۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

بیت کوین همیشه رهبری بی‌رقیب درمیان ارزهای دیجیتال بود. ولی تسلط آن برروی بازار در سال‌های اخیر به‌صورت محسوسی کاهش یافته است. فلیپنینگ (Flippening) یا همان تبدیل شدن اتریوم به بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، امری است که طرفداران این ارز دیجیتال امید زیادی به محقق شدن آن دارند. حال باید دید که آیا رشد قابل‌توجه قیمت اتریوم درطی یک ماه گذشته و نزدیک‌شدن به تاریخ به‌روزرسانی و ادغام اتریوم می‌تواند باعث شود تا اتریوم جای بیت کوین را در رده اول بازار ارزهای دیجیتال بگیرد؟

گرفتن جای بیت کوین

بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال در جهان، همیشه در قلمرو ارزهای دیجیتال پادشاهی کرده است. ولی اکنون، با توجه به افزایش چشمگیر محبوبیت اتریوم، طرفداران آن پیش‌بینی می‌کنند که دومین توکن بزرگ از نظر ارزش بازار می‌تواند یک روز تاج‌و‌تخت را در دست بگیرد. دراین صورت به‌جای بیت کوین، در رده اول بازار جای خواهد گرفت. در صنعت ارز دیجیتال، این اتفاق را را به عنوان فلیپنینگ (Flippening) می‌شناسند.

درطی یک ماه گذشته قیمت اتریوم بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت. ولی هنوز هم ارزش بازار این ارز دیجیتال کمتر از نصف بیت کوین، چیزی حدود ۲۴۰میلیارد دلار است. با این حال، طرفداران شبکه اتریوم از نزدیک‌شدن به نقطه عطفی که احتمال وقوع فلیپنینگ را افزایش داده، خوشحال هستند.

متی گرینسپن (Mati Greenspan)، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics)، در یادداشتی که به زبان محاوره و خودمانی برای کاربران ارزهای دیجیتال نوشته شده است، بیان می‌کند:

مدام می‌شنوم که مردم این سؤال را تکرار می‌کنند: فلیپنینگ کی رخ می‌دهد؟ با اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که روزی چنین اتفاقی بیفتد. اگر قرار باشد فقط اعداد و ارقام را بررسی کنیم، به‌نظر می‌رسد که داریم به زمان رخ‌دادن این رویداد روز‌به‌روز نزدیک‌تر می‌شویم.

بعد از معرفی اتریوم در سال ۲۰۱۴ و راه‌اندازی‌اش در سال بعد توسط ویتالیک بوترین، توسعه‌دهندگان‌ این پروژه آن را به‌عنوان نسخه بهتری از بلاک چین بیت کوین معرفی کردند. شایان ذکر است که وایت پیپر بیت کوین هم در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار فرد یا گروهی که بیت کوین را توسعه داده است) معرفی شده بود.

افزایش این امیدواری در هفته‌های اخیر، نسبت به ارتقای نرم‌افزاری اتریوم که حرکت از سیستم مبتنی بر استخراج به‌سمت سیستمی با مصرف انرژی کمتر و مبتنی بر سهام‌گذاری (Staking) است، سبب شده تا قیمت اتریوم افزایش پیدا کند. اینگونه انتظار می‌رود که تغییر به سازوکار اثبات سهام پس از چند سال وقفه در ماه سپتامبر (شهریور) سال جاری اجرایی شود. اخیراً توسعه‌دهندگان اتریوم از پیشرفت مداوم در فرآیند آزمایش این سیستم جدید خبر دادند. قرار است که در هفته‌های آینده مجموعه‌ای از رویدادها برای سرمایه‌گذاران و دیگر اعضای جامعه اتریوم برگزار شود.

افزایش استقبال از اتریوم

کیو‌سی‌پی کپیتال (QCP Capital)، پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال، عنوان می‌کند: در روزهای گذشته افزایش حجم شگفت‌انگیزی در معاملات‌ اختیار خرید (Call Option) اتریوم به ثبت رسیده است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک جزء بزرگترین خریداران اتریوم بودند. آنها در کانال تلگرامی بخش اخبار بازار خودشان نوشته‌اند: «ما انتظار داریم که این حجم از تقاضا با نزدیک‌شدن به ادغام (انتقال از اثبات کار به اثبات سهام) اتریوم در ماه سپتامبر (شهریور) ادامه یابد.

از اواسط ماه ژوئن (پایان خرداد) تاکنون، قیمت اتریوم بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. ارزش دارایی‌های مرتبط با اتریوم نیز بیشتر شده است. براساس داده‌هایی که بلومبرگ جمع‌آوری کرده است قیمت یونی‌سواپ، توکن بومی محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز شبکه اتریوم، درطول یک ماه گذشته حدود ۷۰ درصد افزایش داشت. با این تفاسیر، دامیننس یا نرخ تسلط بیت کوین هم از حدود ۷۰ درصد در ژانویه سال قبل (دی ۱۳۹۹) به محدوده ۴۰ درصدی کاهش یافته است.

جو دی‌پاسکوال (Joe DiPasquale)، مدیرعامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری پوشش ریسک بیت‌بول کپیتال (BitBull Capital) عنوان می‌کند:

ما اتریوم را دوست داریم. فکر می‌کنیم که نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال متمایز است. بیت کوین تا اینجای کار گردن‌کلفت ظاهر شده است. ولی اتریوم نیز واقعاً قدرتمند است و می‌تواند هر اتفاق دیگری را پشت سر بگذارد.

دی‌پاسکوال گفت که هفته گذشته میزان سرمایه‌گذاری خود برروی اتریوم را بیشتر کرده است. شرکت او نیز که اتریوم هولد می‌کند، در بازه رشد قیمت اتریوم از ۱٬۰۰۰ دلار به ۱٬۵۰۰ دلار، مقداری اتریوم را خریده است.

بودی پینکر (Bodhi Pinkner)، تحلیلگر شرکت مدیریت سرمایه آرکا (Arca)، معتقد است که احتمال رخ‌دادن فلیپنینگ بسیار زیاد است. او در این خصوص بیان می‌کند:

نسبت به آینده اتریوم خوش‌بین هستیم. ضدتورمی‌شدن اتریوم [پس از ادغام] می‌تواند برروی کاغذ به افزایش قیمت آن در برابر بیت کوین منجر شود. مخصوصاً در شرایط کنونی که کشورها سیاست‌های پولی انقباضی را درپیش گرفته‌اند.

پیش‌بینی پشت‌سر گذاشتن بیت کوین

اگر اتریوم بتواند جایگاه بیت کوین را بگیرد،‌ با اتفاق جدید و پیش‌بینی نشده‌ای روبرو نمی‌شویم. جامعه ارزهای دیجیتال، مدت‌های زیادی است که به‌دنبال نشانه‌هایی از ظهور پروژه‌ها یا توکن‌‌های دیگری بوده است. تا شاید این پروژه‌ها بتوانند تسلط بیت کوین برروی بازار را کاهش دهند. کار برروی ادغام اتریوم سال‌‌هاست که درحال انجام است. البته این پروژه بارها نیز به تعویق افتاده است. حتی زمانی که انتظار داشتیم این پروژه در ماه ژوئن (خرداد) انجام شود، برای یک‌بار دیگر نیز عقب افتاد.

متی گرینسپن معتقد است که ادغام اتریوم به‌خودی‌خود رویدادی پرمخاطره است. به همین دلیل احتمال رخ‌دادن هر اشتباهی نیز وجود دارد. او در این خصوص بیان کرده است:

مثل همیشه، ریسک بیشتر به‌معنای بازدهی بالاتر در بازار است. با این تفاسیر، بسیاری از کاربران ادغام اتریوم را کار پرریسکی نمی‌دانند. از نظر آنها اجرای آن به‌نظر ساده و ایمن خواهد بود.

هنری الدر (Henry Elder)، رئیس پلتفرم دیفای ویو فایننشال (Wave Financial) هم با این نظر موافق است. او در این خصوص بیان می‌کند:

برروی جنبه تأثیر بر قیمت ادغام اتریوم بیش از حد تبلیغ کرده‌اند. این کار یک تغییر بسیار مهم در فناوری اتریوم خواهد بود. ولی ۹۹.۹۹ درصد کاربران تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد نیز هیچ تفاوتی را تجربه نخواهند کرد. مدتی طول خواهد کشید تا کاهش عرضه و تخصیص دوباره اتریوم، برروی قیمت آن تأثیر گذارد.

او به این نکته نیز اشاره کرد که فرآیند هاوینگ بیت کوین، به‌روزرسانی از قبل برنامه‌ریزی‌شده‌ای است که هر چهار سال یک‌بار، پاداش استخراج ماینرها را به نصف کاهش می‌دهد. با این حال تاثیر آن در بازار چند ماه زمان نیاز دارد.

الدر در این خصوص اضافه می‌کند:

از افزایش قیمت اتریوم پس از اجرای ادغام تعجب نخواهم کرد. ولی فکر نمی‌کنم که این رخداد تا نیمه دوم سال ۲۰۲۳ اثری پایدار بر قیمت بگذارد.

منبع:”bloomberg