۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

پس از مدت‌های زیادی انتظار، به‌روزرسانی تپروت بیت کوین صبح امروز با موفقیت اجرا شد. این ارتقاء به معنی آغاز عصر جدیدی برای بیت کوین خواهد بود. با شروع به کار قابلیت‌های ویژه‌ای به شبکه این ارز دیجیتال اضافه خواهد کرد.

به‌روزرسانی تپروت در ساعت ۸:۴۵ (به وقت تهران) صبح امروز و پس از موافقت کردن ۹۰ درصد از ماینرها و استخرهای استخراج بیت کوین بین بلاک‌های شماره ۷۰۹,۴۸۸ و ۷۰۹,۶۳۲ شبکه این ارز دیجیتال با موفقیت انجام شد. تپروت اولین به‌روزرسانی بزرگ شبکه بیت کوین از تاریخ اوت سال ۲۰۱۷ (مرداد ۹۶) است. در آن زمان طرح بهبود سگویت (SegWit) و راهکار لایه دوم بیت کوین، یعنی همان شبکه لایتنینگ، به‌صورت هم‌زمان راه‌اندازی شده بودند.

هدف از انجام به‌روزرسانی تپروت بهبود قابلیت اسکریپت‌نویسی و حریم خصوصی در شبکه بیت کوین است. به همین دلیل سافت فورک تپروت مفهومی را با‌ عنوان «چکیده اطلاعات ساختاریافته در درخت مرکل» یا به اختصار «MAST» ارائه می‌کند.

هامپوس شوبرگ (Hampus Sjöberg)، یکی از توسعه‌دهندگان برجسته بیت کوین، اینگونه گفته است:

MAST به این خاطر که تنها بخش‌های ضروری قرارداد را هنگام پرداخت نمایش خواهد داد، می‌تواند قراردادهای هوشمند را بسیار کارآمدتر و امن‌تر کند.

شوبرگ گفته است که به‌روزرسانی تپروت نشان دهنده این است که بیت کوین می‌تواند بلاک چین خود را مجدداً ارتقا دهد. موضوعی که برای طول عمر شبکه بیت کوین اهمیت زیادی دارد. شوبرگ اعتقاد دارد که افزایش طول عمر شبکه «بزرگترین پیروزی» برای بیت کوین است.

شوبرگ که یکی از توسعه‌دهندگان کیف پول شبکه لایتنینگ بیت کوین، یعنی بلیکست والت (Blixt Wallet) نیز میباشد، می‌گوید تپروت امکان استفاده بیشتر از قابلیت‌های برون‌زنجیره‌ای بیت کوین را فراهم می‌کند تا فشار زیادی به نودهای شبکه وارد نشود.

همچنین، شوبرگ اعتقاد دارد که اگر لایتنینگ پشتیبانی از تپروت را آغاز کند، MAST می‌تواند امنیت ساختار قدیمی این شبکه لایه دوم را نیز بیشتر کند. توسعه‌دهندگان نود‌های مختلف شبکه لایتنینگ چند هفته گذشته در زوریخ سوئیس و در جریان رویداد ال‌ان سومیت (LN Summit) با یکدیگر ملاقات کرده تا درباره به‌روزرسانی‌های احتمالی آینده صحبت کنند.

شوبرگ در این باره بیان کرده است:

یکی از چیزهایی که در این دیدار درباره آن بحث شد این بود که آیا بهتر است لایتنینگ را در قسمت‌های کوچک به‌روزرسانی کنیم یا اینکه ارتقای این شبکه را به‌صورت یک بسته بزرگ انجام دهیم.

به‌روزرسانی تپروت این امکان را فراهم کرده است تا تراکنش‌های شبکه لایتنینگ ظاهری مانند دیگر تراکنش‌های عادی درون‌زنجیره‌ای داشته باشند.

شوبرگ درباره اینکه چگونه ممکن است یک کانال پرداختی لایتنینگ با استفاده از تپروت در شرایط عادی تراکنشی مانند تراکنش‌های درون‌زنجیره‌ای ایجاد کند، گفته است:

درباره تراکنش‌هایی که با استفاده از تپروت انجام می‌شوند، نمی‌توان تشخیص داد که آن تراکنش یک پرداخت عادی بوده یا اینکه متعلق به یک کانال لایتنینگ است. این برای تعویض‌پذیری بیت کوین و مقاومت آن در برابر سانسور مهم است.

انجام موفقیت‌آمیز ارتقای تپروت را به «دوره آزمایش سریع» (Speedy Trial) نسبت می‌دهند. دوره آزمایش سریع یک روش انجام سافت فورک است که برای تأیید به موافقت ۹۰ درصد از ماینرهای شبکه نیاز دارد.

شوبرگ می‌گوید:

روش سیگنالینگ در دوره‌های بلاک ۲,۰۱۶‌تایی کار می‌کند، به این معنی که در یک دوره بلاک ۲۰۱۶تایی، ۹۰ درصد یا به عبارتی ۱,۸۱۵ مورد از ۲,۰۱۶ بلاک باید اعلام آمادگی کنند.

شایان ذکر است که در تاریخ ژوئن (خرداد) سال جاری ماینرهای بیت کوین برای اولین بار به اجماع ۹۰ درصدی دست یافتند.

همین‌طور ارتقای تپروت به معنای پایان فرصت استفاده از روش دوره آزمایش سریع است. بنابراین به‌روزرسانی‌های بعدی بیت کوین باید از روش‌های دیگری برای استقرار سافت فورک در شبکه استفاده کنند.

شوبرگ با ارائه توصیه‌هایی خطاب به توسعه‌دهندگان بیت کوین گفته است:

تپروت دری را به سوی دنیایی از قابلیت‌های جدید باز می‌کند، اما اولین چیزی که شخصاً دوست دارم آن را ببینم، تراکنش‌های «MuSig2» است. با اینکه نباید هیچ‌چیز را درباره بیت کوین تضمین‌شده بدانیم، شخصاً دوست دارم در سافت فورک بعدی بیت کوین شاهد «تجمیع امضاهای تراکنش‌های چندامضایی (Cross-Input Signature Aggregation)» باشم.

MuSig۲ طرحی چندامضایی است که محققان شرکت بلاک استریم (Blockstream) آن را ارائه کرده‌اند. آن‌ها در این طرح برای تأیید یک تراکنش به بیش از یک امضا نیاز دارند. اگر یک تراکنش بیش از یک ورودی داشته باشد، امضاهای تمام آن ورودی‌ها باعث سنگین‌شدن تراکنش می‌شوند. تجمیع این امضاها و تبدیل آنها به یک امضاء، تراکنش را کوچک‌تر و سبک‌تر می‌کند.

بیت کوین در طول تاریخ ۱۳ ساله خودش تا به حال شاهد چندین هاردفورک و سافت فورک جامعه‌محور بوده است. در حالی که تپروت باید ارزش خودش را در ادامه به اثبات برساند، لایتنینگ به فتح قله‌های جدیدی ادامه می‌دهد.

در ۲۸ سپتامبر مصادف با ۶ مهر شبکه لایتنینگ شاهد رشد ۱۶۰ درصدی تعداد نودها در یک بازه زمانی ۱۲ ماهه بود. علاوه بر آن تعداد کانال‌های پرداختی این شبکه نیز از ابتدای سال جاری میلادی ۱۷۰ درصد رشد را تجربه کرده است.

در تاریخ ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) و پیش از انجام به‌روزرسانی تپروت، ظرفیت شبکه لایتنینگ بیت کوین به بالاترین سطح خودش در ۳,۲۲۰ واحد، معادل با ۲۱۰ میلیون دلار رسیده بود.

منبع:”cointelegraph