۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

در گزارش جدید Chainalysis آمده است که در سال ۲۰۲۲ به دلیل کاهش قیمت دارایی‌ها و خروج کاربران بی‌تجربه از بازار، اشخاص کمتری قربانی کلاه‌برداری با ارزهای دیجیتال شده‌اند. کاهش قیمت ارزهای دیجیتال و همین‌طور خروج سرمایه‌گذاران ساده لوح، کلاه‌برداری‌های در این حوزه را به تلاشی کمتر فریبنده تبدیل کرده است. ولی با سونامی برنامه‌های جدید دیفای در سال جاری موج دیگری از حملات آغاز شده‌اند.

کاهش مجموع درآمد کلاه‌برداری با ارزهای دیجیتال در سال 2022

طبق گزارش اخیر جرایم سایبری از Chainalysis در تاریخ ۱۶ آگوست، مجموع درآمد کلاه‌برداری‌های کریپتویی از ابتدای سال تا کنون نزدیک به ۱.۶ میلیارد دلار بود. این مقدار ۶۵ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته کاهش یافته است. شاید اینطور به نظر برسد که این اتفاق با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال مرتبط باشد.

از تاریخ ژانویه ۲۰۲۲، درآمد کلاه‌برداری با ارزهای دیجیتال کم و بیش هم‌رابطه با قیمت بیت کوین (BTC) کاهش یافته است. این کاهش تنها ناشی از کاهش قیمت دارایی‌ها نیست. به‌صورت دقیق، تعداد انتقال‌های فردی به کلاه‌برداری‌های کریپتویی از ابتدای سال تا به حال به کمترین میزان در چهار سال گذشته رسیده است.

اریک ژاردین (Eric Jardine) سرپرست تحقیقات جرایم سایبری Chainalysis، در این خصوص توضیح داده است. سرمایه‌گذاران در حوزه کریپتو ودر بازارهای صعودی، زمانی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بازدهی بیش از حد برای قربانیان بسیار جذاب‌تر است، بیشتر در معرض خطر کلاه‌برداری از طریق ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند.

منبع: Chainalysis

ژاردین همین‌طور این فرضیه را مطرح کرد که بازارهای صعودی معمولاً شاهد افزایش بسیار بیشتری از کاربران بی‌تجربه در حوزه ارزهای دیجیتال هستند. همین کاربران بی‌تجربه هستند که بیشتر قربانی کلاه‌برداری‌ها می‌شوند.

این محقق در ادامه بیان کرد که مقایسه نتایج، به دلیل کلاه‌برداری‌های نسبتاً بزرگ PlusToken و Finiko در سال ۲۰۲۱ که درآمد کل کلاه‍برداری آن سال را ۳.۵ میلیارد دلار رساند، همچنان ناهموار است. او در ادامه خاطرنشان می‌کند که بزرگترین کلاه‌بردار با ارزهای دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون تنها ۲۷۳ میلیون دلار به دست آورده است. این کلاه‌برداری مربوط به پلتفرم سرمایه‌گذاری JuicyFields.io است.

هک مبتنی بر کریپتو و وجوه سرقت شده

درآمد حاصل از کلاه‌برداری با ارزهای دیجیتال در سال جاری کاهش یافته است. اریک ژاردین با طرح این مطلب خاطرنشان می‌کند که افزایش هک مبتنی بر کریپتو این روند را کاهش داده است. او در ادامه عنوان می‌کند که تا ژوئیه ۲۰۲۲ با ۵۸.۳٪ افزایش به ۱.۹ میلیارد دلار رسیده است، رقمی که حتی شامل هک پل Nomad که در ۱ آگوست به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار آغاز شد، نمی‌شود.

منبع: Chainalysis

سرپرست تحقیقات جرایم سایبری Chainalysis ادامه داد که این افزایش تا مقدار زیادی به سونامی برنامه‌های دیفای نسبت داده می‌شود. برنامه‌های دیفای در سال ۲۰۲۱ به شدت افزایش یافتند.

پروتکل‌های دیفای به‌صورت منحصربه‌فردی در برابر هک آسیب‌پذیر هستند. به دلیل اینکه کد منبع باز آن‌ها می‌تواند توسط مجرمان سایبری که به دنبال اکسپلویت هستند، مورد بررسی قرار گیرند.

با این تفاسیر، ژاردین اضافه کرد که همه‌چیز آنقدرها هم بد نیست. چراکه زبان‌های برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند مانند Solidity نسبتاً جدید هستند. به همین دلیل این اکسپلویت‌ها می‌توانند برای امنیت مفید باشند. به این دلیل که در واقع امکان ممیزی کد را فراهم می‌کنند.

همین‌طور این گزارش خاطر نشان کرد که تعداد زیادی از این هکرها از گروه‌های هک کره شمالی مانند گروه لازاروس هستند. لازم به ذکر است که تقریباً نیمی از ارزهای دیجیتال سرقت شده در سال جاری مربوط به این گروه می‌شود.

منبع: “Cointelegraph