۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

طبق داده های دریافتی در سال گذشته ۱۷ میلیارد دلار معامله در بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT) انجام شده است. رقمی که نسبت به ۲ سال گذشته حدودن ۲۱٬۰۰۰ درصد رشد کرده است.

بیشتر افراد این موضوع را کاملا درک کردند. که فضای توکن‌های NFT یکی از بهترین عملکردها را در حوزه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ به نمایش گذاشته است. گزارش جدیدی از یک شرکت فعال در زمینه تهیه داده‌های مرتبط با بازار NFT ها، که نان فانجبل‌ (Nonfungible) دارد. میزان این رشد را نشان می‌دهد. فضای NFT در سال ۲۰۲۱، شاهد فروش بیش از ۱۷ میلیارد دلار بود. که این موضوع نشان دهنده رشد و افزایش ۲۱٬۰۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰ با حجم معاملات ۸۲ میلیون دلار است. در رابطه با این موضوع نیز شرکت تحقیقاتی لتولیه (L’Atelier) هم که گزارشی تهیه کرده است. که در این گزارش می‌گوید حجم کل معاملات NFTها در سال ۲۰۲۱، حدودن ۱۷.۶ میلیارد دلار بوده است.

توکن‌های غیرمثلی که سال گذشته را تنها به عنوان آثار هنری دیجیتال شروع کرده بودند. به مرور زمان افزایش یافتند. این مفهوم اکنون شامل آیتم‌های بازی، آواتارهای دنیای متاورس، کلکسیون‌ها و سایر موارد می‌شود.

فروش NFT توسط هنرمند مشهور آمریکایی

این جهش، دقیقاً زمانی خود را نشان داد که هنرمند مشهور آمریکایی که بیپل (Beeple) نام دارد. یک NFT را به قیمت ۶۹ میلیون دلار به فروش رساند. اتفاقی که او را به یکی از با ارزش ترین هنرمندان زنده دنیا تبدیل کرده است. این فضا همچنین به پیشرفت مجموعه‌هایی مانند بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) منجر شد. که جایگاه خود را به عنوان نوعی فرقه در این فضای رو به رشد تثبیت کرده است.

اطلاعات موجود نشان دهنده این است که وب سایت تحلیلی Nonfungible.com یکی از محتاطانه ترین تخمین‌ها را از حجم معاملات NFTها در سال گذشته منتشر کرده است. طبق پیش‌بینی‌ای که چین‌آلایسیس (Chainalysis) انجام‌ داده بود، حجم معاملات این فضا در سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

گوتیه زوپینگر (Gauthier Zuppinger) که یکی از بنیان گذاران شرکت نان فانجبل‌ است. اعتقاد دارد که این تفاوت به خاطر شیوه کار آنها است. او گفته که شرکتش تنها روی تراکنش‌های قانونی تمرکز دارد و هرگونه فعالیت تجاری منجر به پول شویی یا تراکنش مربوط به ربات‌ها را به حساب نیاورده است.

نقش متاورس در رشد بازار NFTها

از دیگر عواملی که در سال ۲۰۲۱ علاقه به NFTها را افزایش داد، دنیای متاورس بود. بعد از آنکه FaceBook اعلام نمود نام خود را به متا (Meta) تغییر خواهد داد. که بعد از آن بر روی برطرف کردن شکاف‌های بین دنیای واقعی و مجازی متمرکز شده است. علاقه به NFT و متاورس به بیشترین حد خود رسید.

با وجود اینکه زمین‌های دیجیتالی و سایر پروژه‌های متاورس در اواخر سال گذشته محبوب شد. این حوزه ۵۱۴ میلیون دلار فروش داشته است. NFTهای کلکسیونی با ۸.۴ میلیارد دلار بیشترین حجم معاملات در رتبه اول قرار گرفتند و پس‌ از آن NFTهای مخصوص بازی‌ها با فروش ۵.۲ میلیارد دلاری در رده دوم قرار گرفته‌اند.

با افزایش حجم معاملات، ورود کاربران به بازار نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافت. در سال گذشته، تعداد کیف پول‌هایی که NFT خریداری کردند به ۲.۳ میلیون مورد رسید؛ درحالی‌که در سال ۲۰۲۰ در این مقدار تنها ۷۵٬۰۰۰ آدرس بود.

با این‌ حال، داده‌های اخیر نشان دهنده این است که به دلیل حملات سایبری اخیر به اوپن سی (OpenSea)، علاقه شدید کاربران به NFT، در این مدت کاهش‌ یافته است. بر اساس آمارهای منتشرشده از کریپتو اسلم (CryptoSlam)، حجم معاملات برخی از پروژه‌های برتر حوزه NFT، در ۳۰ روز گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

قانون گذاران همچنان در بازار NFT دخالت نمی کنند

با وجود حجم بسیار بالای معاملات، قانون گذاران کشورهای مختلف همچنان خود را درگیر فضای NFTها نمی‌کنند. یک طرف افرادی هستند که NFTها را راهی ایده آل برای اثبات مالکیت محتوای دیجیتال می‌دانند و از طرفی دیگر برخی افراد بر این باورند این بازار به نوعی افراد سوء استفاده گر را تشویق می‌کند.

اکثر معاملات NFTها در اصل حدس و گمان قیمت‌ها هستند و هم اکنون نیز شواهدی مبنی بر استفاده از NFTها برای پول شویی وجود دارد.

منبع:”cryptoslate