۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

پس از اعلام نرخ تورم ماه قبل آمریکا در روز سه‌شنبه که کاهش سیاست‌های انقباضی پولی فدرال رزرو را تأیید می‌کرد، بسیاری به چشم‌انداز آینده بازار بیت کوین امیدوار شدند. با این حال، شرکت سرمایه‌گذاری ون‌اِک (VanEck) عقیده دارد که موج ورشکستگی شرکت ماینرها ممکن است

بتواند باعث سقوط قیمت BTC در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ شود. به گزارش سایت کوین دسک، ون‌اِک، یکی از سرمایه‌گذارهای بزرگ ایالات متحده، می‌گوید از آنجایی که بسیاری از ماینر‌ها احتمالاً ورشکسته خواهند شد و این امر بر بهبود شرایط اقتصاد کلان سایه می‌اندازد، می‌توان نتیجه گرفت که روند نزولی قیمت بیت کوین احتمالاً ادامه خواهد داشت.

متیو سیگل (Matthew Sigel)، رئیس بخش تحقیقات دارایی‌های دیجیتال در ون‌اِک، در گزارش چشم‌انداز سال ۲۰۲۳ این مؤسسه عنوان کرد:

BTC در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ و در بحبوحه موج ورشکستگی ماینرها، قیمت ۱۰٬۰۰۰ تا ۱۲٬۰۰۰ دلاری را آزمایش می‌کند که این اتفاق نقطه پایان زمستان ارزهای دیجیتال را رقم خواهد زد.

ماینرهای بیت کوین امسال گرفتار افزایش هزینه‌های استخراج و کاهش قیمت بیت کوین نیز شده‌اند.

سودآوری ماینرها با قیمت BTC ارتباط تنگاتنگی دارد؛ زیرا آنها این ارز دیجیتال را به‌عنوان پاداشی برای حل معماهای پیچیده ریاضی با هدف تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین دریافت می‌کنند. ماینرها اغلب بیت کوین‌های دریافتی خود را برای تأمین هزینه‌های استخراج به پول نقد رایج تبدیل می‌کنند.

بدین ترتیب، سقوط قیمت بیت کوین، همان طور که امسال ۶۱درصد کاهش داشت، منجر به تسلیم ماینرها می‌شود. شرایطی که در آن ماینرهای ضعیف‌تر از بازار خارج شده و با فروش ذخایر بیت کوین خود، باعث نزول بیشتر قیمت می‌شوند. در بدترین سناریو ممکن، تسلیم ماینرها می‌تواند منجر به ایجاد مارپیج مرگ یا مارپیچ نزولی تقاضا شود.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ بزرگترین کاهش سختی استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲؛ سودآوری ماینر ها بیشتر می‌شود؟

 

ماینرها برای کنارآمدن با شرایط نامطلوب بازار، در حال خرج‌کردن ذخیره سکه‌های خود هستند. داده‌های شرکت تحلیل بلاک چین گلس‌نود نشان می‌دهد که موجودی کیف پول ماینرها از ماه ژوئیه (تیر) تاکنون بیش از ۲۵٬۰۰۰ BTC (حدود ۴۴۴میلیون دلار) کاهش داشته است و به کف سطح خود در ۱۴ ماه گذشته، یعنی مجموعاً ۱.۸۱۸میلیون واحد رسیده است.

از آنجایی که بیشتر شرکت‌های فعال در زمینه استخراج BTC با بحران نقدینگی مواجه هستند، این روند نیز می‌تواند ادامه داشته باشد.

سیگل در ادامه افزود:

اکنون، میانه ارزش بازار شاخص جهانی استخراج دارایی‌های دیجیتال تنها ۱۸۰میلیون دلار است که تقریباً تمام بخش‌های آن در بحران نقدینگی هستند و دارایی‌های خود را بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی معامله می‌کنند. با توجه به اینکه استخراج بیت کوین تا حد زیادی ‌غیرسودآور شده است، با در نظر گرفتن افزایش قیمت برق و کاهش قیمت بیت کوین، پیش‌بینی می‌کنیم که بسیاری از استخراج‌کنندگان دست به تغییرات ساختاری بزنند یا با یکدیگر ادغام شوند.

ریزش شدید نمودار BTC/USD  تا ۱۲٬۰۰۰ دلار به معنای کاهش ۸۲درصدی از اوج تاریخی ۶۹٬۰۰۰ دلاری است که بازار در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) ثبت کرد. در دو بازار نزولی قبلی، شاهد کاهش حدود ۸۵درصدی قیمت نسبت به بالاترین رکورد تاریخی آن زمان بودیم.

با این همه،‌ سیگل انتظار دارد قیمت بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلاری بازگردد.

او خاطرنشان کرد:

کاهش تورم، کاهش نگرانی‌های مربوط به انرژی، آتش‌بس احتمالی در اوکراین و چرخش در بخشی از عرضه پول که ماهیت نقدشوندگی کمتری دارد، باعث شروع بازار صعودی جدید خواهد شد.

سیگل این پیش‌بینی را هم مطرح کرده است که در آینده یک کشور صادرکننده نفت، بیت کوین را به صندوق ثروت دولتی خود اضافه خواهد کرد.

پیش‌بینی‌های مهم دیگر

ون‌اِک، انتظار دارد مؤسسات مالی بیش از ۱۰میلیارد دلار دارایی‌های غیربلاک چینی و یک استیبل کوین غیرمتمرکز جدید را برای رسیدن به ارزش بازار یک میلیارد دلاری توکن‌سازی کنند.

این ابرشرکت غول سرمایه‌گذاری همچنین این تصور را دارد که در ادامه برزیل به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای دوستدار بیت کوین و ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل می‌شود و بخشی از بدهی‌های دولتی خود را در بلاک چین توکن‌سازی می‌کند، ریپل در پرونده شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار شکست می‌خورد و در نهایت اتریوم امکان برداشت سپرده‌ها از بیکن چین (شبکه مبتنی بر اثبات سهام جدید) را فراهم می‌کند.

منبع: coindesk