۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در روز دوشنبه با یک جهش چشمگیری روبرو شد. این روند که در روز بعدش نیز ادامه پیدا کرد. تا به الان که در حال نگارش این پست هستم تقریباً تکان نخورده است. بسیاری از تحلیلگران هم اکنون بر این باورند که دلیل اصلی افزایش چشمگیر دو روز اخیر قیمت‌ها، استقبال شدید سرمایه‌گذاران روسی و اوکراینی از ارزهای دیجیتال است.

با اینکه نیروهای نظامی روسیه در حال افزایش تلاش‌های خود برای کنترل بیشتر اوکراین هستند. بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال توانسته‌اند تا به این لحظه دست‌آوردهای دو روز گذشته خود را حفظ نمایند.

کاروان ۶۴ کیلومتری ارتش روسیه که شامل چندین خودرو زرهی، تانک و یدک‌کش توپ‌خانه‌ای است در روز سه‌شنبه روانه کی‌یف، پایتخت اوکراین شد. کی‌یف و خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، در این مدت زیربار حملات موشکی روسیه بوده‌اند. طبق آمار پیش بینی می‌شود تاکنون چیزی حدود نیم میلیون نفر، از جمله دانشجویان خارجی فعال در اوکراین، این کشور را ترک کرده‌اند.

بطور کلی عملکرد قیمتی ارزهای دیجیتال در این چند روز از بازار جهانی سهام انحراف یافته است. به خصوص سهام شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری در آنها می‌تواند ریسک زیادی را به همراه داشته باشد. شاخص‌های «S&P500» و نزدیک (NASDAQ) در ۲۴ ساعت گذشته به ترتیب ۱.۶ و ۱.۵ درصد سقوط کرده‌ است. بعضی از تحلیلگران بر این باورند که درگیری میان روسیه و اوکراین، کاربرد ارزهای دیجیتال را بیش از پیش برای سرمایه‌گذاران اثبات کرده است.

اطلاعات دریافتی از Forklog

طبق آخرین اطلاعات فورک‌لاگ (Forklog) که رسانه روسی‌زبان فعال در حوزه ارز دیجیتال است. کل نهادهایی که از زمان شروع جنگ در حال جمع‌آوری کمک مالی برای اوکراین بودند. در این ۶ روز در مجموع بیش از ۵۸ میلیون دلار ارز دیجیتال جمع‌آوری کردند. مؤسسه تحقیقاتی آرکان ریسرچ (Arcane Research) روز سه شنبه هم در گزارش خود نوشته است. که مردم اوکراین در این مدت بیش از هر زمانی دیگری ارز دیجیتال خریداری کرده اند. خریدهایی که بیشتر تحت تأثیر ترس همگان از سقوط سیستم بانکی این کشور است.

در آن سوی دیگر، مردم روسیه نیز به سمت ارز های دیجیتال در حال حرکت هستند. تا از فشار اعمالی ناشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در امان بمانند. آرکان ریسرچ در گزارش خود عنوان کرده است که حجم معاملات در بازارهایی که یک سوی آنها به روبل، ارز ملی روسیه ختم می‌شود، به‌شدت افزایش یافته است. که در این میان استقبال از تتر و بیت کوین بیش از سایر ارزهای دیجیتال بوده است. تحلیلگران آرکان ریسرچ بر این باورند که روس‌ها قصد دارند پیش از آغاز تحریم‌های احتمالی علیه معامله‌گران ارز دیجیتال این کشور، با خرید استیبل کوین‌ها سرمایه خود را به دلار تبدیل کنند. در نتیجه می‌توان گفت این معامله گران بازارساز روسی می‌خواهند از شر روبل‌های خود خلاص شوند.

در لحظه نگارش این گزارش، هر واحد بیت کوین با قیمت حدودی ۴۳٬۹۰۰ دلار معامله می‌شود. قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته رشد ۱.۳۷ درصدی داشته است. اتریوم با فاصله بسیار کمی از سطح ۳٬۰۰۰ دلار در نوسان است و قیمت از روز گذشته ۲ درصد بیشتر شده است. در میان ۲۰ ارز برتر بازار، روند قیمت اکثر آلت کوین‌ها در ۲۴ ساعت گذشته صعودی بوده است. این در حالی است که لونا (LUNA) و سولانا بیش از ۵ درصد رشد داشته‌اند.

بازار بیت کوین

نقشه بازار ارزهای دیجیتال در arz.watch

آرکان ریسرچ گفته است:

سرمایه گذاران این طور فکر می‌کنند که در این شرایط و با گسترش نگرانی‌ها در رابطه با درگیری میان روسیه و اوکراین، ماهیت غیرسیاسی و وابسته نبودن ارزهای دیجیتال به مسئله اعتماد، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

منبع:”coindesk