Rate this post

چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس، دیدگاه خود در مورد “دو درس بزرگ” که باید از بحران  اخیر نقدینگی در صرافی FTX آموخت را به اشتراک گذاشت و بیان کرد که شرکت‌های ارزهای دیجیتال نباید از توکن‌های خود به عنوان وثیقه استفاده کنند و همچنین باید “ذخایر بزرگ” را حفظ کنند.

دو نکته اساسی در مورد بحران نقدینگی صرافی FTX

ژائو در یک توییت در تاریخ ۸نوامبر، دو نکته پس از نقض نقدینگی قابل توجه در صرافی FTX را خاطرنشان کرد که در نهایت منجر به صدور نامه‌ای از طرف بایننس برای به دست آوردن این صرافی در حال مبارزه شد. ژائو در توئیتر افزود:

 

ژائو اظهار داشته است که اولین درس این است؛ اطمینان حاصل شود که وثیقه یک شرکت شامل توکنی که خود شرکت ایجاد کرده است نباشد، و ادعا کرد که توکن صرافی او (بایننس کوین) هرگز به عنوان وثیقه برای خدمات آن استفاده نشده است.

به نظر می‌رسد که مشکلات نقدینگی توکن FTX پس از توییت ۶ نوامبر ژائو مبنی بر اینکه بایننس دارایی‌های توکن FTX خود را به فروش خواهد رساند، بوجود آمد. این تصمیم بایننس پس از افشای اخیر اطلاعاتی مربوط به روابط گزارش‌شده بین FTX و شرکت تجاری Alameda Research که نشان می‌داد این شرکت دارایی‌های FTT قابل‌توجهی دارند، اتخاذ شده است.

در حالی که بایننس در حال حاضر مدرکی مبنی بر اینکه از چه ذخایری به عنوان وثیقه استفاده می‌کند، هنوز فاش نکرده است، ژائو در توییتی در ۸ نوامبر اشاره کرد که در تلاش برای شفافیت کامل، به زودی مدرکی مبنی بر ذخایر این صرافی نیز ارائه خواهد کرد و افزود:

بانک‌ها با ذخایر کسری کار می‌کنند. اما در صرافی‌های ارز دیجیتال نباید چنین چیزی وجود داشته باشد.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ افزایش سهم بازار استیبل کوین بایننس و بررسی تبعات آن

 

دومین درسی که ژائو از سقوط FTX بیان کرد این است که کسب‌وکارهای کریپتو نباید وام بگیرند، و در عوض آن باید ذخایر زیادی را حفظ کنند. این سخنان وی به شکایت کاربران FTX از برداشت‌های کند در ۷ نوامبر اشاره دارد که شایعاتی مبنی بر این که ذخایر این صرافی برای پوشش وجوه کاربران کافی نیست را ایجاد کرد.

توییت ژائو مبنی بر تایید فروش دارایی‌های FTT بایننس منجر به چیزی شد که برخی آن را «اجرای بانکی» در صرافی می‌نامند. داده‌های پلتفرم تحلیلی CryptoQuant نشان می‌دهد که موجودی بیت‌کوین FTX تنها در ۷ نوامبر ۱۹۹۵۶ عدد کاهش یافته است.

در زمان نگارش این مقاله، FTT در روز گذشته ۷۵ درصد کاهش یافته است. آخرین قیمت در حدود ۵.۷۰ دلار است که در مقایسه با قیمت افتتاحیه آن یعنی ۲۲.۱۴ دلار بسیار پایینتر از ارزش ذاتی آن محسوب می‌شود.

 

منبع: Cointelegraph