۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

تتان آرنا اولین بازی در حوزه بلاک چین است و از فرمت MOBA در مدل نبرد رویال استفاده می کند؛ جایی که بازیکنان با استفاده از توانایی ها و مهارت های منحصر به فرد برای برتربودن مقابل دیگر بازیکنان به مقابله با یکدیگر می‌پردازند. امروزه بیش از هزاران بازی مبتنی بر بلاک چین مورد توجه قرار دارد. با این حال، اکثر آنها از یک مدل بازی به اصطلاح نوبتی یا کارتی استفاده می کنند که پیش‌تر در دو بخش بازی های سنتی و رمزنگاری کمی بی‌مصرف شده بود. این جا است که تتان آرنا وارد عرصه می‌شود، یک بازی با درآمد که اولین بازار در نوع خود است. البته در زمان تهیه این پست، هنوز به طور رسمی این بازی منتشر نشده است ولی پیش نمایشی که از آن آمده توجه بسیاری از علاقمندان را به خود جلب نموده است.

بازی تتان آرنا دارای یک مدل چند نفره است که در آن کاربران از طریق قهرمانان می‌توانند درون بازی با یکدیگر به رقابت بپردازند. آنها همچنین فرصت این را دارند که با شرکت در فعالیت ها و رویدادهای هفتگی یا روزانه درون بازی، توکن های بومی بازی را جمع آوری کنند.

پیش زمینه

Thetan Arena توسط استودیوهای، بازی های KardiaChain و WolfFun در ویتنام توسعه و تکامل یافته است. بازی تتان آرنا با سرمایه گذاری اولیه بالغ بر 2.1 میلیون دلار کار خود را آغاز کرد. از نظر گیم پلی، بعد از بازی Heroes Strike، بازی چند نفره نبرد بصورت آنلاین (MOBA) که توسط WolfFun Games توسعه یافته بود، الگوبرداری شد. آن بازی بیش از 10 میلیون دانلود در Google داشت و همین‌طور جایزه انتخابی Google Editor را نصیب خود کرد.

با شروع حرکت از آنجا، تتان آرنا به دنبال یک تحول جدید و راه اندازی اکوسیستم بازی است که به نوع قابل قبولی با فناوری بلاک چین ترکیب می شود تا بتواند فرصتی قابل اعتماد و پایدار را برای کسب درآمد مبتدیان و متخصصان فراهم نماید. شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در حوزه بلاک چین قبلا حمایت خود را از بازی تتان آرنا اعلام کردند. در ادامه این نام‌ها شرکت های مهم مانند Animoca Brands، Formless Capital، Axia8، Vixen Ventures، Spark Digital Capital، DFG، Clovers Ventures، Everest Ventures Group، Kardia Ventures، AU21 Capital، K300 و Decom Holdings و سایر شرکتها هستند.

بازی تتان آرنا چیست؟

بازی تتان آرنا اولین بازی مبتنی بر بستر بلاک چین است که از قالب MOBA استفاده می کند و همواره تلاش می‌کند خود را از اکثر بازی های رایج و معروف مبتنی بر کارت در فضای توکن های غیرقابل تعویض (NFT) متمایز سازد. در واقع این بازی چند نفره دارای نبرد رویال است که بازیکنان در آن با یکدیگر مقابله و از مهارت ها و توانایی های منحصر به فرد خود برای برتری در برابر دیگر بازیکنان استفاده می کنند.

تتان آرنا را به صورت رایگان می‌توان بازی کرد. همچنین فرصت های دیگری را برای کاربران ایجاد می کند تا بازیکنان بیشتر فعالیت کنند و به مشارکت بپردازند تا ایتم هایی برای آنها اهدا شود، مانند skin های رایگان، جعبه های جایزه، قهرمانان قابل فروش و موارد دیگر که اینگونه کاربران را تشویق می‌کنند.

معمولا در هر بازی، هر بازیکن قهرمان (Hero) که به نوعی همان کاراکتر است را انتخاب می کند. این قهرمانان توانایی و مهارت های گوناگونی خواهند داشت که کاربران باید به صورت حرفه‌ای از آنها به نفع خود استفاده نمایند. در حالی که بازی بسیار پیشرفته و بازسازی شده به نظر می رسد، هنوز از مکانیزم سنتی بازی استفاده می کند که بسیاری از بازیکنان از بازی های MOBA موجود استفاده می کردند. همچنین به دنبال جذب 10 میلیون فالوور منحصر به فرد بازی Heroes Strike به عنوان بازار هدف دار خود می باشد.

در ماه سپتامبر امسال، تیم پشت بازی Thetan Arena توکن خود را که با نماد THG شناخته می‌شود از طریق عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) راه اندازی نمود. این یک روش برای توسعه دهندگان است که در آن برای جمع آوری بودجه برای برنامه های خود بهره می‌برند. IDO در Polkastarter، یکی از محبوب ترین پلتفرم های تأمین سرمایه جمعی در بلاک چین است.

رایگان برای بازی

Free to Play نوعی مفهوم جدیدی است که توسط بازی Thetan Arena از نسخه اول آن شروع شده است. تیم توسعه دهنده آن ادعا می کند اینکه بازیکنان باید مبلغ مشخصی را برای انجام این بازی سرمایه گذاری کنند، امری نامعقول است و باعث می‌شود بسیاری از بازیکنان سنتی را از بازی های NFT فاصله بگیرند. در یک بازی الکترونیکی، هرچه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، نبرد بهتر خواهد شد. پرداخت برای بازی در واقع پیشرفت تتان آرنا را در آینده محدود می کند. به همین دلیل بازی تتان آرنا به صورت یک بازی Free to Play ساخته شده و بازیکنان برای انجام بازی نیازی به سرمایه گذاری در آن ندارند.

Free To Play در بازی تتان آرنا

به کاربران جدید یک قهرمان بصورت پیش‌فرض برای بازی کردن اهدا می‌شود و می توان از آن‌ برای جمع‌آوری توکن های داخلی بازی که تتان کوین نام دارد استفاده کرد. وقتی در رَنک های بالاتر بازی کنید، قهرمانان دوم و سوم را دریافت خواهید کرد. در ادامه می‌توانید با استفاده از این سه قهرمان رایگان توکن های کافی برای باز کردن قهرمانان برتر جدید در Thetan Marketplace دریافت نمایید.

 قهرمانان رایگان در برابر قهرمانان برتر

• قهرمان رایگان در مقایسه با قهرمان برتر فرصتهای کمتری برای کسب توکن دارند.

• نمی توانید یک قهرمان رایگان را خرید و فروش کنید و یا معامله کنید.

• یک قهرمان رایگان توانایی این را ندارد تا در رویدادهای ویژه شرکت کند فقط قهرمان برتر این توانایی را دارد.

• قهرمان رایگان اصلا نمی‌توانند به قهرمان تتان تبدیل شود.

بازی تتان آرنا برای کسب درآمد

در بازی تتان آرنا شما می توانید به روش های مختلفی بازی کنید و اقدام به کسب درآمد کنید

• اگر نمی خواهید برای بازی آنچنان خرج کنید، از قهرمانان رایگان بازی برای شرکت در نبردها می‌توانید استفاده کنید تا پاداش کافی در بازی به صورت Thetan Coin (THC) جمع آوری نمایید. همچنین شما می توانید THC را به صورت همتا به همتا در بازار بفروشید یا از آن برای دریافت سایر قهرمانان برتر استفاده کنید که این امر کمی زمانبر خواهد بود.

• اگر نمی توانید صبر کنید، ممکن است ترکیبی از THG و THC برای باز کردن Thetan Box برای دریافت قهرمانان برتر استفاده شود. با قهرمانان برتر، بازیکنان این ویژگی را خواهند داشت تا زمان زیادی را به بازی اختصاص دهند تا سطح خود را افزایش دهند و احتمالا آنها را با THC معامله نمایند. علاوه بر این، همانطور که در توضیحات بالا گفتیم می توانید از قهرمانان برتر برای شرکت در رویدادهای مختلف ویژه استفاده کنید تا بیشتر THC و THG پاداش دریافت کنید. اگر بیشتر می خواهید، اجازه دهید تا مهارت هایتان بیشتر ارتقا شود و بر سطوح پیشرفته غلبه کنید.

• به عنوان یک پخش کننده مانند استریمرها، می توانید بازیها را پخش کنید تا بازیکنان دیگری را برای حمایت از خود جذب کرده و از انجمن تتان پاداش دریافت کنید.

توکن THG

ارز دیجیتال تتان آرنا، توکن بومی این بازی است و در موارد مختلفی استفاده می‌شود، مانند وسیله مبادله، رای گیری، ذخیره ارزش و استیک کردن. THG از طریق IDO در Polkastarter عرضه اولیه شد. این توکن بر روی زنجیره هوشمند بایننس فعالیت دارد و با ورود به سایت bscscan.com و جست و جوی نماد آن می توانید آدرس Contract آنرا پیدا کنید و با copy و paste کردن آن در ترید پنکیک سواپ، می توانید این توکن ها را خریداری کنید. در زمان تهیه این مقاله، هر توکن در رنج قیمتی حدود 4.2 دلار است.

استیک کردن

صاحبان این توکن می‌توانند از طریق استیکینگ، THG به صورت اضافی دریافت نمایند. این به این معناست که بخش کوچکی از دارایی های خود را به قراردادهای هوشمند واریز می‌نمایند و همینطور درآمد بازی از طریق درآمد اکوسیستم Thetan Arena در اختیار سهامداران قرار خواهد گرفت. همچنین این پاداش برای انگیزه دادن به کاربران برای مشارکت های دیگر، بیشتر از تعامل با بازی طراحی شده است.

رای گیری

مدیریت در این پلتفرم بصورت غیرمتمرکز است و فرآیند تصمیم گیری در آن بر روی پارامترها و پروتکل های مهم بازی در اختیار دارندگان توکن تاثیر می‌گذارد.همچنین آن‌ها در مورد نحوه توسعه بازی در آینده می‌توانند رای دهند. تعداد توکن های THG آنها همچنین بر وزن رای آنها در مورد حکمرانی پلتفرم تأثیر می گذارد.

منافع بازی

مزایای خاصی در بازی تتان آرنا وجود دارد مانند امکان ارتقاء یافتن، جعبه های جایزه موجود در بازی، مشارکت در جنگ های صنفی و جهانی که فقط به دارندگان THG اختصاص می‌یابد. همچنین حداقل مقدار دارایی THG برای مزایای گوناگون درون بازی فرق می کند. با این حال، بر اساس عوامل متعدد اقتصادی قابل انعطاف خواهد بود.

پاداش

در بازی تتان آرنا کاربران با شرکت در مسابقات و رویدادهای ویژه این پلتفرم می‌توانند، THG اضافی دریافت کنند. توکن های THG که به دست آورده اند نیز می‌توانند با سایر ارزهای دیجیتال تعویض کنند یا در بازار به فروش برسانند.

نحوه ی خرید و فروش THG در پنکیک سواپ

برای خرید توکن THG باید از یک صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ استفاده نمود. زیرا این توکن هم‎‌اکنون در مراحل اولیه خود قرار دارد و هنوز به طور وسیع شناخته نشده است و با سرچ نماد آن در پنکیک سواپ، به احتمال زیاد آنرا پیدا نخواهید کرد. بنابراین، از آدرس Contract آن باید استفاده نمود که به صورت عبارت ” 0x9fd87aefe02441b123c3c32466cd9db4c578618f” می باشد. این آدرس را از سایت coinmarketcap یا bscscan می‌توانید مشاهده کنید. اکنون وارد مرحله خرید کردن می شویم. در این آموزش از کیف پول متاماسک استفاده خواهیم کرد.

کیف پول متاماسک

در ابتدای کار کیف پول متاماسک خود را روی مرورگر باز کنید و شبکه ی bsc را انتخاب نمایید. در پایین صفحه، روی گزینه import tokens کلیک کنید. در صفحه جدید و در بخش Token Contract Address، عبارت آدرس Contract را که در پاراگراف بالا به آن اشاره نمودیم را جایگذاری نمایید و در نهایت روی اضافه نمودن توکن کلیک کنید تا آن به لیست توکن های خودتان اضافه شود.

سپس برای خرید کردن، وارد صفحه‌ی مبادله ی صرافی پنکیک سواپ می شویم و در بالای سایت، با کلیک کردن روی Connect Wallet، اتصال کیف پول متاماسک را به صرافی انجام می‌گیرد. بعد از آن باید آدرس کیف پول در گوشه ی بالای سمت راست صفحه نمایان شود:

در بخش Exchange و در ردیف اول، ارزی که قصد داریم با آن توکن مورد نظرمان را بخریم، انتخاب می نماییم این عمل به نوعی مبادله می‌باشد و در ردیف دوم باید توکنی که قصد خرید آنرا داریم وارد نماییم. برای ادامه این کار روی Select Currency کلیک کنید و با جایگذاری آدرس Contract در بالای همان صفحه، توکن THG را انتخاب می نماییم و در نهایت با وارد نمودن حجم معامله، نرخ مبادله در پایین صفحه به نمایش در خواهد آمد و با کلیک بر روی Swap، می توانیم توکن THG را خریداری نماییم.

مقایسه با AXS

AXS را شاید بتوان به نوعی گفت که معروف ترین ارز دیجیتال مرتبط با صنعت بازی است. این رمزارز محبوب، توکن بازی Axie Infinity می باشد. Axie Infinity با شبیه سازی از بازی های محبوب مانند Pokémon و Tamagotchi، به بازیکنان این اجازه را می دهد تا موجودات مبتنی بر توکن (که Axie نام دارد) را جمع آوری نمایند و بعد از آن پرورش دهند و از آنها در نبردها استفاده کنند یا آنها را به فروش برسانند.

هر Axie یک توکن غیرقابل تعویض (NFT)

هر Axie یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) با ویژگی ها و برتری متمایز است و می تواند در نبردها وارد شود و در حالی تیم برنده امتیاز بیشتری کسب می کند که برای بالا بردن رتبه Axie ها یا تکمیل بخش های بدن آنها استفاده می شود. در ادامه می‌توانید این موجودات را برای تولید فرزندان جدید و منحصر به فرد پرورش دهید که می توانند در بازار Axie مورد استفاده قرار گیرند یا فروخته شوند.

اکوسیستم Axie Infinity دارای توکن مدیریتی منحصر به فرد خود است که AXS نام دارد. از این توکن ها می‌توان برای رای گیری، تغییرات اکوسیستم و خرید المان های مجود در بازی استفاده کرد.

AXS که بر خلاف THGروی شبکه ی هوشمند بایننس فعالیت می‌کند، روی شبکه‌ی ERC-20 اتریوم راه اندازی شده است. AXS چون مدت زمان زیادی از معرفی آن گذشته است و مورد استفاده قرار گرفته، در بسیاری از صرافی های معروف مانند بایننس لیست شده و خرید و فروش می شود اما THG اینگونه نیست فعلا و فقط در صرافی پنکیک سواپ قابلیت معامله را دارد اما در صورت موفقیت آمیز بودن پروژه، این توکن توانایی این را دارد تا جایگاه مناسبی در مارکت و صرافی ها برای خود پیدا نماید.

تعداد توکن های درحال گردش AXS حدود 60 میلیون و حداکثر عرضه ی آن برابر مقدار 270 میلیون می باشد. از تعداد دقیق توکن های در گردش THG آمار دقیقی در دست نیست اما حداکثر عرضه ی آن هم‌اکنون 294 میلیون می باشد.

نتیجه گیری

افزایش انواع بازی برای کسب درآمد در فضای بلاک چین روز به روز بیشتر مشاهده می‌شود. با وجود بازی های زیادی که برای رقابت در بازار پا به عرصه این حوزه گذاشته‌اند اما موفقیت در هر یک از آنها می تواند کمی نامعلوم باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتن برای شرکت در بازی، نگه داری توکن های حکمرانی آنها و انتظار بازگشت سریع سرمایه گذاری، آن چیزی است که همه باید در مورد آن احتیاط کنند.

در آخر به نظر می‌آید بازی تتان آرنا روح تازه ای به مجموعه بازی های مبتنی بر بلاک چین اهدا کرده که امروزه از آن لذت می بریم. گرافیک و گیم پلی بازی دل‌نشین و لذت بخش است. با این وجود، از آنجا که این بازی در سبک چند نفره است، موفقیت بازی نیز بستگی به تعداد کاربرانی دارد که توانایی در جذب آن دارد.

با توجه به اینکه کاربران انتظار یک بازی آسان دارند، ممکن است توسعه دهنگان این بازی هنگام جذب بازیکنان جدید با موانع زیادی روبرو نشود. بنابراین، چالش پیش روی آنها این خواهد بود که چگونه بازی قادر خواهد بود یک مدل تشویقی برای بازیکنان ایجاد کند که آنها را در بازی نگه دارد و آنها به بازی کردن ادامه دهند. اما با توجه به موقعیت بازی در زمان کنونی، شدت علاقه نهادی پیرامون بازی چشم انداز آن را امیدوار کننده نشان می‌دهد.