۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل سابق شبکه اجتماعی توییتر، به عنوان بخشی از کوششهای خود در راستای ایجاد یک شبکه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز، از آخرین نسخه از یک پروتکل اجتماعی و اپلیکیشن جدید Bluesky Social پرده برداری کرده است. این شبکه اجتماعی اکنون در نسخه‌ی بتا برای کاربران قابل عرضه شده است و نسخه رسمی آن در روزهای آتی راه اندازی خواهد شد.

شبکه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز Bluesky Social

اعلامیه اخیر ۱۸ اکتبر تقریباً سه سال پس از زمانی انتشار می یابد که این ابتکار توسط دورسی در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام شده بود. هدف این ابتکار جدید این است که کاربران رسانه‌های اجتماعی روی داده‌های خود کنترل داشته باشند و بتوانند بدون اجازه آن‌ها را از پلتفرمی به پلتفرم دیگر انتقال بدهند.

این پروتکل جدید از “ADX” به “Authenticated Transfer Protocol” – یا AT Protocol – تغییر نام داده است و به عنوان پروتکلی برای برنامه‌های اجتماعی گسترش یافته در مقیاس بزرگی توصیف می‌شود که امکان انتقال حساب، انتخاب الگوریتم، تعامل‌پذیری و عملکرد را فراهم می‌کند.

با استفاده از این پروتکل، هویت کاربر توسط نام‌های دامنه در پروتکل AT، مانند alice.com مدیریت می‌شود. سپس به URL های رمزنگاری نگاشت می‌شوند که حساب کاربری و داده‌های آن را ایمن می‌کند. و به دلیل استفاده از فناوری بلاکچین دارای امنیت بالایی است.

این داده‌ها همچنین می‌توانند بدون از دست دادن هیچ یک از داده‌ها ، از یک ارائه دهنده به ارائه دهنده دیگر منتقل شوند.

همچنین دراینجا بخوانید؛ پلتفرم BlueBenx برداشت وجوه را متوقف کرد

سایر ویژگی‌های این پروتکل شامل هم‌کنشی و بهبود عملکرد، و همچنین «انتخاب الگوریتمی» است که به کاربران امکان دسترسی به «بازار آزاد الگوریتم‌ها» را می‌دهد. این فرایند شبیه به روشی است که کاربران در تعامل با موتورهای جستجوی وب مانند کروم و… در انتخاب فهرست‌کننده‌های خود آزادند.

مبتکر Bluesky توضیح داد که این بدان معناست که کاربران کنترل بیشتری بر آنچه می‌بینند دارند و با استفاده از این پروتکل در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به دست می‌آورند، خواهند داشت، نه اینکه این جنبه توسط یک شرکت واحد که به دنبال تعامل است، کنترل و دستکاری شود. بلکه افراد خود کنترل کننده این رسانه اجتماعی هستند.

Bluesky قبلاً مدل تعدیل محتوای خود را “در چندین لایه از طریق سیستم، از جمله در الگوریتم‌های تجمیع، آستانه‌های مبتنی بر اعتبار و انتخاب کاربر نهایی” توصیف و ارائه کرده بود. به عبارتی:

هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند تصمیم بگیرد چه چیزی منتشر شود. در عوض بازاری از شرکت‌ها وجود دارد که تصمیم می‌گیرند چه چیزی را برای مخاطبان خود ارائه کنند.

دورسی در پاسخ به سؤال یکی از کاربران در توییتر، تأیید کرد که کاربر می‌تواند حالت «بدون الگوریتم» را نیز انتخاب کند.

با این حال، اطلاعات زیادی در مورد برنامه اجتماعی جدید Bluesky Social در دست نیست به جز اینکه “به زودی راه اندازی خواهد شد” و در حال حاضر به کاربران اجازه می دهد تا قبل از باز شدن آن برای عموم، نسخه‌ی بتای آن را به طور آزمایشی نصب کنند.

در این بیانیه آمده است:

ما مشتاقانه منتظر به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیشتر درباره برنامه Bluesky در حین توسعه هستیم.

پلتفرم اجتماعی غیرمتمرکز می‌تواند پاسخی به دستکاری متمرکز فیدها، حساب‌ها و داده‌های رسانه‌های اجتماعی باشد که توسط بسیاری به عنوان از بین برنده‌ی انسجام اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته است.

ایلان ماسک، قبلاً نیز از قوانین سختگیرانه توئیتر با “اطلاعات نادرست” انتقاد کرده بود و در ماه آوریل بیان داشت که تحت رهبری احتمالی او، توییتر باید تمایلی به حذف موارد و ممنوعیت دائمی حساب‌ها نداشته باشد و او تلاش می‌کند تا آزادی بیان را مطابق با قوانین کشورهای مربوطه تشویق کند.

منبع: Cointelegraph