرم‌افزارها و زیرساخت‌های ارتباطی از راه دور را بیش از پیش نقش آن را پررنگ کرد.

آموزش مجازی

همان طور که می‌دانیم، در دوران کرونا و قرنطینه تقریباً بیشتر مدارس در تمام دنیا تعطیل شدند و بسیاری از کشورها از جمله ایران، به سراغ آموزش مجازی و آنلاین رفتند.

شرکت‌های بسیاری در راستای پاسخ به نیازهای آموزش مجازی و کلاس‌های آنلاین، نرم‌افزارها و خدمات مختلفی را ارائه نمودند. نرم‌افزارهای ارتباطی، نرم‌افزارهای تعیین کارایی و کیفیت تحصیل و همچنین ابزارهایی برای تعامل بیشتر در محیط آموزش مجازی، از جمله مواردی بودند که در دوران قرنطینه با رشد همراه شدند و خیلی هم تاثیرگذار بودند.

درست مانند مجازی‌‌کردن روند کسب‌وکارها و تعاملات در محیط کار، محیط آموزشی هم نیاز به تغییراتی بنیادی دارد و متاورس می‌تواند تا حد زیادی به تحقق این رویاها کمک کند. از جمله کاربردهای متاورس در حوزه آموزش مجازی، می‌توان به بازی‌سازی از روند آموزش و آموزش از راه دور از طریق تماس‌های ویدیویی اشاره کرد.

بسیاری از کارشناسان حوزه آموزش و فناوری می‌گویند دانشگاه‌ها و مدارسی که از امکانات دیجیتالی بهتری برخوردار شوند، خیلی زود می‌توانند رشد کرده و به رهبران این حوزه تبدیل شوند.

کسب درآمد از بازی‌کردن

بازی‌های زیادی هستند که با فروش آیتم‌ها و به‌روزرسانی‌ها درآمد بسیار زیادی دارند. در واقع آنها با عرضه چنین محصولاتی به بازیکنان انگیزه بازی‌کردن بسیاری می‌دهند. با ظهور بازی‌های موبایلی مثل پابجی (PUBG)، کالاف دیوتی (Call Of Duty) و کلن وارز (Clan Wars)، این حوزه با رشد گسترده‌ای همراه شد و حالا کمتری کسی را می‌توان پیدا کرد که تجربه بازی‌کردن این دسته از بازی‌ها را نداشته باشد.

تقریباً در اکثر این بازی‌ها، سکه، الماس یا پولِ مخصوصِ داخل بازی به بازیکنان اهدا می‌شود. آنها فقط می‌توانند در داخل محیط بازی از این ارزها و امتیازها استفاده کنند. مفهوم کسب درآمد از بازی‌کردن (Play-to-Earn) قرار است این روند را تغییر دهد.

در حال حاضر بازیکنان بسیاری در آسیای جنوب شرقی از طریق بازی اکسی اینفینیتی (AxieInfinity) در حال کسب درآمد هستند.

پروژه‌های بلاک چینی دیگری مثل دیسنترالند (Decentraland) و سندباکس (Sandbox) هم دنیای مجازی ساخته‌اند که کاربران می‌توانند در آن از طریق بازی‌کردن، کسب درآمد کنند. در این بازی‌ها معمولا آیتم‌های بازی، نظیر زمین، آثار هنری و آیتم‌ها، به‌شکل توکن غیرمثلی (NFT) در می‌آیند و کاربران می‌توانند آنها را در پلتفرم‌های معاملاتی، خرید و فروش کنند. از آنجا که بیشتر آنها روی بلاک چین اتریوم کار می‌کنند، نقد کردن درآمد هم بسیار آسان خواهد بود.

خرید آنلاین

همین حالا هم سایت‌های معتبر و بزرگی را می‌توان نام برد که خرید آنلاین از آنها کاری بسیار ساده است؛ فقط کافی است کالای موردنظر خود را انتخاب کنید، سپس آدرس را وارد کرده و هزینه آنها را بپردازید؛ ممکن است چند روز یا حتی چند ساعت بعد کالا به دستتان می‌رسد.

در این میان مشکلاتی هم وجود دارند که به‌عنوان نقاط ضعف خرید آنلاین شناسایی می‌شوند؛ به عنوان مثال انتخاب سایز مناسب برای لباس‌ها یا فرایند طولانی بازگردانی پول به حساب مشتری بسیار آزاردهنده است. حتی گاهی کالای مورد نظر شبیه آن چیزی نیست که به شما نشان داده شده است و پس‌فرستادن کالا امری طولانی و وقت‌گیر است.

متاورس می‌تواند این مشکل را کاملا حل کند! مثلاً یک شرکت هندی که در حوزه فروش عینک فعالیت می‌کند، امکاناتی را فراهم کرده است که کاربران می‌توانند از طریق دوربین، به‌صورت مجازی عینک مورد نظر خود را روی صورتشان مشاهده کنند.

با پیشرفت روز افزون متاورس، خرید آنلاین شکل و شمایلی تازه به خود خواهد گرفت و اتاق شخصی شما می‌تواند به‌عنوان یک اتاق پرو عمل کند.

گردشگری و سفر

گردشگری شاید یکی از حوزه‌هایی بود که از کرونا آسیبی بسیار جدی دید. سال گذشته کشورهای شاخص در حوزه گردشگری مثل یونان و مصر با تدارک تورهای واقعیت مجازی، تا حدودی از آسیب‌های کرونا کم کردند.

اگر متاورس بتواند به ایده‌های خود جامه عمل بپوشاند، شما می‌توانید بدون آن که خانه خود را ترک کنید، از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا بازدید کنید و حتی به‌عنوان یک جنگجو، در جنگ‌های صلیبی شرکت کنید. در واقع متاورس نه تنها به شما امکان بازدید از موزه‌ها، سازه‌های قدیمی و عجایب جهان را می‌دهد، بلکه شما توانایی این را خواهید داشت تا سفر در زمان را تجربه کنید. از طرفی دیگر، هزینه‌های سنگین سفر مثل رفت و آمد، سوخت و هتل نیز صفر می‌شود.

کنسرت و جشن‌ها

در دوران کرونا بسیاری از هنرمندان کنسرت‌های آنلاین برگزار کردند. شرکت‌های بزرگی مثل نتفلیکس هم با ارائه خدماتی نظیر نتلفلیکس پارتی (Netflix Party)، تا حدودی سعی کردند در دوران کرونا کنسرت‌ها و جشن‌ها و دورهمی‌ها را بی‌خطر برگذار شوند.

پلتفرم سندباکس که پیش‌تر نام بردیم، پا را از این هم فراتر گذاشته و به کاربران خود اجازه می‌دهد فستیوال‌ها و رویدادهای مخصوص خودشان را ایجاد کنند. اسنوپ داگ، رپر مشهور آمریکایی، از آن دسته از افرادی بود که در سندباکس خانه مجلل خود را ساخت و با فروش بلیت‌های VIP کنسرت خود، کاربران را به شرکت در کنسرت مجازی دعوت کرد.

افزایش نیاز به تعاملات مجازی و گسترش روز افزون مفهوم متاورس، باعث آن شد تا زمین‌ها در دنیاهای مجازی مثل متاورس و دیسنترالند با قیمت‌های میلیون دلاری خرید و فروش شوند.

مالکیت دیجیتال

خرید و فروش آثار هنری در دنیای واقعی ما، کاری عادی است و خیلی از اشخاص ثروتمند به‌دنبال خرید این دارایی‌ها هستند تا آنها را به کلکسیون‌های خود اضافه کنند. خیلی‌های دیگر هم املاک و مستغلات می‌خرند تا از شر تورم راحت شوند.

آثار هنری و زمین‌های مجازی در متاورس هم طرفداران زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی را می‌توان پیدا کرد که در متاورس زمین و آثار هنری می‌خرند و می‌فروشند. مالکیت این دارایی‌ها به‌لطف توکن‌های غیرمثلی ممکن خواهد بود؛ مثلاً در متاورس، هر قطعه زمین یک توکن غیرمثلی است و هر کسی که توکن را در کیف پول خود نگهداری کرده باشد، مالک آن زمین است.

داستان آثار هنری هم به همین شکل است و هر شخصی که توکن اثر را در اختیار داشته باشد، در واقع به نوعی صاحب آن است.

تفریح

متاورس و ترکیب آن با فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، به کاربران این امکان را می‌دهد که بدون ترک صندلی‌شان، فعالیت‌هایی مانند قایق‌سواری، فوتبال و پرش از ارتفاع را تجربه کنند. حتی آنها می‌توانند مزه غذاهای عجیب‌وغریب کشورهای دیگر را بچشند و تجربه‌هایی را داشته باشند که در دنیای واقعی نیازمند صرف هزینه و زمان زیادی است.

دنیاهای مجازی مثل ماین کرفت (Minecraft)، سکند لایف (Second Life) و ایو آنلاین (EVE Online)، تجربه‌هایی مشابه را در دنیایی کاملاً ساختگی برای کاربران فراهم کرده‌اند.

تعامل با رایانه

اختراع صفحات لمسی انقلابی را در صنعت تلفن‌های همراه به وجود آورد و حالا کمتر تلفن همراهی را پیدا خواهید کرد که از این صفحات استفاده نکنند. با افزایش نفوذ سخت‌افزارهای واقعیت مجازی و متاورس، باید منتظر تغییرات بنیادین بصورت وسیع در تعامل کاربران و رایانه‌ها بود. مثلاً به جای آن که انگشت خود را روی صفحه تلفن همراه بکشید، می‌توانید با حرکت دست‌ها در هوا دستورهای موردنظرتان را به رایانه بفهمانید.

اقتصاد

ظهور امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌گفته بسیاری، اتفاقی انقلابی بود. از طرفی دیگر، بانکداری و امور مالی سنتی در متاورس جایگاهی ندارد و همین مسئله به معنی این است که دیفای و ارزهای دیجیتال می‌توانند در متاورس جایگاهی پراهمیت داشته باشند.

در واقع به‌لطف همین امور مالی غیرمتمرکز است که NFTها و دارایی‌های دیجیتال می‌توانند در تعاملات مالی دنیاهای مجازی مورد استفاده قرار گیرند.

اگر بانک‌ها و مؤسسات مالی همچنان رویکردی منفعل در این حوزه داشته باشند، احتمالاً از رقابت حذف می‌شوند؛ چراکه روز به روز اشخاص بیشتری به‌سمت تعامل با متاورس پیش می‌روند و همین مسئله نیاز به راهکارهای نوین مالی را بیشتر می‌کند.

عادت‌ها و هنجارهای زندگی

فرض کنید یک رایانه شخصی خریداری کرده‌اید؛ اساساً رایانه بدون موس و صفحه کلید قابل استفاده نیست. با پذیرش بیشتر متاورس، نیاز به خرید سخت‌افزارهای خاص و مناسب هم تغییر می‌کند.

شاید حالا بتوان با یک دوربین و وبکم معمولی هم در متاورس تعامل داشت ولی با پیشرفت رو به رشد آن، نیاز به سخت‌افزارهای ویژه بیشتر می‌شود.

پروژه‌های مشهور متاورس

در ادامه برخی از پروژه‌های بلاک چینی و غیربلاک چینی حوزه متاورس و جهان‌های مجازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پراجکت کامبریا

همان طور که پیش‌تر گفتیم، متا یا همان فیس‌بوک سابق، عزمش جدی است تا حضوری پررنگ و قدرتمند در متاورس داشته باشد. پراجکت کامبریا (Project Cambria) هم یکی از پروژه های فیس‌بوک برای هدف قراردادن کاربران عادی است. این پروژه در واقع یک سخت‌افزار واقعیت مجازی است.

فیس‌بوک پیش‌تر هم عینک واقعی مجازی اکولوس ریفت (Oculus Rift) و اکولوس کوئست (Oculus Quest) را معرفی نموده بود؛ ولی به نظر می‌رسد پراجکت کامبریا راهی متمایزتر از این دو محصول را در پیش گرفته است. متا در این باره گفته است:

پراجکت کامبریا یک دستگاه با جدیدترین فناوری‌ها و قیمت بالاتر است؛ قیمت بالاتر به‌دلیل استفاده از جدیدترین فناوری‌ها در آن است.

متا ادعا می‌کند که این سخت‌افزار حضورافراد را در اجتماع بیشتر می‌کند و با توجه به این توصیف، باید انتظار یک محصول انقلابی را داشته باشیم که تعاملات اجتماعی ما را دگرگون خواهد کرد.

طبق شایعات به وجود آمده، پراجکت کامبریا از یک فناوری به نام پَس‌ترو (Passthrough) استفاده می‌کند؛ یعنی کاربران می‌توانند با استفاده از هدست یا همان سخت‌افزاری که بالاتر آن را معرفی کردیم، وارد دنیای مجازی شوند و در آنجا با دیگر کاربران تعاملات اجتماعی داشته باشند.

دیسنترالند

دیسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم در حوزه بازی‌های رایانه‌ای است که بر پایه فناوری توکن‌های غیرمثلی و قراردادها کار می‌کند. این پلتفرم در سال ۲۰۱۶ کار خود را آغاز نمود. در دیسنترالند کاربران می‌توانند یک شخصیت برای خود ایجاد کنند و در دنیای مجازی بازی به گشت‌وگذار بپردازند و با دیگر کاربران تعامل داشته باشند.

تجربه بازی دیسنترالند شباهت زیادی با ماین کرفت و سکند لایف دارد. در این بازی کاربران می‌توانند آیتم‌هایی نظیر قطعه زمین یا موارد دیگر را در بازارهای مختلف بفروشند. هر آیتم در بازی یک توکن غیرمثلی است و مالکیت آنها هم با استفاده از همین توکن‌ها تضمین می‌شود.

مانا (MANA) توکن بومی دیسنترالند است. مانا همچنین ارز بازی است و کاربران می‌توانند با استفاده از این توکن، آیتم‌های بازی را مبادله کنند.

اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی (AxieInfinity) یک متاورس و پلتفرم در حوزه بازی‌های رایانه‌ای است. در این بازی کاربران می‌توانند جانوران مجازی خود را پرورش دهند و از طریق آن کسب درآمد کنند. در واقع هر جانور در داخل بازی یک توکن غیرمثلی با ویژگی‌های خاص خود است.

بازیکنان اکسی اینفینیتی را نباید با معامله‌گران آن اشتباه گرفت؛ آنها فقط بازی می‌کنند و درجستجوی جانواران مختلف بازی می‌گردند. گزارش‌ها نشان می‌دهد تقریباً ۶۰ درصد فلیپینی‌ها این بازی را انجام می‌دهند و حتی به منبع درآمد اصلی آنها تبدیل شده است.

سندباکس

سندباکس (Sandbox) یک پلتفرم مجازی بر بستر اتریوم است که کار خود را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرد. سندباکس امکان سرمایه‌گذاری و بازی‌کردن هم‌زمان کاربران را فراهم کرده است. معامله‌گران همچنین می‌توانند توکن‌های سندباکس را معامله و از نوسانات آن سود کسب کنند.

سندباکس در واقع یک اکوسیستم برای ساخت، به‌اشتراک‌گذاری و معامله دارایی‌های دیجیتال است. بیشتر این دارایی‌ها در واقع آیتم‌های قابل معامله بازی‌های رایانه‌ای هستند. همچنین یک بازیکن در سندباکس می‌تواند با ساخت یک شخصیت، چندین بازی مختلف را انجام دهد.

سؤالات متداول

چگونه می‌توان دسترسی به متاورس داشت؟

دسترسی به متاورس محدود به ساخت یک شخصیت است، ولی با پیشرفت آن احتمالاً داشتن عینک واقعیت مجازی یا سخت‌افزارهای ویژه ضروری خواهد بود.

آیا متاورس یک نرم‌افزار است؟

خیر؛ متاورس یک مفهوم است. وقتی می‌گوییم به متاورس وارد شویم، یعنی از یکی از ویژگی های آن استفاده کنیم.

در متاورس چه کارهایی را می‌توان انجام داد؟

متاورس یک جهان مجازی با پتانسیل‌های نامحدود است؛ یعنی اگر به طور کلی تمام مفاهیم متاورس عملیاتی شود، شما می‌توانید یک شخصیت مجازی با ابتکار عملی بی‌نهایت داشته باشید.

مشهورترین پلتفرم‌های متاورس چیست؟

در حال حاضر سندباکس، دیسنترالند و اکسی اینفینیتی بزرگترین پلتفرم‌هایی هستند که در حوزه متاورس فعالیت می‌کنند.

آیا برای ورود به متاورس هزینه‌ای باید پرداخت کرد؟

جواب این سؤال وابسته به پلتفرمی است که از آن استفاده می‌کنید؛ مثلاً‌ برای ورود به اکسی اینفینیتی شما باید سه اکسی (جانوری داخل بازی است) که در حال حاضر قیمتی بالاتر از ۱۰۰ دلار دارد، بخرید.

جمع‌بندی

متاورس یک جهان مجازی است که کاربران می‌توانند شخصیت موردعلاقه خودشان را در آن بسازند و درست همانند زندگی واقعی، در آنجا نیز زندگی کنند.

ورود نام‌های بزرگی مانند متا (فیس‌بوک) به این حوزه، باید منتظر نفوذ بیشتر از قبل متاورس در زندگی روزمره خودمان باشیم. با پیشرفت متاورس بسیاری از کارهای روزمره ما مثل شرکت در کلاس‌ها، خرید و سفر دگرگون می‌شود و جنبه‌هایی کاملاً‌ متفاوت با زندگی فعلی به آن افزوده می‌شود.