۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

فروپاشی اکوسیستم ترا وهمین‌طور بحران ورشکستگی در تمامی شرکت‌های ارز دیجیتال، بازار را در طول مدت سه ماهه دوم سال به سوی جریان‌های نزولی برده است. با وجود بهبود تدریجی روند بازار در ماه گذشته همچنان بازار گسترده‌تر در حال حاضر متشنج و آسیب‌پذیر است. زمستان کریپتو درحال ادامه دادن کار خود است. بیت کوین در محدوده ۲۲،۹۰۰ دلاری معامله می‌شود. در حالی که اتریوم پس از اعلام تاریخ انتشار ادغام آتی توانست به مرز ۱،۶۰۰ دلاری برسد.

سه ماهه دوم سال 2022 برای کریپتو فاجعه بود

سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ برای فعالان در صنعت کریپتو فاجعه‌بار بود. به این دلیل که بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) با ثبت بدترین عملکردهای فصلی تاریخ خود، به ترتیب ۵۶.۳ و ۶۷.۴ درصد سقوط را ثبت کردند. فروپاشی اکوسیستم ترا (Terra) نیز با عث به وجود آمدن یک اثر دومینویی در سراسر بازار شد. درنهایت نیز با میلیاردها دلار تلفات به اوج خود رسید. همین‌طور زمستان کریپتو منجر به انحلال شرکت سرمایه‌گذاری تری اروز کپیتال (3AC) و ورشکستگی شرکت‌های بزرگ فعال ارز دیجیتالی دیگری مانند سلسیوس (Celsius) شد.

پلتفرم تحلیلی کریپتوکامپر (CryptoCompare) در گزارش تازه خود رویدادهای سه ماهه دوم سال و معنی و پیامدهای آن را برای صنعت کریپتو تجزیه و تحلیل کرد. علی‌رغم لرزش‌های داخلی اخیر صنعت، چشم‌انداز کلی در این گزارش بازهم به‌عنوان «وخیم» نام‌گذاری شد. نباید فراموش کرد که بازار ارزهای دیجیتال از شرایط سخت زمستان کریپتو دچار شُک شده است. زنگ خطر رکودی اقتصادی در حال حاضر به خوبی در فضای دارایی‌های مخاطره آمیز شنیده می‌شود.

سقوط دیفای درطی زمستان کریپتو

زمستان کریپتو همین‌طورمنجر به کاهش شدید ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های دیفای (DeFi) شد. در مجموع، ارزش سه ماهه سال آن ۶۵.۷ درصد کاهش یافت. این گزارش مدعی است که بازار نزولی کنونی می‌تواند منجر به توسعه نوآوری‌هایی در بازار شود. به دلیل آن‌که بسیار شبیه به بحران مالی سال ۲۰۰۸ است. این امر به نوبه خود می‌تواند کاتالیزوری برای روند صعودی بعدی در صنعت کریپتو باشد.

ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای، سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲. منبع: DefiLlama

در گزارش کریپتوکامپر اینگونه آمده است که:

ما اینگونه انتظار داریم که ارزش کل قفل شده در محدوده فعلی باقی بماند، به دلیل ‌آن‌که ارزهای دیجیتال برتر همچنان در تلاش هستند تا کاهش قیمت خود را بازیابی کنند.

مقررات و نقص‌های امنیت سایبری نیز در این سه ماهه بسیار پررنگ شده‌اند. جانت یلن (Janet Yelen) وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، خطرات مربوط با فضای کریپتو پس از فروپاشی ترا را عنوان کرد. پس از این بحران، شکایت‌هایی علیه ترافورم لبز (Terraform Labs) و سایر نهادهای مرتبط به آن نیز مطرح شد. همین‌طور درطی مدت سه ماهه دوم سال بیش از ۱ میلیارد دلار در اکسپلویت‌های حوزه دیفای به سرقت رفته است. همچنان این خطر پروتکل‌های مختلف دیفای را تهدید می‌کند.

کریپتو کجا قرار گرفته است؟

با توجه به وضعیت کلان اقتصادی، افزایش فعلی قیمت‌ها درحقیقت رالی کوچکی در طول زمستان کریپتو کنونی است. علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال بازهم به اجرای طرح‌های بلندپروازانه و خلاقانه خودشان ادامه می‌دهند. ولی این صنعت در تنش‌های فزاینده کنونی که در سراسر بازار وجود دارد، به شدت آسیب خواهد دید.

شایان ذکر است که هم‌اکنون، بیت کوین در محدوده ۲۲،۹۰۰ دلاری درحال معامله است. درصورتی که اتریوم پس از اعلام تاریخ انتشار ادغام خودش به اتریوم 2.0 به مرز ۱،۶۰۰ دلاری رسید. ولی اینکه صنعت کریپتو از‌ اینجا تا کجا خواهد رفت هنوز سوالی تریلیون دلاری و بدون پاسخ باقی مانده است.

منبع: “AMBCrypto