۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

رشد اقتصادی در کشورکلمبیا ودر سه ماهه دوم بیش از حد انتظارات بود. یکی از مقامات آژانس مالیات و گمرک این کشور به برخی از برنامه‌های ارز دیجیتال ملی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در کلمبیا اشاره کرد.

جلوگیری از فرار مالیاتی در کلمبیا

لوئیس کارلوس ریس (Luis Carlos Reyes)، رئیس اداره مالیات و گمرک در کلمبیا، بیان می‌کند که دولت گوستاوو پترو(Gustavo Petro)، رئیس جمهور جدید کلمبیا، درصدد ایجاد ارز دیجیتال ملی جهت جلوگیری از فعالیت های مالی غیرقانونی مانند فرار مالیاتی است.

این مقام مسئول در مصاحبه اخیر خود با مجله محلی Semana اظهار داشت:

«طرح‌های ارز دیجیتال ملی کلمبیا بخشی از اقدامات جدید سیاست مالی این کشور برای افزایش شفافیت تراکنش‌های مالی است.»

طبق این گزارش، فرار مالیاتی در کلمبیا تاکنون 6 الی 8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل داده است.

همین‌طور وی در ادامه اشاره می‌کند که یک ارز دیجیتال یک مزیت بزرگ برای تجربه کاربران خواهد بود. او در ادامه بیان می‌کند:

«ایجاد یک ارز دیجیتال انجام تراکنش‌ها را برای مصرف کننده آسان‌تر خواهد کرد.»

 این مقام به‌صورت واضح تعیین نکرد که دولت کلمبیا دقیقاً درپی راه‌اندازی چه نوعی از ارز دیجیتالی است. یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یا یک ارز ملی با پشتوانه دارایی مشابه پروژه ارز دیجیتال پترو(Petro) که ونزوئلا راه‌اندازی کرده است.

معاون فنی بانک مرکزی کلمبیا

هرناندو وارگاس (Hernando Vargas)، معاون فنی بانک مرکزی کلمبیا، پیش از این پیامدهای ایجاد یک CBDC در کلمبیا را در اوایل سال 2022 عنوان کرده بود. وی با اشاره به تهدیدات ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها در شرایط خاص، خاطرنشان کرد که پول نقد ترجیحاً ابزاری جهت پرداخت‌های کوچک در کلمبیا است. او در ادامه اضافه می‌کند:

حوزه حمایت و محافظت در برابر استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها در کلمبیا ضعیف‌تر از سایر حوزه‌های قضایی است.

این خبر اندکی پس از سوگند ریاست جمهوری جدید کلمبیا Petro در 7 آگوست (16 مرداد) انتشار یافت. همان‌گونه که پیش از این گزارش شده بود، پترو به دلیل حمایتش از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) معروف است. پترو در سال 2017، پیشنهاد کرده بود که BTC می تواند قدرت را از دولت بگیرد و آن را به مردم بازگرداند. وی در آن زمان گفته بود:

«ارز مجازی اطلاعاتی خالص و در نتیجه انرژی است.»

بر اساس آخرین خبرها، اقتصاد کلمبیا در سه ماهه دوم از انتظارات نیز فراتر رفت. اینگونه که گزارش شده است تولید ناخالص داخلی 12.6 درصد افزایش یافته است. درحالی‌که انتظار می‌رفت این رقم حدود 12.1 درصد باشد.

به نظر شما ایران هم که اصرار به عرضه رمزارز ملی خود است به دنبال جلوگیری از فرارهای مالیاتی است؟

منبع: “Cointelegraph