۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

یک سال گذشته تحت‌تأثیر عوامل گوناگون برای بازار ارزهای دیجیتال دوران سخت و دشواری بوده است. بیت کوین از زمان ثبت اوج تاریخی قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) تاکنون حدود ۸۰درصد از ارزش قیمت خود را از دست داده است و همچنان برخی انتظار دارند با ادامه روند نزولی، قیمت این ارز دیجیتال حتی چهاررقمی شود.

به گزارش پلتفرم کریپتو پوتیتو، حدودا یک سال پیش صنعت ارزهای دیجیتال در اوج خود قرار داشت و بیت کوین نیز روند صعودی کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کرد. در این دوران اخبار مثبت زیادی به گوش می‌رسید و آخرین خبری که سبب رسیدن بیت کوین به اوج تاریخی ۶۹٬۰۰۰ دلاری شد، احتمالاً عرضه اولین صندوق بورسی (ETF) مبتنی بر این ارز دیجیتال در ایالات متحده بود.

همچنین در ماه‌های بعد از آن، شرایط شروع به تغییر کرد. بانک‌های مرکزی سیاست کلان خود را از چاپ و عرضه پول‌های جدید در بازار به افزایش نرخ بهره بانکی تغییر دادند تا از این طریق با تورم خودساخته‌شان مقابله کنند. همراه با این تغییر سیاست پولی در جهان، روسیه هم به خاک اوکراین حمله نظامی کرد و با زیاد‌ترشدن تعداد عوامل کلان اقتصادی که خلاف جهت دارایی‌های ریسکی عمل می‌کردند، ارزهای دیجیتال نیز با فشار نزولی بیشتری مواجه شدند.

شکل‌گیری بحران‌های بزرگ در بخش‌های مهمی از صنعت ارزهای دیجیتال نیز که با فروپاشی شبکه تِرا آغاز شد، شرایط را به‌مراتب بدتر کرد. به‌دنبال آن، چندین پلتفرم مختلف برداشت‌های کاربران خود را به‌حالت تعلیق در آوردند، درخواست بودجه اضطراری کردند و برخی هم ناچار به اعلام ورشکستگی شدند. در آن دوران یک شرکت به‌عنوان ناجی این پلتفرم‌های ورشکسته شناخته می‌شد؛ FTX! مجموعه‌ای که خود اکنون یک صرافی ورشکسته محسوب می‌شود.

 

همچنین دراینجا بخوانید؛ بازرسی از صرافی FTX در ایالت باهاما

 

تقریباً هرجا که صحبت از اعطای وام به پلتفرم‌ها و ارائه پیشنهاد خرید مجموعه‌های ورشکسته این حوزه بود، نام FTX و سم بنکمن فرید دیده می‌شد و کمتر کسی تصورش را می‌کرد که خودِ FTX هم تنها چند ماه بعد به ورشکستگی فراگیر صنعت ارزهای دیجیتال دچار شود. بعد از اینکه روشن شد FTX، ناجی پلتفرم‌های ورشکسته، توان نجات مشتریان خود را نیز ندارد، بیت کوین سقوط ناگهانی دیگری را تجربه کرد و به پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته، یعنی زیر ۱۶٬۰۰۰ دلار رسید.درصورتی که با این ریزش بزرگ، سقوط بیت کوین از اوج تاریخی ۶۹٬۰۰۰ دلاری به ۸۰درصد افزایش یافت.

تحلیل دان آلت از نمای یک ماهه بازار بیت کوین

حال، دان آلت (DonAlt)، یک تحلیلگر معروف ارزهای دیجیتال در توییتر، هشدار داده که ممکن است ریزش‌های بیت کوین هنوز به پایان نرسیده باشد. او با مقایسه میزان ریزش قیمت در چرخه نزولی فعلی، با دو چرخه ماقبل آن، گفته است بیت کوین می‌تواند با تقلید از چرخه سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ۹٬۵۰۰ دلار و در صورت تکرار شرایط سال ۲۰۱۸، به ۱۱٬۰۰۰ دلار نیز سقوط کند. و در صورت تثبیت در زیر ۱۱٬۰۰۰ دلار امکان ریزش تا ۹٬۵۰۰ دلار را هم پیش بینی میکند.

 

منبع: cryptopotato