Rate this post

بانک مرکزی آرژانتین در تاریخ ۴ می، ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت را برای ارائه تراکنش‌های کریپتو ممنوع کرد و مدعی شد که قصد دارد سهم دارایی‌های کریپتویی در سیستم پرداخت این کشور را کاهش دهد. طبق اعلامیه این بانک، ارائه دهندگان خدمات پرداخت نمی‌توانند خدمات کریپتویی را از طریق برنامه‌های خود ارائه یا تسهیل کنند. این تصمیم شرکت‌های فین‌تک‌ خدمات پرداخت و موسسات مالی را  هم شامل می‌شود.

ممنوعیت کریپتو از اپلیکیشن‌های پرداخت

در یکی از بندهای این اعلامیه بانک مرکزی آمده است:

ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت، نباید تراکنش‌های دارایی‌های کریپتویی، از جمله ارزهای دیجیتال، که توسط مقام ملی ذی‌صلاح تنظیم نشده و توسط بانک مرکزی آرژانتین مجاز نیستند را انجام دهند و یا آن را تسهیل کنند. ارزهای دیجیتال در آرژانتین تنظیم نشده‌اند و این بدان معنی است که تمام کوین‌ها و توکن‌ها مشمول این تصمیم می باشند.

مشخص نیست که این اقدام چه تاثیری بر صنعت کریپتوکارنسی محلی خواهد گذاشت. رسانه‌های محلی گزارش دادند که ارائه دهندگان خدمات پرداخت از اظهار نظر در مورد این تصمیم خودداری کرده‌اند. اتاق فین‌تک آرژانتین از دولت خواست تا در این تصمیم خود تجدید نظر کند و مدعی شد که این امر باعث میشود دسترسی به فناوری که مزایا و فرصت‌های متعددی برای جامعه به ارمغان می‌آورد را محدود می‌کند.

ابرتورم یکی از دلایل مهم پذیرش بالای کریپتو در آرژانتین است. در ماه آوریل، قیمت بیت کوین نسبت به پزو آرژانتین (ARS) به بالاترین حد خود رسیده بود و هر بیت کوین از حدودا ۶.۵۹ میلیون ARS عبور کرد که بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

آمارهای اداره ملی آمار این کشور از بانک ها نشان می‌دهد که در ماه مارس، تورم در کشور به دنبال جهش ۱۰۲.۵ درصدی در ماه قبل، به صورت سالانه ۱۰۴.۳ درصد افزایش یافته است.

همچنین دراینجا بخوانید؛ برخورد قیمت بیت کوین با مقاومت قوی و احتمال کاهش قیمت

به گزارش سایت کوین تلگراف، محبوبیت بیت کوین در این کشور به کاهش ارزش پزو آرژانتین در ارتباط است. این ارز در سال گذشته در برابر دلار ایالات متحده حدودا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در پی بحران اقتصادی ادامه‌دار، حتی برخی از شهرهای آرژانتین به دنبال یک ذخیره ارزش در حوزه ارزهای دیجیتال میباشند. در دسامبر گذشته، یک بانک در استان سن لوئیس آرژانتین اجازه انتشار استیبل کوین خود که به دلار آمریکا متصل شده بود را صادر کرد. این استیبل کوین در دسترس همه ساکنان قرار خواهد داشت و ۱۰۰٪ با دارایی‌های مالی نقد وثیقه شده است.

Chainalysis اعلام کرد که بیش از حدود ۳۰ درصد از مصرف‌کنندگان در آرژانتین از استیبل کوین ها برای خریدهای روزمره استفاده می‌کنند. این استفاده به احتمال زیاد به معاملات خرده فروشی کوچک زیر ۱۰۰۰ دلار اختصاص دارند.

 

منبع: Cointelegraph