Rate this post

بانک مرکزی روسیه یا به اختصار CBR در بحبوحه تحریم‌های مالی جهانی به دنبال راه‌هایی برای ادغام دارایی‌های کریپتویی و فناوری بلاک چین در سیستم مالی خود است. این بانک گزارشی درباره دارایی‌های دیجیتال منتشر کرده است که به چگونگی ادغام این فناوری در سیستم مالی سنتی کشور می پردازد. در ادامه به بررسی نکات مهم این گزارش میپردازیم.

گزارش بانک مرکزی (CBR) روسیه

این بانک در یک پست تلگرامی در تاریخ ۷ نوامبر، گزارش مشاوره عمومی با عنوان دارایی‌های دیجیتال در فدراسیون روسیه را به اشتراک گذاشته است. در این گزارش بررسی شده است که دولت تحریم‌شده چگونه می‌تواند بازار داخلی خود را به روی صادرکنندگان خارجی دارایی‌های دیجیتال به ویژه آنهایی که از کشورهای دوست هستند، بازیابی کند.

سایر زمینه‌های تمرکز در این گزارش، مقررات دارایی‌های دیجیتال، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک، حقوق مالکیت دیجیتال مربوط به قراردادهای هوشمند و توکن‌سازی، و همچنین پیشنهادهای حسابداری و مالیات اصلاح‌شده است.

CBR اعلام کرده است مشروط بر اینکه فناوری‌ها‌ی دیجیتال، خطرات مالی یا امنیت سایبری غیرقابل کنترل را برای مصرف‌کنندگان ایجاد نکنند از توسعه بیشتر آن‌ها حمایت می‌کند.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ لایحه بورس مسکو در مورد دارایی‌های مالی دیجیتال

 

بانک مرکزی بیان داشت:

علیرغم نوپا بودن فناوری بلاک چین، همان قوانین نظارتی مربوط به صدور و گردش ابزارهای مالی سنتی باید به دارایی‌های دیجیتال نیز تعمیم یابد.

مقررات در کوتاه مدت باید بر حفاظت از حقوق سرمایه گذاران، تقویت قوانین برای پذیرش دارایی دیجیتال در گردش، اطمینان از اعتبار ناشران و اطمینان از افشای تمام اطلاعات مرتبط توسط ناشر برای سرمایه گذاران متمرکز باشد.

پیام بانک مرکزی در تلگرام، که در اصل به زبان روسی نوشته شده است، بیان می‌دارد در واقع چارچوب قانونی برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد شده است، مقررات بهبود یافته برای توسعه مستمر آن نیز مورد نیاز است.

روسیه چارچوب قانونی لازم برای صدور و گردش دارایی‌های دیجیتال را ایجاد کرده است اما تا کنون بازار در مرحله اولیه توسعه خود بوده و بارها از بازار ابزارهای مالی سنتی عقب‌تر است. توسعه بیشتر آن نیازمند مقررات بهبود یافته است.

در مورد مقررات قراردادهای هوشمند، بانک مرکزی اذعان کرد که یک چارچوب قانونی قبلاً اجرا شده است با این حال، پیشنهاد می‌کند که قراردادهای هوشمند ایجاد شده توسط روسیه قبل از استقرار به طور مستقل و کاربردی حسابرسی شوند.

CBR همچنین در مورد پتانسیل دارایی‌های خارج از زنجیره‌ی توکن شده نظرات مثبتی دارد. با این حال، این بانک خاطرنشان کرد که برای اطمینان از وجود “ارتباط قانونی” بین دارنده توکن و خود توکن باید قوانینی وضع شوند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که وزارت دارایی روسیه اخیراً استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت برون مرزی توسط ساکنان روسیه را در ۲۲ سپتامبر تأیید کرده است.

با این حال، گزارش ۳۳ صفحه‌ای CBR هیچ اشاره‌ای به افزایش تحریم‌های اعمال شده بر روسیه و تأثیر فلج‌کننده آن بر اقتصاد و انزوای سیاسی-اقتصادی این کشور نداشته است و همچنین در مورد جنگ روسیه و اوکراین که در حال حاضر در اوکراین در جریان است صحبتی نشده است.

همچنین در آن به گزارش جداگانه‌ای اشاره شده است که بر روی ارز دیجیتال جدید بانک مرکزی روسیه (CBDC) با نام روبل دیجیتال تمرکز دارد که انتظار می‌رود در اوایل سال ۲۰۲۳ به صورت آزمایشی اجرا شود.

در آگوست سال ۲۰۲۲، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که قصد دارد روبل دیجیتال را در سال ۲۰۲۴ به تمام بانک‌های مستقر در روسیه عرضه کند.

منبع: Cointelegraph