۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

با نزدیک‌تر شدن به زمان احتمالی به‌روزرسانی مرج (Merge) یا همان ادغام اتریوم در شهریور امسال، موجی از هیجانات بازار را پر کرده است. پیش‌بینی‌های زیادی دربارهٔ تأثیرات ادغام اتریوم در شبکه مبتنی بر اثبات کار فعلی اتریوم و شبکه مبتنی بر اثبات سهام بیکن چین (Beacon Chain) وجود دارد. با این حال تصورات و شایعات نادرستی نیز پیرامون آیندهٔ این به‌روزرسانی میان کاربران پخش شده است.

این ادغام، مهم‌ترین به‌روزرسانی تاریخ اتریوم و پایان استفاده از الگوریتم اثبات کار برای این بلاک چین و انتقال به اثبات سهام است. در ادامه این مقاله ۵ تصور اشتباه درخصوص به‌روزرسانی مرج اتریوم را بررسی می‌کنیم. این اشتباهات میان کاربران وجود داشته و از سایر تصورات اشتباه رایج‌تر هستند.

اشتباه شماره ۱: هزینه کارمزدهای اتریوم کاهش می‌یابد

از بزرگترین تصورات اشتباه رایج درمیان سرمایه‌گذاران این است که به‌روزرسانی ادغام هزینه‌ تراکنش (Gas) (کامزد)‌ اتریوم را کاهش خواهد داد. با این‌که کاهش کارمزدها در صدر فهرست خواسته‌های سرمایه‌گذاران قرار دارد. درصورتی که ادغام فقط مکانسیم اجماع در بلاک چین اتریوم را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر می‌دهد.

کاهش هزینه‌های گس اتریوم نیازمند کار برروی افزایش ظرفیت و توان این شبکه است. هم‌اکنون، جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم برروی نقشه راهی با محوریت فناوری رول‌آپ (Roll-Up) کار می‌کنند. بنابراین شاید بتوانند هزینه تراکنش‌های شبکه را کاهش دهند.

اشتباه شماره ۲: تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر خواهند شد

بهتر است تصور کنیم که تراکنش‌های اتریوم به‌صورت محسوسی سریع‌تر نمی‌شوند. البته که شبکه بیکن چین به اعتبارسنج‌ها اجازه خواهد داد تا درهر ۱۲ ثانیه بلاک جدیدی را منتشر کنند. درحالی که این زمان در شبکه مبتنی بر اثبات کار فعلی چیزی حدود ۱۳.۳ ثانیه به طول خواهد انجامید.

توسعه‌دهندگان اتریوم باور دارند که انتقال به اثبات سهام باعث افزایش ۱۰درصدی سرعت تولید بلاک‌های این شبکه خواهد شد. به همین دلیل، این افزایش سرعت آن‌قدر جزئی است که شاید کاربران متوجه‌ آن نشوند.

علاوه بر این، قرار است این شبکه در آینده‌ای نزدیک از فناوری شاردینگ (Sharding) استفاده کند. با استفاده از این فناوری مقایس‌پذیری شبکه ارتقا خواهد یافت. ولی راه‌اندازی شاردینگ نیز بعد از به‌روزرسانی مرج و احتمالاً درسال ۲۰۲۳ انجام خواهد شد.

اشتباه شماره ۳: ادغام باعث ایجاد وقفه در کار شبکه اتریوم خواهد شد

دربرابر شایعاتی که نتیجه مثبتی را برای ادغام اتریوم تصور می‌کنند، باورهای نادرستی نیز وجود دارد. یکی از این شایعات می‌گوید که این به‌روزرسانی برنامه‌ریزی‌شده، برای لحظه‌ای بلاک چین اتریوم را از کار خواهد انداخت. درصورتی که توسعه‌دهندگان اتریوم انتظار وقوع هیچ‌گونه مشکلی ویا وقفه‌ای را در جریان این به‌روزرسانی ندارند. به دلیل اینکه صرفاً نحوه ساخت بلاک‌ها با استفاده از اثبات کار به استفاده از اثبات سهام تغییر می‌کند.

اشتباه شماره ۴: سهام‌گذاران می‌توانند بلافاصله بعد از به‌روزرسانی اترهای خود را برداشت کنند

تمامی اتریوم‌های سهام‌گذاری شده، در قالب توکنی به نام استیکد اتر (stETH) که پشتوانه یک‌به‌یک نسبت به اتریوم دارد، اکنون در زنجیره بیکن قفل‌ شده‌اند. کاربران علاقه دارند پس از ادغام، دارایی‌های سهام‌گذاری شده خود را برداشت کنند. درصورتی که جامعهٔ توسعه‌دهندگان این شبکه تأیید کرده است که امکان انجام این کار بلافاصله پس از به‌روزرسانی مرج وجود ندارد.

برداشت توکن‌های stETH سهام‌گذاری شده پس از به‌روزرسانی بزرگ بعد از ادغام، (به‌روزرسانی شانگهای) عملی خواهد بود. بنابراین، دارایی‌های کاربران حداقل ۶ الی ۱۲ ماه پس از ادغام، قفل‌شده باقی خواهند ماند.

اشتباه شماره ۵: اعتبارسنج‌ها نمی‌توانند تا پیش از به‌روزرسانی شانگهای پاداش‌های خود را برداشت کنند

درست است که سرمایه‌گذاران تا زمان به‌روزرسانی شانگهای امکان برداشت توکن‌های stETH خود را ندارند ولی امکان برداشت پاداش‌های مربوط به کارمزدها و «حداکثر ارزش قابل‌استخراج» یا «MEV» کسب شده از تأیید اعتبار بلاک‌های شبکه اتریوم، بلافاصله پس از ارتقای مرج، برای اعتبارسنج‌ها فراهم خواهد شد. از آنجا که پس از به‌روزسانی مرج، پاداش اعتبارسنج‌های شبکه دیگر در قالب توکن‌های تازه انتشار یافته و جدید نیست، بدون دیرکرد در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

میهایلو بیلیچ (Mihailo Bjelic)، یکی از بنیان‌گذاران پالیگان، دربارهٔ دیدگاه خود نسبت به پتانسیل‌های بالقوه اتریوم اخیراً مصاحبه‌ای کرده است. او عنوان می‌کند که فناوری «zkEVM»، یک راه‌حل مقیاس‌پذیری جدید برای اتریوم است. این فناوری به شبکه اجازه می‌دهد تا از نظر توان عملیاتی تراکنش‌ها، از سیستم پرداختی شرکت ویزا (Visa) پیشی بگیرد.

ساندیپ نیل‌وال (Sandeep Nailwal)، از دیگر بنیان‌گذاران پالیگان، با تأیید نظرات بیلیچ، پیش‌بینی می‌کند که این راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری هزینه کارمزدهای اتریوم را بخ میزان ۹۰ درصد کاهش دهد و توان عملیاتی شبکه را به ۴۰ تا ۵۰ تراکنش در هر ثانیه افزایش خواهند داد.

منبع:”cointelegraph