Rate this post

چارچوب نظارتی اتحادیه اروپا درباره ارزهای دیجیتال به نام میکا (Mica) با اکثریت آرا به تصویب رسیده است و از سال ۲۰۲۵ فاز اجرایی خود را شروع خواهد کرد. تمرکز طرح میکا بر حوزه‌های تراکنش‌ها (برای جلوگیری از تخلفات مالی و پولشویی)، و همچنین نظارت بر پلتفرم‌ها و نیز استیبل کوین‌ها خواهد بود.

به گزارش سایت کریپتو پوتیتو، این طرح در پارلمان اروپا در روز پنجشنبه با ۵۱۷ رای موافق در مقابل ۳۸ رای مخالف به تصویب رسید. یکی از بندهای این طرح قانون انتقال اطلاعات (Travel Rule) میباشد که قبلا آن را در سیستم مالی سنتی شاهد بوده‌ایم و موسسات انتقال دهنده پول را ملزم می‌کرد که همراه با انتقال، اطلاعات صاحبین حساب را نیز به طرف دوم منتقل کنند. این قانون در طرح میکا تراکنش‌های بالای ۱۰۰۰ یورو را هم در بر خواهد گرفت.

یکی دیگر از بندهای میکا مربوط به نظارت بر پلتفرم‌ها میباشد. مسئولین اتحادیه اروپا بعد از اتفاقات مربوط به فروپاشی صرافی FTX، اکوسیستم ترا (لونا)، سلسیوس و وویجر اجرای این طرح را برای محافظت از کاربران اروپایی مورد نیاز می‌دانند.

همچنین دراینجا بخوانید؛ یک تریدر برتر نسبت به رکود بازار کریپتوکارنسی هشدار می‌دهد

قابل ذکر است که بحث نظارت بر استیبل کوین‌ها در الحاقیه‌ای از میکا ذکر شده است نه در خود طرح اصلی میکا. این موضوع به این دلیل بوده است که بحث نظارت بر پلتفرم‌ها، در عمل مستلزم نظارت بر استیبل کوین‌ها خواهد بود. در این بخش اتحادیه اروپا بر ذخایر استیبل کوین‌ها و نحوه صدور آن‌ها نظارت خواهد داشت

قرار است این طرح مهم از ماه ژانویه سال ۲۰۲۵ وارد فاز اجرایی شود اما الحاقیه مربوط به نظارت بر استیبل کوین‌ها از ماه جولای سال ۲۰۲۴ اجرایی می‌شود.

در پی تصویب این طرح چانگ پنگ ژائو مدیر عامل بایننس و برایان ارمسترانگ مدیر عامل کوین بیس واکنش‌هایی متفاوت نشان داده‌اند. CZ این طرح را راه حلی برای محفاظت از سرمایه‌گذاران دانست اما آرمسترانگ این طرح را عامل خروج استعدادها و شرکت‌ها از اتحادیه اروپا میداند.

همچنین مسئولین کشوراوکراین اعلام آمادگی کردند که از نخستین کشورهایی خواهد بود که طرح میکا را اجرایی خواهد کرد.

منابع: European parliament