۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

با وجود تنظیم مجدد سختی استخراج بیت کوین که تقریبا ۳ روز دیگر اتفاق می‌افتد، امکان دارد بزرگترین کاهش سختی امسال باشد. این تغییر محسوس تا حدودی می‌‌تواند فعالیت ماینر ها را در شرایط دشوار کنونی تا حدی آسان‌تر و پرسودتر از قبل کند.

به گزارش اعلام شده از سوی «The Block»، سختی استخراج بیت کوین سه‌شنبه این هفته مجدداً تنظیم می‌شود و طبق برآوردها قرار است که در این دوره سختی استخراج این ارز دیجیتال بین ۸ تا ۷درصد کاهش یابد. پلتفرم‌هایی که تغییرات این نرخ را پیش‌بینی می‌کنند، از جمله لاکسور (Luxor)، بریانز (Braiins) و بیت‌راور (Bitrawr) به‌ترتیب انتظار دارند در این دوره میزان سختی استخراج ۷.۹۸درصد، ۷.۹درصد و بین ۷.۹ تا ۷.۵درصد کاهش داشته باشد.

این برآوردها ممکن است طی روزهای آتی تا دوره جدید دست‌خوش تغییر شوند و تغییرات آن به این بستگی دارد که چه تعداد دستگاه ماینر در این مدت روشن یا خاموش میشوند. با وجود این، تصویری که این برآوردها در اختیار ما قرار داده است، پیش بینی میشود شرایط کنونی صنعت ماینینگ به‌خوبی به نمایش گذاشته شود.

ماینرهای زیادی در حال حاضر به دلیل ریزش اخیر بیت کوین متحمل ضرر شده‌اند. یکی از بزرگترین آنها از نظر هش ریت، مجموعه کورساینتیفیک (Core Scientific) است که طبق اعلام مدیران خود، ممکن است به‌زودی اعلام ورشکستگی کند. فعالان صنعت ماینینگ تحت‌تأثیر افزایش هزینه‌های انرژی و کاهش قیمت بیت کوین، در این مدت فشار زیادی را تحمل کرده‌اند و برخی از مجموعه‌ها مشخصاً با بحران نقدینگی و بدهی‌های سنگین مواجه شده اند.

اتان وِرا (Ethan Vera)، از مدیران مجموعه لاکسور، درباره تنظیم مجدد سختی شبکه گفته است:

تنظیم مجدد سختی استخراج بیت کوین در این دوره به‌میزان قابل‌توجهی با کاهش همراه خواهد بود و دلیل آن هم رسیدن قیمت هش (Hashprice) به سطوحی مقاومتی خود هم‌زمان با منفی‌شدن سود‌آوری ماینینگ است.

اصطلاح هش پرایس یا قیمت هش، درآمدی است که ماینرها به ازای هر واحد هش ریت (مثلاً تراهش بر ثانیه) در یک بازه زمانی خاصی (مثلاً در یک روز) کسب می‌کنند.

نمودار قیمت هش بیت کوین.

همچنین وِرا افزود:

بسیاری از ماینرها که اکنون در وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برندِ مشغول خاموش‌کردن دستگاه‌های خود و نقل مکان به جایی دیگر [با هزینه انرژی کمتر] هستند و این جریان فشار نزولی بیشتر بر سختی شبکه وارد خواهد کرد.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ آموزش کامل نصب و راه‌اندازی دستگاه استخراج واتس ماینر (WhatsMiner)

 

جف بورکی (Jeff Burkey)، معاون بخش توسعه کسب‌وکار مجموعه استخراج فاندری (Foundry)، نیز افزود:

کاهش [شدید] سختی استخراج بیت کوین در این دوره، نتیجه توقف فعالیت ماینرهایی است که به‌خاطر نداشتن سودآوری دستگاه‌های خود را خاموش کرده‌اند.

ویلیام فاکسلی (William Foxley)، مدیر رسانه‌ای کامپس ماینینگ (Compass Mining) گفته است:

انتظار دارم شاهد کاهش دیگری هم در سختی استخراج باشیم؛ چراکه فروش دستگاه‌های ماینر در قیمت‌های فعلی هم سودآوری ندارد. بسیاری از ماینرهای مدل S۱۹J Pro در شرایط کنونی دیگر دارای بازدهی نیستند.

با افزایش عرضه دستگاه‌های ASIC به بازار، قیمت این ماینرها در مقایسه با دسامبر سال گذشته (آذر ۱۴۰‍۱) چیزی حدود ۸۰درصد کاهش یافته است.

نمودار قیمت ماینرهای مختلف به‌ازای هر تراهش قدرت پردازشی و به تفکیک بازده انرژی.

سختی شبکه در واقع میزان دشواری یا پیچیدگی فرایندهای مربوط به استخراج بیت کوین (تشکیل بلاکهای جدید در بلاکچین) است که تقریباً هر دو هفته یک‌بار (هر ۲٬۰۱۶ بلاک) به‌صورت خودکار و به‌تناسب هش ریت کلی دوباره تنظیم می‌شود. گفتنی است هش ریت بیت کوین از دوره تنظیم مجدد قبلی در ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) تا به امروز بیش از ۷درصد کاهش یافته است. بزرگترین کاهش سختی در سال ۲۰۲۲ نیز به ماه ژوییه (تیر) باز می‌گردد که با سقوط ۵.۰۱درصدی این نرخ همراه بود.

کاهش سختی استخراج تا این اندازه، می‌تواند جایی برای سودآوری ماینرها در شرایط سخت کنونی فراهم کند.

وِرا در این رابطه بیان کرد:

این کاهش سختی به‌نفع ماینرهایی خواهد بود که هزینه‌های عملیاتی کم و دستگاه‌های با بهره‌وری بالا در اختیار دارند و می‌توانند در این شرایط با پایین‌بودن قیمت هش کنار بیایند.

تغییر در سختی استخراج در این بازه زمانی، در تضاد کامل با افزایش سختی در ابتدای اکتبر (مهر) است. کوین ژانگ (Kevin Zhang)، معاون مجموعه فاندری، درباره علت افزایش سختی در ابتدای پاییز می‌گوید که دمای هوا در تابستان امسال ملایم بود و به همین خاطر ماینرها این دوره را به‌عنوان فرصتی مناسب برای فعالیت، همراه با کاهش محدودیت‌های عملیاتی در نظر گرفتند.

علاوه بر این، نسل جدید ماینرهای بیت کوین از جمله Antminer S۱۹ XP با ۱۴۰ تراهش بر ثانیه قدرت پردازشی، اکنون در مزارع استخراج (فارم) مستقر شده‌ است.

وِرا در پایان افزود:

در نیمه اول سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ شاهد عرضه نسل جدید ماینرهای بیت کوین و استقرار آنها در مزارع استخراج بودیم؛ اتفاقی که به‌ضرر مزارع دارای دستگاه‌های قدیمی و پرهزینه‌تر تمام خواهد شد.

منبع: The Block