۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

قسمتی از بیت کوین‌های سرقت شده صرافی مت گاکس (Mt.Gox) در سال ۲۰۱۱ به‌زودی عرضه خواهد شد. این موضوع سرمایه‌گذاران را دچار ترسی شدید کرده است. به دلیل آن‌که تصور می‌کنند با آزادشدن این مقدار بیت کوین ممکن است فشار فروش سنگینی در بازار حاکم شود و قیمت بیت کوین به زیر محدوده ۱۰٬۰۰۰ دلاری سقوط کند.

در سال ۲۰۱۱ صرافی Mt. Gox هک شد و ۸۵۰٬۰۰۰ واحد بیت کوین که با احتساب قیمت امروزه ارزشی معادل با ۱۷.۴۸ میلیارد دلار دارند سرقت شد. حال قرار است که به‌زودی ۱۳۷٬۰۰۰ واحد از بیت کوین‌های سرقت شده از این صرافی به ارزش تقریبی ۲.۸۱ میلیارد دلار در بازار عرضه شود. صرافی Mt. Gox در سال ۲۰۱۴ هم اعلام کرده بود که ۲۰۰٬۰۰۰ واحد از آن بیت کوین‌های سرقتی را پیدا کرده است. ولی به‌دلیل دعاوی قضایی این مقدار بیت کوین قفل شده بودند.

صرافی Mt.Gox در ماه نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) برنامه‌ای رسمی را با هدف «احیاء» و بازگرداندن وجوه از دست رفته به سرمایه‌گذارانی که حدود ۷ سال پیش دسترسی به ارزهای دیجیتالی خودشان را از دست داده بودند، ارائه کرد. پس از آن، این صرافی و نوبوئاکی کوبایاشی (Nobuaki Kobayashi)، متولی «طرح احیاء»، در هفتم ژوییه ۲۰۲۲ (۱۶ تیر) ایمیلی را به طلبکاران ارسال کرده و عنوان کردند که می‌توانند در ازای طلبشان، دلار، بیت کوین یا بیت کوین کش را دریافت کنند. پس از مدت‌ها، اکنون بیش از هر زمان دیگری به آزادسازی وجوه طلبکاران نزدیک شدیم و ممکن است این آزادسازی در اوایل ماه اوت (مرداد) رخ دهد.

آیا عرضه چنین حجمی بر روی قیمت این ارز دیجیتال تأثیر می گذارد؟

همان طور که مایلز دویچر (Miles Deutscher)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال و مجری پادکست کریپتو بانتر (Crypto Banter) اشاره کرد، بسیاری از سرمایه‌گذاران نگران این امر هستند که عرضه ۱۳۷٬۰۰۰ بیت کوین فشار فروش شدیدی را ایجاد کرده و باعث سقوط قیمت این ارز دیجیتال شود.

دویچر در توییتر خود عنوان کرد:

متولی طرح احیاء [نوبوئاکی کوبایاشی] مسئولیت پرداخت به بدهکاران را دارد و روند احیاء را زیر نظر گرفته است. طبق ترازنامه این صرافی، آنها در حال حاضر ۱۳۷٬۰۰۰ بیت کوین دارند که با قیمت فعلی حدود ۳ میلیارد دلار ارزش دارد. طلبکاران می‌توانند وجوه خودشان را از طریق دلار، بیت کوین یا بیت کوین کش دریافت کنند. اینگونه انتظار می‌رود که این فرایند از اوایل ماه اوت (مرداد) شروع شود.

برخی اشخاص حتی نظریه‌های دیگری نیز مطرح می‌کنند. به نظر آنها، کاهش قیمت بیت کوین ممکن است با تاریخ به‌روزرسانی شبکه اتریوم هم‌زمان باشد. این اتفاق به جابه‌جایی رتبه این ارز دیجیتال با بیت کوین یا همان فلیپینینگ (Flippening) منجر می‌شود. یعنی اینطور تصور می‌کنند که ممکن است ارزش بازار اتریوم از بیت کوین پیشی بگیرد. این موضوع زمانی احتمال دارد اتفاق بیفتد که قیمت بیت کوین تا ۱۰٬۰۰۰ دلار کاهش یافته و اتریوم نیز از قیمت فعلی بازار خود حدود ۳۰ درصد افزایش را تجربه کند.

با این تفاسیر، چنین ترس‌هایی ممکن است بی‌اساس باشد. به دلیل آن‌که احتمال دارد بسیاری از این طلبکاران همین حالا نیز طلب خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال فروخته باشند. گروه‌هایی مثل فورترس اینوستمنت گروپ (Fortress Investment Group LLC) به طلبکاران پیشنهاد داده بود که پرداختی بین ۶۰۰ تا ۱٬۳۰۰ دلار را به‌صورت نقدی و زودتر از موعد انجام دهد.

مدیرعامل فورترس

مایکل هوریگان (Michael Hourigan)، مدیرعامل فورترس، پیش از این در این خصوص عنوان کرده بود:

به‌جای اینکه طلبکاران یک تا یک سال و نیم دیگر منتظر بمانند، به آنهایی که قصد داشته باشند هم‌اکنون پول نقد یا بیت کوین دریافت کنند، پیشنهاد خرید می‌دهیم.

جدای از این، از آنجایی که برخی از طلبکاران پیش‌تر تسویه‌حساب اولیه را انجام نداده‌اند و جزء سرمایه‌گذاران اولیه ارزهای دیجیتال هستند، ممکن است به فروش بیت کوین خود علاقه‌ای نشان ندهند. بیت کوین اکنون حدود ۶۰ درصد از اوج قیمت خود فاصله گرفته است. بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که طلبکاران با دریافت بیت کوین‌های خود، آنها را به‌جای فروش به کیف پول‌های سرد خود منتقل کنند. این کاری کاملاً منطقی است.

البته که این امکان نیز وجود دارد که برخی از بیت کوین‌های آزادشده با آلت کوین‌هایی مانند اتریوم که نزدیک به یکی از مهم‌ترین لحظات تاریخی خود هستند، مبادله شوند. تا پیش از سال ۲۰۱۴، تقریباً هیچ جایگزینی را برای بیت کوین نمی‌شد پیدا کرد. در حالی که اکنون و در سال ۲۰۲۲ ده‌ها‌ هزار پروژه مرتبط با ارزهای دیجیتال می‌توانند پذیرای پول سرمایه‌گذاران مختلف باشند.

اگر بیت کوین‌های صرافی Mt.Gox فروخته شوند چه اتفاقی می‌افتد؟

برخی از این بیت کوین‌های صرافی پیش‌تر فروخته شدند. در سال ۲۰۱۸، کوبایاشی ۲۴٬۶۵۸ بیت کوین را به ارزش تقریباً ۲۶۰ میلیون دلار نسبت به قیمت آن زمان، درطی جلسه‌ای با طلبکاران فروخت.

وی آن زمان گفته بود که:

فروش این مقدار بیت کوین برای تأمین منافع طلبکاران بابت اصل سرمایه و به تعویق انداختن خسارات ناشی از دعاوی مرتبط با ادعاهای ورشکستگی معین و نامعین، اقدامی ضروری و مناسب بود.

همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، فروش این بیت کوین‌ها در انتهای بازار صعودی سال ۲۰۱۷ رخ داده بود. قیمت بیت کوین به‌دنبال کاهش دارایی‌های انباشت شده در حساب صرافی Mt.Gox کاهش یافت و بازار نزولی تاریخی سال ۲۰۱۸ شکل گرفت که تا اواخر سال ۲۰۲۰ نیز ادامه داشت.

نمودار تغییرات ذخایر بیت کوین صرافی Mt. Gox.

اگر عرضه باقی‌مانده دارایی این صرافی تأثیری مشابه را برروی قیمت بیت کوین بگذارد، ممکن است بزرگترین ارز دیجیتال جهان به زیر محدوده ۱۰٬۰۰۰ دلاری نیز سقوط کند. با این حال، می‌توان عنوان کرد که حتی در ماه‌های اخیر، فشار فروش یکسانی بر بیت کوین از طرف شرکت‌هایی مانند بنیاد لونا، تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) و حتی ماینرهای بیت کوین وجود داشته است.

فروش چند میلیارد دلار بیت کوین بنیاد لونا تأثیری ناچیز روی قیمت داشت و بازار توانست این فشار فروش را به خوبی جذب کند. هفته‌ها پس از این رویداد، به دلیل تغییر دیدگاه در بازار و چشم‌انداز کلی مربوط به عوامل جهانی، بیت کوین دچار کاهش قیمت شد. اکنون بازار ممکن است هرگونه فشار فروش مربوط به طلبکاران صرافی Mt.Gox را به سرعت جذب کند. ولی احساسات سرمایه‌گذاران قدیمی بیت کوین نسبت به فروش یا نگهداری ارزهای دیجیتالی خودشان، ممکن است برروی کل بازار اثر گذارد و یک روند نزولی شدید را ایجاد کند.

منبع:”cryptoslate