۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین به کمترین سطح خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است. علاوه بر فناوری‌های جدیدی مانند شبکه لایتنینگ، بچینگ و رفتار ماینرها، کارشناسان اعتقاد دارند که عامل اصلی دیگری هم در این موضوع دخیل بوده است.

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین در چه وضعیتی است؟

کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین، مطابق داده‌های شرکت گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، به کمترین سطح خود (بر حسب BTC) در ۱۰ سال گذشته رسیده است. اکنون انتقال بیت کوین بین کیف پول و صرافی ها بسیار کم هزینه است.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌شود، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲ به ۰.۰۰۰۰۴۵۴۱ BTC معادل ۲.۰۶ دلار کاهش یافته است. این مقدار یکی از کمترین مقادیر کارمزد تراکنش بر حسب BTC در تاریخ شبکه بیت‌ کوین است. با مراجعه به این صفحه از سایت گلس نود می‌توان دید که چنین سطح پایینی از کارمزد (بر حسب BTC) دست کم در یک دهه اخیر سابقه نداشته است.

کارمزد انتقال بیت کوین

کارمزد تراکنش بیت کوین (رنگ آبی)

الکس ثورن (Alex Thorn)، رییس بخش تحقیقات گلکسی دیجیتال، افزایش پذیرش سگویت، تراکنش‌های بچینگ (قرار دادن چندین تراکنش در یک تراکنش)، رشد شبکه لایتنینگ و کاهش فروش از سوی ماینرها به کاهش بی‌سابقه کارمزد تراکنش‌های بیت کوین منجر شده است.

جیمز چک (James Check)، سرپرست بخش تحلیل‌ آنچین گلس‌نود، با اظهارات الکس ثورن ابراز موافقت کرد و تاکید کرد که بچینگ و سگویت نقش مهمی در این موضوع ایفا کرده‌اند، زیرا ترکیب این دو تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک جای می‌گیرند را افزایش می‌دهد و بدین ترتیب راندمان شبکه افزایش و کارمزدها کاهش می‌یابند.

جیمز چک نمودار زیر را منتشر کرده است که نشان می‌دهد پذیرش سگویت در ماه می تا جولای (اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰) افزایش چشمگیری داشته است.

با این حال جیمز چک در مورد علت اصلی کاهش کارمزد شبکه اذعان داشت:

به نظر من، دلیل اصلی کاهش کارمزد شبکه، ۵۰٪ سقوط قیمت در ماه می (اردیبهشت) بود که تمایل ماینرها و معامله‌گران به فروش دارایی‌های خود را به شدت کاهش داده است.

افزایش پذیش SegWit در ماه‌های می تا جولای (اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۰)

جیمز چک در مورد اثر ریزش قیمت ماه می ۲۰۲۱ بر کارمزد تراکنش‌ها، اضافه کرد:

کارمزد تراکنش‌ها، تعداد آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها پس از ریزش قیمت ماه می، کاهش چشمگیری داشته‌اند. به نظر من این موارد، دلایل اصلی آغاز بازار نزولی بوده‌اند. و حتی با وجود افزایش قیمت، شاهد این موضوع بودیم که بسیاری از افراد از نظر مالی ضرر بسیار زیادی متحمل شدند و در نتیجه از بازار بیت‌کوین خارج شدند.

کارمزد (نارنجی)، آدرس‌های فعال (آبی)، تعداد تراکنش‌ها (بنفش)، قیمت بیت کوین (خاکستری)

اریک یِیکز (Eric Yakes) نویسنده کتاب “دارایی هفتم: بیت کوین و انقلاب مالی” گفته است:

ما شاهد تغییر ساختاری در سازوکارهای بازار هستیم و رابطه‌های قدیمی اکنون ارزش اندکی دارند.

آینده شبکه چه می‌شود؟

در مورد آینده شبکه نیز می‌توان گفت که جذب سرمایه ۷۰ میلیون دلاری توسط لایتنینگ لبز که انجام گرفته است. برای توسعه پروتکل تارو و آوردن استیبل‌کوین‌ها به شبکه لایتنینگ، پیشرفت مهمی برای پروتکل بیت کوین به شمار می‌آید. ییکز در ادامه بر اهمیت ادامه روند کاهش کارمزد تراکنش‌های BTC تاکید کرد. چراکه محدودیت اصلی مقیاس‌پذیری شبکه هزینه تراکنش‌ها است.

اگرچه کارمزد تراکنش‌ها به نفع مدیران کیف‌پول‌ها و افتتاح کانال‌های لایتنینگ است. اما کاهش شدید این کارمزدها می‌تواند نشانه‌ از بین رفتن علاقه سرمایه‌گذاران خرد باشد. به نظر جیمز چک، برای آنکه متوجه شویم در حال حاضر بیت‌کوین تا چه حد محبوب است کافی است جستجوهای گوگل را بررسی کنیم. ثابت بودن تعداد دفعات جستجو شدن کلمه «Bitcoin» نشان می‌دهد که کاربر جدیدی در حال ورود به شبکه نیست.

تعداد سرچ‌های گوگل Bitcoin از می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) تا به امروز رو به کاهش بوده است.

ییکز در پایان در خصوص پیدایش بیت کوین گفته است:

بیت کوین برای ادامه روند رو به رشد خود و پیدایش شبکه‌ای با امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، به شبکه لایتنینگ نیاز دارد.

در انتها باید توجه داشت:

  • زمانی که عمده سرمایه‌گذاران خرد به بازاری کمتر علاقه نشان می‌دهند می‌تواند موقعیت مناسبی برای شروع استفاده از استراتژی DCA باشد.
  • در صورتی که بیت کوین خریداری شده را از صرافی به کیف‌پول خود انتقال نداده‌اید. می‌توان از موقعیت فعلی استفاده کرد و با هزینه کم، انتقال به کیف پول را انجام داد.
 منبع:”cointelegraph.com