۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

دستگاه های واتس ماینر (WhatsMiner) که محصولی از شرکت میکرو‌‌ بی‌تی (MicroBT) هستند، این روزها در میان استخراج‌کنندگان محبوبیت بسیاری دارند و به میزان بسیارزیادی در فعالیت‌های استخراج ارز دیجیتال استفاده میشوند. در این مقاله، نحوه نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های واتس ماینر را به صورت تصویری به شما عزیزان آموزش می‌دهیم.

در این مقاله آموزشی از دستگاه واتس ماینر ام ۳ (M3) استفاده شده است و اما چگونه راه‌اندازی کردن دیگر مدل‌های دیگر واتس ماینر مانند M31 ،M21 ،M20 ،M32 ،L3 ، E10 نیز مشابه همین دستگاه است و تفاوت چندانی ندارد.

نصب

دستگاه‌های واتس ماینر دارای منبع تغذیه‌ای مخصوص و برد کنترل (Controller Board) داخلی هستند؛ از همین رو برای روشن کردن دستگاه فقط به یک کابل برق نیاز دارید که در داخل کارتن موجود است.

برای نصب اولیه دستگاه واتس‌ماینر مراحل زیر را انجام دهید:

 1. سوکت‌های ۶ پین منبع تغذیه را به پورت‌های هش برد روی دستگاه وصل کنید. (در دستگاه‌های جدید به این کار نیاز نیست.)
 2. مرحله بعدی متصل کردن کابل شبکه (LAN) به ماینر است. برای وصل‌کردن این کابل، یک سر آن را به ماینر و سر دیگر را به مودم یا سوئیچ خود متصل کنید.
 3. با اتصال کابل منبع تغذیه آن به ماینر، برق وارد ماینر شده و دستگاه روشن خواهد شد.

راه‌اندازی و تنظیمات

در مرحله بعدی به یک رایانه یا تلفن همراه نیازدارید تا بتوانید وارد تنظیمات ماینر شوید. به خاطرداشته‌باشید که ماینر شما باید با کابل شبکه به یک مودم که به شبکه اینترنت متصل است، وصل باشد.

برای اینکه بتوانید وارد تنظیمات ماینر شوید، نیازدارید که آی‌پی (IP) ماینر خود را پیدا کرده و آن را در مرورگر کامپیوتر یا گوشی خود وارد کنید تا وارد محیط تنظیمات دستگاه شوید.

شرکت میکروبی‌تی برنامه‌ای به نام واتس ماینرتول (WhatsMiner Tool) در اختیار خریداران گذاشته است که با استفاده از آن می‌توانید آدرس آی‌پی را پیدا کنید. این نرم افزار ویندوزی را از این لینک دانلود کنید.

برای پیدا کردن آی‌پی ماینر به روش زیرعمل کنید:

 1. نرم‌افزار WhatsMiner Tool را باز کنید و سپس در تب «Detect IP» بر روی «Start» کلیک کنید.
 2. پس از آن دکمه «IP Found» که پشت دستگاه قرارگرفته را فشار دهید تا چراغ «Active» چشمک زن شود.
 3. پس از چند ثانیه آی‌پی دستگاه روی نرم‌ افزار پیدا خواهدشد.

پس از اینکه آدرس آی‌پی ماینر را پیدا کردید، می‌توانید مرحله راه‌اندازی دستگاه را شروع کنید.

برای راه‌اندازی اولیه کافی است مرورگر اینترنتی خود (مثلا Chrome) را اجرا نموده و آدرس آی‌پی ماینر را وارد کنید. اگر آدرس را صحیح وارد کنید صفحه‌ای مانند صفحه زیر(عکس) به شما نشان داده خواهد شد و از شما خواسته می‌شود تا نام کاربری (Username) و رمز عبور (Password) را وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور در دستگاه‌های واتس ماینر به صورت پیش‌فرض «root» است.

صفحه ورود به تنظیمات واتس ماینر

تنظیمات استخر استخراج

ابتدا به صفحه تنظیمات ماینر وارد شوید و از تب «Configuration» به بخش «CGMiner» بروید. در این مرحله اطلاعات استخر استخراجی که شما تمایل به اتصال آن را دارید وارد کنید. برای دریافت اطلاعات استخر استخراج باید به وب‌سایت استخر استخراج مورد نظر خود مراجعه کنید.

برای شروع به کار ماینرکافی است اطلاعات استخر استخراج اول (Pool ۱) را وارد کنید اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید قسمت‌های «Pool ۲» و «Pool ۳» را هم پر کنید تا در صورتی که استخر اول از کار افتاد، ماینر به صورت خودکار روی دو استخر دیگر تنظیم شود.

پس از اعمال تنظیمات ماینر ری‌استارت خواهدشد. اگر ری‌استارت نشد، خودتان این کار را انجام دهید تا تنظیمات به خوبی اعمال شود.

تست ماینر

پس از آنکه تنظیمات شما به اتمام رسید دستگاه ماینر کار خود را آغاز خواهدکرد. برای اطلاع از وضعیت ماینر در لحظه مراحل زیر را طی کنید.

پس از وارد شدن به صفحه اصلی ماینر، از تب «Status» گزینه «CGMiner Status» را انتخاب نمایید. در این بخش اطلاعات کلی از جمله هش ریت کلی، وضعیت اتصال به استخر، دمای هر هش برد و سایر گزینه ها را مشاهده می‌کنید.

قسمت Status در واتس‌ماینر

همچنین شما می‌توانید مشخصات دستگاه خود را با اطلاعات موجود در قسمت «Status» تطابق دهید.

نکته مهم: تعداد هش برد، تعداد چیپ، قدرت فن و … در هر دستگاه استخراج می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین لازم است که مشخصات دستگاه خود را بدانید تا بتوانید تست درستی روی دستگاه خود انجام دهید.

به عنوان مثال در تصویر بالا، هش ریت دستگاه واتس‌ماینر M۳ V۱ حدود ۱۲ تراهش است که این قسمت ۱۱.۶ تراهش (۱۱.۶ هزار گیگاهش) نشان می‌دهد. کمی تغییر هش ریت به طورمعمول طبیعی است بنابراین هش ریت این دستگاه در وضعیت نرمال قرار دارد.

همچنین تعداد دور بردقیقه فن‌های دستگاه در حالت استاندارد ۶,۰۰۰ است، بنابراین طبق عکس بالایی، فن‌ها هم وضعیت مطلوبی دارند.

دستگاه واتس‌ماینر M۳ دارای سه هش برد است که درهر هش برد ۶۳ چیپ دارد. طبق عکس بالا هر سه هش برد هش ریت تقریبا برابری دارند و به خوبی کار می‌کنند. همچنین دمای هرهش برد به طور متوسط آن باید بین ۷۰ تا ۸۵ باشد. رقم ۸۵ بالاترین نقطه آن است و اگر دما به بالای آن برسد ممکن است به دستگاه آسیب وارد شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده نمودید، استخرهای استخراج وضعیت «Alive» یا همان زنده را نشان می‌دهند که به معنای فعالیت درست آن است.

چراغ‌های روی ماینر

چراغ‌های روی دستگاه ماینریکی از مواردی است که باید به آن توجه نمود. به طور کلی در بیشتر دستگاه‌های استخراج چهار چراغ وجود دارد که عبارتند:

 • چراغ قرمز (چراغ خطا)
 • چراغ سبز (چراغ کارکرد در حالت عادی)
 • چراغ زرد پورت LAN
 • چراغ سبز پورت LAN

چراغ‌های قرمز و سبز

وقتی که ماینر به خوبی در حال کار است، چراغ سبز رنگ در حالت چشمک زن قرار میگیرد و چراغ قرمز خاموش است.

در صورتی که چراغ قرمز چشمک بزند دو احتمال وجود دارد:

 1. دمای بالای آن
 2. قطع بودن اتصال اینترنت

در صورتی که چراغ سبز به صورت مداوم روشن است دو احتمال وجود دارد:

 1. امکان اتصال به اینترنت وجود ندارد.
 2. آی‌پی یافت نمی‌شود.

در این صورت بازگرداندن دستگاه به تنظیمات کارخانه با استفاده از دکمه «ریست» احتمالا مشکل آی‌پی را رفع می‌نماید.

در صورتی که هر دو چراغ سبز و قرمز خاموش باشند:

این احتمال وجود دارد که فن دستگاه مشکل داشته باشد. در این صورت فن را جایگزین کرده و دوباره دستگاه را آزمایش کنید.

در صورتی که چراغ قرمز چشمک می‌زند و چراغ سبز خاموش است، احتمالا اختلالی در دریافت آی‌پی وجود دارد.

چراغ‌های زرد و سبز پورت LAN

در حالت کار مناسب دستگاه، چراغ زرد روی پورت LAN دائما روشن بوده و چراغ سبز چشمک می‌زند.

اگر چراغ‌ها هر دو خاموش باشند، سه احتمال وجود خواهد داشت:

 1. کابل شبکه متصل نیست؛ در این صورت از اتصال کابل مطمئن شوید.
 2. کنترل برد مشکل دارد؛ در این صورت با جایگزین کردن کنترل برد، مراحل را دوباره تکرار کنید.
 3. برق کافی به سوئیچ نمی‌رسد؛ با رفع این مشکل، احتمالا چراغ‌ها به حال عادی باز خواهند گشت.

سوالات متداول

در ادامه به مشکلات احتمالی که در طول مسیر با آنها روبرو خواهید شد، می‌پردازیم.

نکته: پیش از انجام هر گونه تغییر از جمله جدا کردن اتصالات، حتما ماینر را در حالت خاموش قرار دهید.

چرا هش ریت نمایش داده‌شده با هش ریت اسمی دستگاه متفاوت است؟

کمی تفاوت در هش ریت طبیعی است اما اگر تفاوت هش ریت اسمی و واقعی خیلی زیاد از حد بود، هش بردها را بررسی کنید.

چرا هش ریت صفر نمایش داده می‌شود؟

در صورتی که تنظیمات را درست وارد نموده باشید، هش ریت صفر نمایش داده نخواهد شد. در صورت اطمینان از صحت اطلاعات و کارکرد درست استخر، کابل برق را از هش برد جدا کرده و ماینر را خاموش کرده و دوباره روشن کنید. در صورتی که مشکل هنوز پا بر جا بود با فروشنده دستگاه تماس بگیرید.

خطای اتصال منبع تغذیه چه هنگامی نمایش داده می‌شود؟

در صورتی که کابل برق منبع تغذیه (پاور) را درست وصل نکرده باشید در بخش «Status» پیغام «M3.HB10.H3-CB20.PX» در کادر هاست نیم (Hostname) نمایش داده میشود. جدا کردن کابل کنترل منبع تغذیه از داخل هش برد این مشکل را حل خواهد کرد. این کابل در کنار سوکت‌های فن ورودی و خروجی قرار دارد.

چرا ماینر خود به خود ری‌استارت می‌شود؟

خرابی منبع تغذیه یا جریان برق پر نوسان باعث این مشکل خواهد شد.

دلیل افزایش دمای غیر معمول ماینر چیست؟

در مرحله اول کابل منبع تغذیه را جدا و سپس دوباره وصل کنید. بهبود تجهیزات خنک کننده در تاسیسات استخراج نیز به این مشکل کمک خواهد نمود.

چرا فن‌ها کار نمی‌کنند؟

دلیل عمده این مشکل کمبود برق در ماینر است. در صورتی که صدای فن‌ها کمتر از حد معمول بود نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.