۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

به نظر می‌رسد برای معامله‌گرانی که در تحلیل‌های تکنیکال به‌دنبال نشانه‌هایی از برگشت روند صعودی می‌گردند، شرایط می‌تواند از این هم بدتر شود. بیت کوین پیش از این هرگز شاهد تقاطع مرگ در نمودار هفتگی خود نبوده است. یک اندیکاتور شوم که شهرت بدی در به‌دام‌انداختن فروشندگان در سمت اشتباه بازار را دارد!

به گزارش سایت کوین دسک، میانگین متحرک ساده (SMA)  ۵۰ هفته‌ای بیت کوین به‌سرعت در حال نزول است و به نظر می‌رسد که برای اولین بار به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای سقوط می‌کند.

بر اساس علم تحلیل تکنیکال، تلاقی نزولی این دو میانگین متحرک که اغلب به‌عنوان تقاطع مرگ (Death Cross) از آن یاد می‌شود، به این معنی است که بازار به سراشیبی سقوط نزدیک است.

قیمت بیت کوین نسبت به زمان رسیدن رکورد ۶۹٬۰۰۰ دلاری خود در نوامبر (آبان) سال گذشته، حدود ۷۵درصد کاهش داشته است. اثبات شده است بازار نزولی که در آن فروشندگان نتوانستند جایگاه خود را زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه تثبیت کنند، نسبتا شدیدتر از بازارهای نزولی گذشته است.

منتقدان تحلیل تکنیکال خاطرنشان می‌کنند که تقاطع مرگ، صرف‌نظر از اینکه در نمودارهای روزانه یا هفتگی رخ دهد، یک اندیکاتوری دارای تأخیر و غیرقابل‌اعتماد است. این استدلال تا حد زیادی درست است‌؛ زیرا این اندیکاتور بر اساس میانگین متحرک گذشته‌نگر است و عملکرد گذشته قیمت دارایی را منعکس می‌کند.

تقاطع مرگ، شهرت بدی در به‌دام‌انداختن فروشندگان در سمت نادرست بازار‌های مالی سنتی را دارد و در گذشته این کار را با معامله گران بیت کوین نیز انجام داده است. برای مثال، تقاطع مرگ در نمودار روزانه در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) کف قیمت بازار را مشخص کرده بود.

بنابراین، معامله‌گران باتجربه، اندیکاتور تقاطع مرگ را هم‌زمان با دیگر نمودار و شاخص‌های بنیادی خودشان بررسی می‌کنند که می‌توانند روند احتمالی حرکت قیمت بیت کوین را پیش بینی کنند.

نمودار هفتگی بیت کوین نزدیکی به تقاطع مرگ را نشان می‌دهد

به‌گفته دلفی دیجیتال، معاملات نوسانی بیت کوین در محدوده ۱۶٬۵۰۰ تا ۱۷٬۳۰۰ دلار پس از سقوط صرافی FTX برای خریداران زیاد امیدوارکننده نبود.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ آیا بیت کوین طی ۳ماه به ۱۰ تا ۱۲هزار دلار می‌رسد؟

 

استراتژیست‌های دلفی به رهبری اندرو کرون (Andrew Krohn)، در یادداشتی به مشتریان خود نوشتند:

ما هنوز معتقدیم که این منطقه حمایت ساختاری چندانی ندارد و در مواجهه با گسترش بحران و بی‌اعتمادی بیشتر، مراقب کاهش قیمت تا سطح ۹٬۰۰۰ تا ۱۳٬۰۰۰ دلاری می‌مانیم.

با این حال، احتمالاً بسیاری از ماینرها در نیمه اول سال آینده ورشکسته می‌شوند و باعث سقوط قیمت بیت کوین به ۱۲٬۰۰۰ دلار یا کمتر خواهند شد. اگر سوگیری بازدارنده فدرال رزرو را به این مسئله اضافه کند، به نظر می‌رسد که کوچک‌ترین مقاومتی در مسیر نزولی بیت کوین وجود ندارد.

با این همه، بیت کوین در گذشته، ۱۵ ماه پیش از هاوینگ بعدی، یعنی کاهش برنامه‌ریزی‌شده ۵۰درصدی در سرعت افزایش عرضه هر چهار سال یک بار، به کف قیمت خود رسیده و روند صعودی جدید را آغاز کرده است.

هاوینگ بعدی بیت کوین در ماه مارس یا آوریل ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲ یا فروردین ۱۴۰۳) انجام خواهد شد. اگر تاریخ راهنمای ما باشد، بازار نزولی بیت کوین احتمالاً در ماه نوامبر (آبان) با قیمت کف ۱۵٬۴۳۷ دلار به پایان رسیده است و این ارز دیجیتال می‌تواند تا پیش از هاوینگ به ۶۳٬۰۰۰ دلار برسد.

منبع: coindesk