۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

نیجریه برای اعمال سیاست کاهش نقدینگی و افزایش استفاده از eNaira (ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه) مقدار پول نقدی که افراد و مشاغل می‌توانند برداشت کنند را به شدت کاهش داده است. با این اقدام بانک مرکزی نیجریه در بخشنامه ۶ دسامبر دستورالعمل محدود شدن برداشت‌های نقدی را برای بنگاه‌های مالی صادر و خاطرنشان کرد که از این پس برای برداشت‌ از دستگاه‌های خودپرداز به ۴۵  دلار (حدودا ۲۰ هزار نایرا) در روز و ۲۲۵ دلار (حدودا ۱۰۰ هزار نایرا) در هفته محدود خواهد شد.

محدود شدن برداشت‌های نقدی

همچنین افراد و مشاغل محدود به برداشت ۲۲۵ دلاری (۱۰۰ هزار نایرا) روزانه و ۱,۱۲۵  دلاری (۵۰۰ هزار نایرا) هفتگی در بانک‌ها خواهند بود و جهت دریافت مبالغ بالاتر، افراد حقیقی باید کارمزد ۵ درصد و مشاغل باید کارمزد ۱۰ درصد را پرداخت کنند.

حداکثر برداشت نقدی از طریق پایانه‌های فروش نیز ۴۵ دلار (حدودا ۲۰ هزار نایرا) در روز می باشد. هارونا مصطفی مدیر نظارت بانکی با اعلام این تغییرات خاطرنشان کرده است که:

مشتریان باید تشویق شوند تا از کانال‌های جایگزین (بانکداری اینترنتی، برنامه‌های بانکداری تلفن همراه، USSD، کارت‌ها/پوز، eNaira و غیره) برای انجام تراکنش‌های بانکی خود استفاده کنند.

این محدودیت‌ها، تجمعی هستند، بنابراین فردی که ۴۵ دلار از یک دستگاه خودپرداز برداشت می‌کند و سپس سعی می‌کند در همان روز از بانک وجه نقد دریافت کند، با کارمزد خدمات ۵ درصد مواجه خواهد شد.

محدودیت‌های قبلی برای برداشت روزانه نقدی، ۳۳۸ دلار (حدودا ۱۵۰هزار نایرا) برای افراد و ۱۱۲۸ دلار (حدودا ۵۰۰ هزار نایرا) برای کسب و کارها بود.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ کارشناس بانکی: بیت کوین امکان دارد به ۵هزار دلار سقوط کند

 

به تازگی، نرخ پذیرش eNaira از زمان راه‌ اندازی آن در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ پایین بوده است. همانطور که توسط کوین‌تلگراف در ۲۶ اکتبر گزارش شد، بانک مرکزی نیجریه تلاش کرده است تا شهروندان خود را برای استفاده از CBDC متقاعد کند. با اینحال یک سال پس از عرضه آن، کمتر از ۰.۵ درصد از جمعیت از آن استفاده می‌کنند.

نیجریه سیاست «کاهش نقدینگی» خود را در سال ۲۰۱۲ ایجاد و عنوان کرد که گذر از پول نقد فیزیکی باعث کارآمدتر شدن سیستم پرداخت، کاهش هزینه خدمات بانکی و نیز بهبود اثربخشی سیاست پولی خواهد شد.

در ۲۶ اکتبر، گادوین امفیله، رئیس بانک مرکزی نیجریه، خاطرنشان کرد که ۸۵ درصد از کل نایرا در گردش، خارج از بانک‌ها نگهداری می‌شود و در نتیجه، در تلاشی برای حرکت به سمت پرداخت‌های دیجیتال، اسکناس‌های جدید منتشر خواهند شد.

بر اساس یک ردیاب CBDC از اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک، نیجریه یکی از ۱۱ کشوری است که CBDC را به طور کامل مستقر کرده است، ۱۵  کشور دیگر برنامه‌های آزمایشی را  نیز راه اندازی کرده‌اند که هند در اواخر این ماه به این جمع اضافه خواهد شد.

منبع: Cointelegraph