۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

وزارت بازرگانی ایران استفاده از پرداخت رمزارزها را برای واردات به منظور تقویت تجارت و پیشرفت در کشور تایید کرده است. طبق گزارشات منتشر شده از منابع داخلی، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت تایید کرد که مقررات دقیقی برای استفاده از رمز ارز ها برای تجارت و تامین انژی استخراج بیت کوین و همچنین استخراج کنندگان کریپتو در کشور تصویب شده است.

تصویب آیین نامه ارزهای دیجیتال در دولت

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران استفاده از ارز دیجیتال را برای واردات به کشور در میان تحریم های تجاری بین المللی تایید کرده است.

به گزارش منابع داخلی، فاطمی امین وزیر صنعت تایید کرد که مقررات دقیقی برای استفاده از ارزهای رمزپایه برای تجارت و تامین سوخت و برق بیت کوین و استخراج کنندگان کریپتو در کشور تصویب نهایی شده است.

سید امین این تغییرات نظارتی را، تنها ۱ هفته پس از ثبت اولین سفارش واردات خودرو به مبلغ ۱۰ میلیون دلار با استفاده از رمز ارز به عنوان روش پرداخت، عنوان کرد. وزارت بازرگانی ایران قبلاً نیز اعلام کرده بود که استفاده از ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند تا سپتامبر ۲۰۲۲ به طور گسترده در تجارت خارجی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید ؛ بررسی سه دلیل ریزش بیشتر بیت کوین

پس از واردات با ارز های دیجیتال، انجمن واردات ایران خواستار پارامترهای نظارتی شفاف شد تا اطمینان حاصل شود که کسب و کارهای محلی و واردکنندگان با تغییر دستورالعمل‌ها دچار مشکل نمی‌شوند.

وزیر امور خارجه عنوان کرد: مقررات جدید تمامی مسائل مربوط به رمز ارز ها از جمله فرآیند اعطای مجوزها و همچنین تامین سوخت و انرژی به اپراتورهای ماینینگ در کشور را مشخص می کند.

این موضوع قابل فهم است که کسب و کارهای محلی می توانند وسایل نقلیه و طیف وسیعی از کالاهای وارداتی مختلف را با استفاده از ارزهای دیجیتال به جای پرداخت دلار یا یورو به ایران وارد کنند.

تحریم های تجاری بین المللی علیه ایران اکثراً به دلیل مخالفت با برنامه هسته ای کشورمان بوده است که اساساً ایران را از سیستم بانکی جهانی خارج کرده است.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین هایی مانند بیت کوین و اتریوم که توسط دولت یا مقامات مرکزی کنترل نمی شوند، ایران توجه خود را به پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری برای مقابله و دور زدن تحریم های وارداتی معطوف کرده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در ژوئن ۲۰۲۱ به ۳۰ مرکز ماینینگ کریپتو در کشورمجوز فعالیت صادر نمود. این در حالیست که بیش از ۲۵۰۰ مجوز برای ایجاد عملیات جدید استخراج تایید شد. در ماه‌های بعد، دولت عملیات استخراج غیرقانونی را نیز سرکوب کرد و حتی برای کاهش فشار بر شبکه برق خود ، استخراج را به مدت سه ماه ممنوع کرد.

منبع : cointelegraph