۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

براساس نظر بسیاری از کارشناسان، اگر بانک مرکزی آمریکا بخواهد چاپ پول را متوقف کند، سقوط بیشتر قیمت بیت کوین نیز محتمل خواهد بود.

قیمت بیت کوین هم اکنون در محدوده ۳۱,۶۱۲ دلاری در حال معامله است. این در حالی است که در طول مدت ۲۴ ساعت گذشته، شاهد سقوط این ارز دیجیتال تا محدوده ۲۹,۸۰۰ دلاری هم بودیم. از طرفی دیگر، بازارهای سهام در اروپا و بازار آتی شاخص S&P500‌ نیز کاهشی اندک را تجربه کردند. همزمان با این کاهش‌ها، شاخص دلار با جهش ۰.۳ درصدی به ۹۰.۴ رسید.

فدرال رزرو در سدد آن است که نرخ بهره را نزدیک به صفر نگه داشته و برنامه‌های خود را برای افزایش نقدینگی و خرید اوراق قرضه را در محدوده ۱۲۰ میلیارد دلاری در ماه حفظ کند. در این حالت، بعید به نظر می‌رسد که تصمیم کنونی واکنش چندانی از سوی بازارها از جمله بازار بیت کوین به دنبال داشته باشد.

از طرفی دیگر، اگر جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، خبر عرضه تدریجی بسته‌های حمایتی را عمومی اعلان کند، احتمالاً بازار سهام و بیت کوین ممکن است افت کنند و در عوضش شاخص دلار با جهش همراه باشد.

داریوش سیت (Darius Sit)، هم‌بنیان‌گذار شرکت کیوسی‌پی کپیتال (QCP Capital)، در این خصوص گفته است:

اگر پاول عنوان کند که خرید اوراق قرضه را محدود می‌کند، ممکن است با افزایش فشار فروش در بازار بیت کوین مواجه شویم.

بیت کوین برای بسیاری از افراد به‌عنوان یک دارایی پوششی در مقابل بی‌تدبیری‌های پولی و مالی عمل می‌کند. از طرفی دیگر، پادشاه ارز دیجیتال از ماه مارس ۲۰۲۰ و پنجشنبه سیاه، همبستگی منفی شدیدی را با شاخص دلار شکل داده است و معمولاً برخلاف روند این شاخص در حرکت بوده است.

برخی از کارشناسان نیز با تکیه بر اقدامات مبتنی بر بازار در ارتباط با تورم بلندمدت، بیان می‌کنند که این مسئله باعث افزایش تورم بیش از ۲ درصدی شده است که فدرال رزرو پیش‌تر آن را پیش‌بینی کرده بود؛ بنابر همین دلیل، به‌گفته آنها این شرایط می‌تواند باعث محدودسازی زودهنگام برنامه‌های حمایتی بانک مرکزی آمریکا شود. این موضوع در حالی است که اقتصاد آمریکا و اقتصاد جهانی اکنون با سرعت بیشتری روند احیای خود را طی می‌کنند.

برخی از جمله سیت، معتقدند که انتظار ندارند پاول این اقدامات را برخلاف رویه فعلی، محدود یا متوقف کند. بانک مرکزی آمریکا در ماه اوت ۲۰۲۰، به‌صورت واضحی اعلام کرد که قصد دارد نرخ سود را پایین نگه دارد. در آن زمان این بانک اعلام کرد که حتی با وجود افزایش تورم به بیش از ۲ درصد، این اقدامات را ادامه خواهد داد.

یوهای الام (Youay Elam)، کارشناس وب‌سایت اف‌ایکس استریت (FxStreet)، عنوان می‌کند که ممکن است پاول [فدرال رزرو] نسبت به خرید اوراق قرضه علاقه نشان دهد. در این حالت، دارایی‌هایی مانند بیت کوین که به‌عنوان سرپناه امنی در برابر تورم شناخته می‌شوند، خودی نشان خواهند داد. لازم به ذکر است که به‌گفته الام، خرید اوراق قرضه بیشتری از طریق درخواست برای افزایش خرج‌کردهای دولتی صورت خواهد گرفت.

الام در ادامه اضافه کرده است که دولت بایدن به‌دنبال یک بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری است و دولت نیز باید برای بدهی‌های بیشتر خود، منابع بیشتری را پیدا کند.

شیوع ویروس کرونا و آغاز دوران عرضه بسته‌های حمایتی از طرف بانک‌های مرکزی سبب رشد بسیاری از کلاس‌های دارایی من جمله بیت کوین شد. بازارهای سهام نیز رشد قابل‌توجهی را داشتند که از جمله آنها می‌توان سهام شرکت‌های فناوری مانند گیم استاپ (GameStop) را نام برد.

الام در بخش دیگری از صحبت‌های خود اینگونه بیان کرده است:

همزمان با نیت پاول برای ایجاد آرامش در بازارها، هر نشانه‌ای از اینکه فدرال رزرو دنبال آن باشد که چاپ پول را در پاسخ به نگرانی‌اش از ایجاد حباب‌ها متوقف کند، باعث سقوط بازار می‌شود.

قیمت بیت کوین در طول مدت ۴ روز گذشته در محدوده‌ای مابین ۳۰,۰۰۰ تا ۳۵,۰۰۰ دلار درحال معامله بوده است و روز جمعه نیز تا ۲۹,۰۰۰ دلار سقوط کرد. تحلیل‌گران اعتقاد دارند که در صورت ادامه افزایش فشار فروش در بازار، می‌توان نتیجه گرفت که تقاضا از جانب سرمایه‌گذاران نهادی کاهش یافته است.

متیو دیب (Matthew Dibb)، از مدیران ارشد شرکت استک فاندز (Stack Funds)، در مصاحبه‌ای بیان کرده است:

قیمت بیت کوین در شش روز گذشته در بازه‌ای محدود در حال تثبیت قیمت خود بوده است. در این مدت نیز چند بار موفق نشده است تا بالای ۳۲,۵۰۰ دلار بسته شود. از لحاظ تکنیکال، بیت کوین به‌صورت مداوم در حال ثبت اوج‌های پایین‌تری است. در کوتاه‌مدت می‌توان نتیجه گرفت که احتمال کاهش به ۲۶,۰۰۰ دلار نیز وجود دارد.

منبع: “coindesk