۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

بازار در این هفته توقف کوتاهی کرده است و باعث شده که نمودار قیمت بیت کوین در این هفته در یک محدوده کوچکی بین دو قیمت ۲۶,۷۰۰ تا ۲۸,۷۰۰  دلاری تثبیت شود. گفتنی است که بعد از چند هفته اخیر که عملکرد بازار بیت کوین قدرتمند  به نظر می رسید؛ حال بازار در حال استراحت است.

تحلیل گلسنود بیت کوین

همزمان با پیشبرد این دوره تثبیت قیمت، در این هفته قصد داریم که تمرکز بیشتری روی رفتار اثبات سود سرمایه گذاران داشته و با استفاده از چندین ابزار آنچین آنها را بررسی کنیم:

 • ورود سرمایه به صرافی ها که با هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت تفکیک شده است.
 • سود محقق شده که توسط سرمایه گذارانی که در کف های اخیر مشغول خرید و انباشت بوده اند، انجام گرفته است.
 • شاخص های طول عمر که مقدار تخریب زمان هولد را نشان میدهد تا سطح اعتماد سرمایه گذاران نسبت به تداوم این روند صعودی را بهتر بسنجد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم روزانه

ناخنک به بیت کوین روی میز!

در واکنش به رفتار قدرتمند اخیر قیمت بیت کوین در چند هفته گذشته، سرمایه گذاران حجم کوین های ورودی به صرافی ها را افزایش داده اند. جریان سرمایه خالص صرافی ها به میزان حدود ۴,۱۸۰ واحد در هفته رشد کرده است که بالاترین میزان افزایش خالص از زمان فروپاشی اکوسیستم لونا در می سال ۲۰۲۲ است.

این پدیده نشان دهنده قریب الوقوع بودن یک دوره ثبت سود است، زیرا سرمایه گذاران قصد دارند که به غذای رو میز، ناخنکی کوچک بزنند! با این حال لازم به ذکر است که موارد مشابه یا بزرگتر قبلی در چرخه گذشته، همگی با تشدید نوسانات بازار همراه بوده که البته عمدتاً به ریزش بیشتر قیمت منجر شده است.

حجم خالص انتقالی به/از صرافی ها میانگین ۱۴روزه

همچنین می توانیم کوین های ارسال شده به صرافی ها را از نظر بلند مدت یا کوتاه مدت بودن هولدرهای آن ها تفکیک کرده و متوجه شویم که کدام یک از این دو گروه هولدر، شروع به ثبت سودهای خود زده اند. کوین های ارسالی از طرف هر دو گروه در این هفته رشد کرده است که در مقطعی به نرخ ۳۱,۰۰۰ در هفته هم رسید.

 • هولدرهای کوتاه مدت مسئول ۹۲.۵ درصد از کوین های ارسالی هستند که ۶۵ درصد از آن ها، STH های سودآور بوده اند.
 • هولدرهای بلند مدت هم ۷.۵ درصد از کل کوین های ورودی به صرافی ها را تشکیل می دهند که ۸۰ درصد از آن ها در سود بوده اند، یعنی بزرگترین رشد سودآوری از اواسط سال ۲۰۲۱ تاکنون.

حجم کوین ارسالی STH و LTH ها به صرافی ها

در مجموع، از طریق بررسی حجم همین کوین های ارسالی به صرافی ها  ۳۲۰ میلیون دلار در روز سود ثبت شده است. این بیشترین میزان ثبت سود از می سال ۲۰۲۲ و درست قبل از فروپاشی اکوسیستم لونا/ترا است. لازم به ذکر است که بزرگی تحقق ضرر در روزهای گذشته، هنوز فاصله بسیار زیادی با اوج روندهای صعودی قبلی دارد.

همچنین مشهود است که شدت و مقدار تحقق ضرر خالص از جولای ۲۰۲۲ روندی ریزشی داشته است. این پدیده هم مهر تائید دیگری بر یافته های هفته 12 تحلیل گلسنود است که ورود بازار به دوره خنثی و وضعیت انتقالی را نشان میدهد.

نمودار سود و ضرر محقق شده

اندازه گیری سود/ضرر تحقق یافته یک تکنیک قدرتمند در پروسه تحلیل آنچین است که با علامت گذاری قیمتی کوین های جا به جا شده در شبکه میسر می شود. با این کار می توانیم بزرگی سود محقق شده در طول ماه گذشته را با میانگین سالانه آن قیاس کنیم. با این کار می توان دید که اولین تقاطع مثبت مومنتوم قیمت از قله تاریخی اکتبر-نوامبر سال ۲۰۲۱ شکل گرفته است.

در واقع این ابزار به صورت ذاتی می تواند دوره های ثبت سود سنگین یا سبک بازارهای صعودی یا نزولی را نشان بدهد. به طور مثال می توانید شکل کلی میانگین متحرک سالانه سود محقق شده را مشاهده کنید که در روند صعودی شیبی مثبت و در روند نزولی شیبی منفی دارد. در ادامه این مقاله را به ابزار مرتبط و پر اهمیت دیگری به نام طول عمر کوین ها منتقل می کنیم.

مومنتوم سود تحقق یافته

جستجوی زمان

در بخش قبلی، توضیح دادیم که جریان سرمایه صرافی چگونه می تواند به میزان تحقق سود توسط گروه های مختلف آنچین ارتباط داشته باشد. حال می توانیم یافته های بالا را با مجموعه ابزاری که در دسته طول عمر قرار می گیرند، کامل کنیم. به جای اندازه گیری تغییر ارزش کوین های دست به دست شده برای به دست آوردن سود/ضرر انتقالات، در اینجا مدت زمانی بین زمان خرید کوین و عرضه آن را اندازه گیری می کنیم.

وقتی شاهد تخریب سنگین طول عمر کوین ها باشیم، معمولاً به این نتیجه میرسیم که حجم بزرگی از کوین های قدیمی در حال حرکت در شبکه هستند و این یعنی سرمایه گذاران با تجربه و بلند مدت در حال خروج از بازار می باشند.

اولین مورد تحقیق در این بخش، ارزیابی چشم انداز کلان بازار از طریق شاخص Liveliness است. این شاخص به طرز دقیقی می تواند نسبت بین تخریب و تولید طول عمر در کل بازار را اندازه گیری کند.

 • روند نزولی شاخص Liveliness برای زمانی است که بازار انباشت و هودل کوین ها را ترجیح دهد و به دلیل افزایش طول عمر کوین ها، اعتماد بیشتر به دارایی را نشان میدهد.
 • روند صعودی شاخص Liveliness برای زمانی است که بازار توزیع کوین های قدیم را ترجیح دهد و به دلیل کاهش طول عمر کوین ها، گران بودن دارایی در وضعیت وقت را نشان میدهد.

شاخص Liveliness بیت کوین

اگر شکل میانگین سالانه سود تحقق یافته را به خاطر بیاورید، می توانید شباهت بسیار زیاد و ارتباط آن با شاخص Liveliness را ببینید که عمدتاً به خاطر نمایش رفتار مشابه بازار رخ میدهد:

 • در طول روند صعودی، سرمایه گذاران بلند مدت کوین های خفته خود را عرضه کرده و سودهای هنگفتی را ثبت می کنند. این اتفاق در نهایت منجر به عرضه بیش از حد و در نتیجه ثبت قله قیمت کلان می شود.
 • در طول روند نزولی، سرمایه گذاران بلند مدت به استراتژی انباشت کُند خود بازگشته و ثبت سود روزانه هم کمتر می شود. این اتفاق در نهایت منجر به کف سازی بازار می شود.

همچنین می بینیم که هر دو شاخص در یک روند نزولی کلان قرار گرفته اند و این یعنی اغلب کوین های بازار هم اکنون در کیف پول ها خفته اند.

مومنتوم سود محقق شده و شاخص Liveliness

اصلی ترین شاخص برای سنجش طول عمر کوین ها، شاخص روز کوین های تخریب شده یا CDD می باشد که حجم «زمان هولد سرمایه گذاران» در هر روز عرضه را بررسی می کند و به نمایش می گذارد. در طول چرخه قبلی، می توانیم دو جهش شاخص CDD در دو دسته بندی را مشاهده کنیم:

 • جهش های مداوم در طول روند صعودی بازار که نشان دهنده توزیع مداوم هولدرهای بلند مدت برای ثبت سود است.
 • جهش های تند و ناگهانی در رویدادهای پر نوسان که عمدتاً در طول سقوط قیمت ها در روندهای نزولی رخ می دهند. این پدیده ها نشان دهنده دوره هایی از ترس همگانی است که طی آن ها، سرمایه گذاران دارایی های خود را به فروش می رسانند.

در هفته های اخیر می توان یک رشد مداوم و ملایم در شاخص CDD را مشاهده کرد که البته حجم تخریب روز کوین ها هنوز بسیار کمتر از حد معمول روند صعودی است. این یعنی میانگین کوین های عرضه شده در شبکه هنوز نسبتاً جوان و دارای پتانسیل رشد هستند. یافته ای که با سهم بیش از ۹۰ درصدی ثبت سودهای اخیر نیز همخوانی دارد.

روز کوین تخریب شده میانگین یک هفته

یک ابزار سودمند دیگر برای مقایسه این پدیده در چرخه های مختلف، شاخص Binary CDD است که اگر بزرگی شاخص CDD از میانگین بلند مدت بیشتر شود، مقدار یک را نشان میدهد و اگر کمتر باشد، مقدار صفر را نشان میدهد. در اینجا این روند را با میانگین ۷ روزه محاسبه کرده ایم تا یک اوسیلاتور خوانا خلق کنیم.

همچنین دراینجا بخوانید؛ بررسی تحلیل تکنیکال بیت کوین

با این دیدگاه، ثبت سود هولدرهای بلند مدت در روندهای صعودی شفاف تر می شود، زیرا دوره های بارهای قرمز و نارنجی در شاخص Binary CDD کاملاً نشان می دهد. البته در وضعیت کنونی بازار، در یک وضعیت سکون قرار گرفته ایم که در روندهای نزولی، اوایل روند صعودی و همچنین دوره های انتقال بین این دو معمول است.

نمودار شاخص Binary CDD

جهش اخیر در CDD با تفکیک آن بر اساس گروه هولدرهای کوتاه و بلند مدت کاملاً آشکار می شود. با اینکه هولدرهای بلند مدت کمترین مشارکت را در عرضه کوین ها داشته اند، ولی زمان هولد و نگهداری آن ها بسیار بیشتر است، بنابراین تاثیر بزرگتری روی شاخص های طول عمر کوینها می گذارند.

با این تفکیک، ثبت سود اخیر هم کاملاً ملایم و اندک به نظر می رسد و هنوز به اندازه ای نرسیده که باعث رشد مداوم نمودار شاخص CDD شود.

CDD هولدرهای کوتاه و بلند مدت

با تمرکز بیشتر روی هولدرهای کوتاه مدت، می بینیم که میانگین سن کوین های STH عرضه شده هم افزایش یافته و از حدود ۱۰ روز در ماه های منتهی به فروپاشی FTX، حالا به ۲۱ روز رسیده است. این هم نشانه دیگری بر این فرضیه است که گروه هولدرهای کوتاه مدتی که بیت کوین های خود را در کف روند نزولی خرید کرده اند، اصلی ترین عرضه کننده های کنونی در بازار برای ثبت سود هستند.

همچنین نشان میدهد که STH ها برای ثبت سود خود بیشتر صبر می کنند و این تا حدی نشان دهنده اعتماد به تداوم روند صعودی آغاز شده است.

نهفتگی تفکیک شده با هولدر کوتاه مدت

ارزش زمان

در آخر می توانیم مسئله طول عمر و زمان را به حوزه قیمت بیت کوین نیز پیوند دهیم و به سراغ شاخص جدید ضریب روز ارزش های تخریب شده یا نمودار VDDM برویم. این شاخص در واقع ارزش دلاری ماهانه CDD را با میانگین سالانه آن مقایسه می کند.

در حال حاضر، می توان دید که مقادیر شاخص VDDM بعد از یک دوره طولانی مدت در کنار کف چرخه، در حال رشد است. این یعنی از بین رفتن یا تخریب ارزش CDD در واکنش به رفتار قیمت اخیر، در حال خروج از محدوده معمول روند نزولی است و به معنای ورود تقاضای کافی به بازار است تا عرضه ناشی از ثبت سود را جذب کند.

این پدیده هم بار دیگر مشابهت های زیادی با روند های نزولی در سالهای ۲۰۱۵ ، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ دارد که همگی در نهایت به نقاط تغییر چرخه بازار مبدل شدند.

ضریب ارزش روز تخریب شده

جمع بندی

همزمان با استراحت دوباره بازار بیت کوین، حجم و شدت ثبت سود سرمایه گذاران اخیرا در حال افزایش است. هولدرهای کوتاه مدتی که کوین های خود را در حوالی کف چرخه خریده بودند، هم اکنون اصلی ترین عرضه کنندگان بازار هستند، اگرچه تمایل آن ها برای صبر بیشتر کاملاً مشهود است.

به طور کلی، ظاهراً بخش اعظم بیت کوین های شبکه کاملاً غیر فعال می باشند و این یعنی سرمایه گذاران نسبت به طولانی بودن روند صعودی کنونی اطمینان کافی دارند. مشابه با مقاله تحلیلی هفته گذشته، بیت کوین از طریق لنز طول عمری هم در حال ورود به دوره انتقال است.

منبع : Glassnode