۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

با منتشر شدن گزارش درآمد ۳ ماهه ابتدایی شرکت متا در روز چهارشنبه، اینگونه مشخص شد که بخش ریلیتی لبز (Reality Labs) این شرکت، ضرری ۲.۹ میلیارد دلاری را ثبت کرده است. با وجود این امر که بخش مذکور، شرکت متا را متحمل ضررهای زیادی کرده، مارک زاکربرگ نسبت به سودآوری آینده متاورس برای این شرکت، بسیار خوش‌بین است.

شرکت متا پلتفرم که پیش‌از این آن را با نام فیس‌بوک می‌شناختیم، روز چهارشنبه درآمد ۳ ماهه ابتدایی سال جدید میلادی خودش را منتشر کرد. مطابق با اسناد منتشر شده، آزمایشگاه‌های این شرکت که برروی توسعه متاورس تمرکز کرده‌اند و با نام ریلیتی لبز شناخته می‌شوند، ضررهای سنگینی را به این شرکت تحمیل کرده‌اند.

این بخش که پیش‌از این به نام آکیولس (Oculus) فیس‌بوک شناخته می‌شد، حال مبالغ هنگفتی از سرمایه خود را برای توسعه محصولات مرتبط با واقعیت مجازی و متاورس اختصاص داده است. همین موضوع نیز باعث ثبت زیان ۲.۹ میلیارد دلاری آن در ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی جاری شده است. در ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی گذشته این بخش ۱.۸ میلیارد دلار ضرر را متحمل شده بود که یعنی این مقدار زیان، ۶۱ درصد افزایش یافته است.

ولی با این حال و وجود ثبت ضرر، درآمد کلی ریلتی لبز بالاتر از حد انتظار بود. در ۳ ماهه نخست سال میلادی جاری، ۶۹۵ میلیون دلار درآمد حاصل از فروش اقلامی مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و سخت‌افزارهای متا پورتال (Meta Portal) برای این بخش به‌دست آمده است.

جزئیات مصاحبه مارک زاکربرگ

در این رابطه، روز چهارشنبه مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، در مصاحبه‌ای بر روی این امر تاکید کرد که ضررده بودن این بخش امری طبیعی است، زیرا هنوز هم عمده فعالیت ریلیتی لبز برروی تحقیق و توسعه تعدادی از محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مانند پروجکت کامبریا (Project Cambria) متمرکز است.

متا

مارک زاکربرگ در این رابطه اضافه کرد:

این را می‌دانم که انجام این پروژه، یعنی ساختن چیزی که تا به حال ساخته نشده و هزینه‌بر است. ولی این یک الگوی جدید برای محاسبات و ارتباطات اجتماعی ما فراهم می‌آورد.
انتظارات ما بر این است که درآمد بیشتری نسبت به سایرین در این حوزه کسب کنیم و همین‌طور در پی آن هستیم که توسعه پلتفرم‌های ما به مزیتی پایدار تبدیل شود.

گزارش‌های مالی شرکت متا که در اوایل سال میلادی جاری منتشر شد، نشان داده است که ریلیتی لبز در سال گذشته میلادی، ضرری در حدود ۱۰ میلیارد دلاری به شرکت متا تحمیل کرده است. حدود ۴ میلیارد دلار از این ضررها، برای هزینه کارکنان و هزینه تحقیق و توسعه صرف شده است.

مجموع درآمد متا چقدر تخمین زده شده است؟

به صورت کلی، مجموع درآمد این شرکت در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، حدود ۲۷.۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است که افزایشی ۶.۹ درصدی نسبت به درآمد این شرکت در سال گذشته میلادی که چیزی در حدود ۲۶.۱ میلیارد دلار بود را نشان می‌دهد. انتشار گزارش ۳ ماهه ابتدایی سال میلادی جاری با استقبال خوبی از طرف بازار روبرو شده است. به صورتی که قیمت سهام متا در معاملات پس از ساعت بازار، چیزی درحدود ۱۸ درصد افزایش یافت.

تعداد افراد کارکنان حال حاضر شرکت متا تا تاریخ ۳۱ مارس (۱۱ فروردین)، برابر با ۷۷,۸۰۵ نفر محاسبه شده است. این رقم، رشدی ۲۸ درصدی نسبت به سال گذشته را انعکاس می‌دهد. این نکته نشان می‌دهد که روند رشد این شرکت ادامه‌دار است.

چندی پیش از این و در ماه فوریه (بهمن)، با سقوط ۲۵۱ میلیارد دلاری ارزش بازار سهام شرکت متا، بزرگترین سقوط قیمت روزانه در تاریخ بورس نیز رقم خورد. دلیل این افت قیمت ناگهانی، کاهش حدود ۱ میلیون نفری تعداد کاربران فعال روزانه این پلتفرم عنوان شده بود.

منبع:”cointelegraph