۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

در تاریخ ۲۲ سپتامبر، شرکت بیتمین (Bitmain) ماینر‌های ASIC نسل بعدی خود، Antminer S21 و S21 Hydro را در کنفرانس جهانی ماینینگ دیجیتال (WDMS) در هنگ‌کنگ معرفی کرد. این معرفی اطلاعات عملکردی حیاتی را که صنعت ماینینگ به دنبال آن بود، فاش کرد. ماینر S21 با نرخ هش ۲۰۰ تراهش در ثانیه (TH/s) و کارایی ۱۷.۵ ژول بر تراهش (J/T) عمل می‌کند، در حالی که ماینر S21 Hydro با نرخ هش ۳۳۵ TH/s و ۱۶ J/T عمل می‌کند، که قابل توجه است زیرا قبل‌تر بیشتر ماینرهای بیت‌کوین با کارایی بالاتر از ۲۰ J/T عمل می‌کردند.

با افزایش هزینه‌های برق به صورت سال به سال و پیش‌بینی هاوینگ بیت‌کوین در آوریل ۲۰۲۴، کارایی ماینرهای ASIC به سرعت به موضوع اصلی ماینرها تبدیل شده و بسیاری از آنها همچنین به سوی بهره‌گیری از منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان بخش اساسی عملیات خود هدایت می‌کنند.

در کنفرانس جهانی ماینینگ دیجیتال، تمرکز ماینرهای بیت‌کوین بر کارایی و انرژی تجدیدپذیر بیشتر شده است. در جلسه گرد همایی افتتاحی، اعضای تیم‌های Terrawulf، Core Scientific، CleanSpark و Iris Energy دیدگاه‌های خود را در مورد اینکه چگونه ادغام منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان یک استراتژی بحرانی پس از هاوینگ بیت‌کوین در آوریل ۲۰۲۴ برای بسیاری از ماینرها تبدیل خواهد شد، به اشتراک گذاشتند.

یکی از تأثیرات هاوینگ بیت‌کوین در آینده این است که ماینرها هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی یکسان را حفظ می‌کنند، به علاوه نیاز به پرداخت بدهی‌های متناوب خود دارند، در حالی که اساساً تقسیم بلاک پاداش آن‌ها به نصف کاهش می‌یابد.

بنابراین، ماینرها باید یا درصد نرخ هش خود را از منابع انرژی پایدار افزایش دهند یا تنظیمات کارایی در مجموعه ASIC خود اعمال کنند تا سودآوری خود را حفظ یا افزایش دهند.

در مورد معرفی ماینر Antminer S21 و تأثیر بالقوه آن بر صنعت ماینینگ، بنیان‌گذار BMC، جاستین کرامر، گفت: “اگر ماینر S21، قابل اعتماد، با قیمت منصفانه و به راحتی دسترسی پذیر باشد، ممکن است با کارایی خود منظر منظره‌ی ماینینگ ارزهای رمزی را تحول دهد. اصولاً توان دو ماینر S19 100 تراهشی را در یک واحد دارد. با این حال، بازار نرم‌افزارهای پساخرید، به همراه سیستم‌های هیدرو/شیمیایی، به ماینرها ابزارهای بیشتری برای حفظ سودآوری ماینرهای نسل قدیمی مانند S19 ارائه می‌دهد. بنابراین، در حالی که S21 تا حدی پیشرفت معنی‌داری را نمایان می‌کند، ممکن است ماینرهای زیر ۱۱۰ تراهشی را به طور کامل منسوخ نکند.”

وقتی از او سوال در مورد چه چیز باعث شد که ماینر S21 به چشمش بیاید، پرسیدند، کرامر به توجه به این نکته اشاره کرد: “من دوست دارم که بیتمین (Bitmain) مزایای ماینرهای محیط زیستی را با قیمت‌گذاری بهتر و تحویل پیشرفته‌تر با گواهی نیتروژن کربن جدید خود پاداش دهد. اما باید اضافه کنم که وقتی متوجه شدم که هر دو مدل جدید S21 سی و سه درصد نرخ هش بیشتری ارائه می‌دهند (S21 با ۲۰۰ تراهش در مقایسه با ۱۵۱ تراهش در S19j XP؛ S21 Hydro با ۳۳۵ تراهش در مقایسه با ۲۵۷ تراهش در S19 XP Hydro)، این یک تصادف است؟ من شک دارم و احتمالاً نشانه‌ای از مدل‌های سیستماتیک مشابه از بیتمین است که یک تغییر کوچک در نرم‌افزار و شاید چند تنظیم دیگر منجر به افزایش متوسط نرخ هش و یک ماینر کاملاً جدید می‌شود.”

بیت‌کوین در مسیر تبدیل به یک دارایی محیط زیستی، اجتماعی و حکومتی شده است. یکی از موضوعات اصلی چندین سال گذشته افزایش ماینرهای بیت‌کوین و دفاع‌کنندگان از بیت‌کوین بوده است که عملیات ماینینگ برای محیط زیست مضر است و وابستگی این صنعت به تولید انرژی مبتنی بر کربن، انتشارات را تسریع می‌دهد.

با مخالفت با این دیدگاه، استاد حسابداری و امور مالی و بنیادی در هنگ‌کنگ، هیتیان لو، به طور صریح اعلام کرد: “ماین بیت‌کوین در بسیاری از مناطق به انتخاب منابع انرژی تجدیدپذیر تشویق می‌کند.” لو توضیح داد که “در طول سال‌ها، ماین بیت‌کوین مؤثرتر و از انرژی تمیز‌تری بهره می‌برد. تاریخ به ما می‌گوید که توسعه انسان از جامعه کشاورزی به صنعتی‌سازی تا آینده اقتصاد دیجیتال همراه با افزایش انرژی مصرفی فردی می‌شود. تفاوت ایجاد شده توسط توانایی انسان در استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر است، در نتیجه توسعه پایدار را دست یافته می‌کند.

مشابه دیدگاه‌های دیگر اعضای پنل، لو گفت که مشارکت ماینرهای بیت‌کوین در توافق‌نامه‌های پاسخ به تقاضا با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان انرژی به بهره‌وری شبکه انرژی منجر می‌شود و آن‌ها “تحریک اقتصادی برای توسعه انرژی تجدیدپذیر و پروژه‌های توسعه انرژی تجدیدپذیر ارائه می‌دهند.”

علاوه بر اینکه ماینینگ بیت‌کوین به بهره‌گیری از انرژی‌های متروکه کمک می‌کند، تشویق به توسعه پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر و کمک به تعادل شبکه‌های برق، پیشرفت‌های کارایی ASIC نسل بعدی مانند Antminer S21 منجر به کاهش مصرف انرژی ماینرها می‌شود و همچنین امکان افزایش سودآوری آنها را فراهم می‌کند.