۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

بسیاری از افراد خبر ندارند که با استفاده از NFT ها می‌توان درآمد منفعل (بدون نیاز به فعالیت) به دست آورد. همین‌طور که بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بستری را برای کسب درآمد منفعل از ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم فراهم کرده است، پلتفرم‌هایی هم هستند که دارندگان NFTهای مختلف می‌توانند از طریق آنها و جدای از رشد قیمت دارایی خود، درآمد داشته باشند.

در این مطلب که با کمک مقاله‌ای از وب‌سایت کریپتو نیوز نگارش شده است، ۴ روش کمترشناخته‌شده برای کسب درآمد از توکن‌های غیرمثلی را معرفی خواهیم نمود که به غیر از داشتن یک NFT، به فعالیت خاص دیگری مثل معامله کردن نیاز ندارد.

مهم: این مطلب توصیه‌ای برای سرمایه گذاری در هیچ یک از پلتفرم‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، نبوده و این پست تنها جنبه آموزشی دارد.

سهام‌گذاری NFTها

۴ روش کمترشناخته‌شده برای کسب درآمد از NFTها

ارتباط قوی بین فناوری مربوط به NFTها و بخش دیفای، شرایط بسیار خوبی را برای سهام‌گذاری (Staking) توکن‌های غیرمثلی ایجاد کرده است.

معمولاً از سهام گذاری در پروتکل‌های مبتنی بر مدل اجماع اثبات سهام استفاده می‌شود که در آن کاربران توکن‌های خود را به ایمن کردن شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها اختصاص می‌دهند. با این حال، سهام‌گذاری مشکل دیگری هم دارد. به عنوان مثال می‌توان به قفل کردن NFTها در قرارداد هوشمند (Smart Contract) مربوط به یک پروتکل دیفای برای دریافت سود اشاره کرد.

مانند سهام‌گذاری دارایی‌های دیجیتال، سهام‌گذاری NFTها هم این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که با دریافت پاداش سهام‌گذاری، درآمد کسب کنید و در عین حال مالک توکن‌های غیرمثلی خود بمانید.

اگر می‌خواهید NFTهای خود را برای دراز مدت نگه دارید و قصد ندارید آنها را در چند ماه آینده بفروشید، سهام‌گذاری می‌تواند استراتژی خوبی برای شما باشد. پلتفرم‌های سهام‌گذاری NFT اغلب بر اساس میزان کمیابی یک توکن غیرمثلی، بازده سالانه (APY – سودی که به‌صورت سالانه دریافت می‌‌کنید) را محاسبه می‌کنند. هرچه یک NFT کمیاب‌تر (ارزشمندتر) باشد، نرخ سود سالانه و پاداش‌های سهام‌گذاری آن هم بیشتر می‌شود.

در حال حاضر، پلتفرم‌های متنوعی وجود دارند که از سهام‌گذاری NFTها پشتیبانی می‌کند. برای مثال هم می‌توان به کیرا نتورک (Kira Network)، ان‌اف‌تی‌ایکس (NFTX) و اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) اشاره کرد.

اجاره دادن NFTها

۴ روش کمترشناخته‌شده برای کسب درآمد از NFTها

در حال حاضر، چندین پلتفرم فعال در حوزه گیمفای (GameFi) این امکان را دارند که شما مجموعه‌های دیجیتالی خود را به گیمرهای بازی‌های بلاک چینی دارای NFT اجاره دهید یا اینکه آنها را اجاره کنید. این روشی نو در فضای بازی‌های مبتنی بر بلاک چین محسوب می‌شود. سودی که از طریق اجاره NFTهای مبتنی بر بازی‌ها به دست می‌آید، می‌تواند برای هولدرهای این توکن‌های غیرمثلی جذاب باشد. شما به عنوان یک بازیکن، توانایی این را خواهید داشت NFTهای‌تان را اجاره دهید. تا با کسب درآمد از این راه، تجربه کلی خود را از انجام یک بازی بهتر کنید.

علاوه بر موارد بالا، می‌توانید مواردی مثل شخصیت‌ها، سلاح‌ها و ابزارهای ویژه مربوط به بازی‌های مختلف را اجاره کنید و با استفاده از آنها به بخش‌های جدید درون یک بازی دسترسی داشته باشید. به‌عنوان مثال، برخی از بازی‌هایی که با کارت‌های مجازی انجام می‌شوند، به شما این امکان را می‌دهند که کارت‌های NFT خود را اجاره دهید تا شانس برنده شدن تان بیشتر شود.

نکته قابل توجه این است پلتفرم‌هایی که از این موضوع پشتیبانی می‌کنند، برای کنترل شرایط چنین معامله‌هایی، مثل مدت قرارداد یا نرخ اجاره، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند.

پروتکل «reNFT» جزو برترین پلتفرم ها در این حوزه می باشد که امکان اجاره و قرض‌دادن NFTها را برای کاربران خود فراهم کرده است. در این پلتفرم، کاربران ابتدا مدت اجاره را تعیین می‌کنند، وثیقه تعیین‌شده را می‌پردازند و سپس NFTهای مورد نظرشان را دریافت می‌کنند.

استفاده از حق امتیاز NFTها

۴ روش کمترشناخته‌شده برای کسب درآمد از NFTها

ارزیابی‌های موجود نشان دهنده این است که درآمد حاصل از بازار NFTها در سال ۲۰۲۱ میلیاردها دلار بوده است. سازندگان NFTها می‌خواهند که با عرضه آثار هنری دیجیتالی خود به بازار، سهمی از این صنعت چند میلیارد دلاری داشته باشند. یکی از راه‌های سهیم‌شدن در درآمد فروش NFTها، دریافت حق امتیاز آنهاست.

سازنده یک اثر هنری که در بازار به صورت NFT عرضه شده است، می‌تواند تعیین نماید که هر بار NFT آن در پلتفرمی مثل اوپن سی (OpenSea) معامله شد، درصدی از فروش در قالب حق امتیاز آن NFT، به حسابش واریز شود.

برای مثال، سازندگان NFTها می‌توانند حق امتیاز خود را ۵ درصد تعیین نمایند. در نتیجه، هر بار که اثر هنری دیجیتالی آنها به یک خریدار جدید فروخته می‌شود، ۵ درصد از قیمت معامله به آنها داده خواهد شد.

نکته مهم درباره حق امتیاز NFTها این است که تمام فرآیند اجرای شرایط حق امتیاز، ردیابی پرداخت‌ها و هزینه‌ها از طریق قراردادهای هوشمند و به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. بازارهایی مثل رَریبل (Rarible) هم به سازندگان NFTها این اجازه را می‌دهد تا حق امتیاز آثار هنری‌شان را تا سقف ۵۰ درصد تعیین و دریافت نمایند.

تأمین نقدینگی با NFTها

۴ روش کمترشناخته‌شده برای کسب درآمد از NFTها

نزدیک‌ترشدن ارتباط بین NFTها و اکوسیستم دیفای، برای کاربران این حوزه، این امکان را فراهم کرده است تا در ازای تأمین نقدینگی استخرهای دیفای، NFT دریافت نمایند.

به عنوان مثال، وقتی در تأمین نقدینگی نسخه سوم صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (Uniswap V۳) مشارکت کنید، یک سری توکن غیرمثلی تأمین نقدینگی (LP-NFT) برای شما صادر خواهد شد. این توکن‌ها بر اساس استاندارد «ERC-721» ساخته شده‌اند و نقدینگی قفل‌شده شما در استخر را در بر می‌گیرند. شما می‌توانید این NFTها را در بازارهای مختلف خرید و فروش کنید و در صورت فروش، با این کار به نوعی سرمایه قفل شده خود را دوباره نقد کرده‌اید.

به این نکته باید توجه داشته باشید که، بجز روش استفاده از حق امتیاز، بقیه استراتژی‌هایی که با استفاده از آن می‌توان درآمد منفعل از NFTها به دست آورد، ریسک نسبتاً بالایی دارند. دلیل آن هم این است که سرمایه گذاران برای استفاده از این استراتژی‌ها معمولاً باید NFTهای خود را در قراردادهای هوشمند مربوط به پروتکل‌های دیفای سپرده‌گذاری می‌کنند. مانند تمام فعالیت‌های مرتبط با دیفای و هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر، ریسک‌هایی وجود دارد که سرمایه‌گذاران قبل از به‌کارگیری دارایی یا NFTهای خود، باید آنها را بررسی کنند.