۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

نزول بازار و فروپاشی بسیاری از اکوسیستم‌های کریپتوی بزرگ در سال ۲۰۲۲ نیاز فوری به اصلاح و بهبود شیوه عملکرد صرافی‌های ارز دیجیتال را آشکار کرد. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، به کاوش فراتر از روش‌های «فیات» برای اطمینان از ثبات صرافی‌های کریپتو، از جمله فن‌آوری‌هایی مانند الگوریتم‌های بی‌نیاز به دانش (ZK-SNARKs) اعتقاد دارد.

صرافی‌های متمرکز ایمن

پس از بحث با بالاجی سرینیواسان، سرمایه گذار و صرافی‌های ارز دیجیتال مانند Coinbase، Kraken و Binance، ویتالیک بوترین گزینه‌هایی را برای ایجاد مدارک کریپتو از وجوه درون زنجیره‌ای را پیشنهاد کرد که می توانند در صورت لزوم تعهدات اکثر سرمایه گذاران را پوشش دهد. این رویکرد برای صرافی‌های متمرکز ایمنی (CEX) ایجاد خواهد شد.

 

بهترین سناریو، در این مثال، سیستمی است که به صرافی‌ها اجازه نمی‌دهد وجوه سپرده‌گذار را بدون رضایت آنها برداشت کنند.

 

چانگ پنگ ژائو، همکار بوترین و کارآفرین در حوزه ارزهای دیجیتال، که در مورد هدف بایننس برای شفافیت کامل صحبت کرده است، اهمیت توصیه‌های بوترین در توییتر را تصدیق کرد و اظهار داشت:

ایده‌های جدید ویتالیک بوترین عالی هستند. در حال کار روی این موضوع هستیم.

در اولین تلاش برای اطمینان از ایمنی صندوق، اثبات در پرداخت بدهی است، که در آن صرافی‌ها لیستی از کاربران و دارایی‌های مربوطه آنها را منتشر می‌کنند. با این حال، نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی در نهایت باعث ایجاد تکنیک درخت مرکل شده است؛ که نگرانی‌های مربوط به نقض حریم خصوصی را کاهش داد. بوترین ضمن توضیح عملکرد درونی اجرای درخت مرکل، توضیح داد:

اگر فقط دستیابی به اثبات بدهی‌ها را هدف قرار بدهیم، تکنیک درخت مرکل اساساً به همان خوبی است که یک طرح اثبات بدهی می‌تواند باشد. اما ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی آن هنوز ایده‌آل نیستند.

در نتیجه، ویتالیک بوترین رویکرد و دیدگاه خود را روی رمزنگاری از طریق ZK-SNARK ها قرار داد. برای شروع، بوترین توصیه کرد که سپرده‌های کاربران را در درخت Merkle قرار دهید و از ZK-SNARK برای اثبات ارزش واقعی ادعا شده استفاده کنید. افزودن یک لایه هش به فرآیند، اطلاعات مربوط به موجودی سایر کاربران را بیشتر پنهان می‌کند.

بوترین همچنین با توجه به اینکه صرافی‌های کریپتو دارای ارزهای فیات نیز هستند و این فرآیند مستلزم آن است که صرافی‌های کریپتو به مدل‌های اعتمادی که برای اکوسیستم فیات مناسب‌تر هستند تکیه کنند، در مورد اجرای اثبات دارایی برای تأیید ذخایر یک صرافی و در عین حال سنجش مزایا و معایب چنین سیستمی بحث کرد.

در حالی که راه‌حل‌های بلندمدت نیاز به مشارکت کیف پول‌های چند امضایی را دارند، بوترین به دو گزینه برای کوتاه‌مدت اشاره کرد، صرافی‌های نگهدارنده ارز دیجیتال و صرافی‌هایی که از دارایی‌ها نگهداری نمی‌کنند، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است:

دو گزینه کوتاه مدت برای جایگزینی صرافی‌های متمرکز ایمن

 

بوترین همچنین در توییتر خود افزود:

در آینده بلندمدت، امید من این است که به همه صرافی‌هایی که غیرقانونی هستند، حداقل در بخش ارزهای دیجیتال، نزدیک‌تر و نزدیک‌تر شویم. از سوی دیگر، گزینه های بازیابی بسیار متمرکز را می‌توان برای بازیابی کیف پول برای وجوه کوچک استفاده کرد.

همچنین دراینجا بخوانید؛ بنیانگذار اتریوم : مردم هنوز برتری پرداخت‌های کریپتویی را نادیده می‌گیرند

در ۴ نوامبر، بوترین دسته جدیدی از نقاط عطف را با هدف بهبود مقاومت در برابر سانسور و تمرکززدایی شبکه اتریوم به نقشه راه فنی اتریوم اضافه کرد.

 

نقشه راه فنی به روز شده اکنون Scourge را به عنوان یک دسته جدید نشان می‌دهد، که به موازات سایر بخش‌های شناخته شده قبلی مانند Merge، Surge، Verge، Purge و Splurge اجرا خواهد شد.

منبع: Cointelegraph