۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته باشید، احتمالا با عبارت وایت پیپر (White Paper) آشنایی دارید و به گوشتان خورده است. در این مقاله، وب سایت هلدینگ BCC قصد دارد به بررسی یک سوال مهم و ابعاد آن بپردازد. وایت پیپر ارز دیجیتال (white paper) چیست و چگونه آن را مطالعه کنیم؟

آشنایی با وایت پیپر

وایت پیپر (Whitepaper) در حوزه ارزهای دیجیتال سندی چند صفحه‌ای است که در آن، توضیات تکمیلی جامع از یک پروژه غیر متمرکز ارائه شده است. این پروژه که در حوزه ارزهای دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین است همچون معرفی نامه‌ای است که به طرح مشکل یک شرکت یا سازمان پرداخته و برای خواننده بیان می‌کند که از چه روش و راه‌هایی قرار است مشکل را برطرف کند. این اطلاعات توضیحاتی از محصول، فناوری‌های مورد استفاده در آن و مشکلاتی که قرار است مرتفع سازد را شامل می‌شود. علاوه‌بر این جزئیاتی در مورد توکن دیجیتال نیز ارائه می‌دهد و اطلاعاتی در مورد نقشه راه و تیم توسعه دهنده در آن قید می‌شود.

اهداف وایت پیپر

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم وایت پیپر در واقع یک فایل یا سندی است که برای شما به مانند یک نقشه راه است. این سند در مورد ارز مورد نظر شما و فناوری حمایت کننده از آن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهد.

این سند به شما نشان می دهد که قرار است این محصول چه مشکلی را برطرف نماید. به عبارتی شما با مطالعه وایت پیپر هدف ارز را متوجه می شوید.

از طرفی تمام اطلاعات مورد نظر در باره تیم توسعه دهنده، اطلاعات در مورد توکن دیجیتال و بسیاری موارد دیگر که نقشه راه را مشخص می کنند با مطالعه این سند برایتان مشخص می شود.

بخش‌های مختلف یک وایت پیپر چیست ؟

اگرچه وایت پیپر یک مقاله علمی صرف نیست و هدف از نوشتن آن توضیح اهداف و فعالیت‌های پروژه به منظور جذب سرمایه‌گذاران است اما مفاهیم و تکنولوژی‌های ارائه شده در آن کاملا به زبان علمی نگارش می‌شود و ساختار ارائه مطالب در آن نیز مشابه با مقالات علمی است. ساختار ازپیش‌تعیین شده‌ برای نوشتن وایت پیپر وجود ندارد اما بیشتر سفیدنامه‌‌های معتبر شامل مواردی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • خلاصه (Abstract): سفیدنامه‌ها همانند مقالات علمی با خلاصه شروع می‌شوند. در قسمت خلاصه یک چکیده از پروژه ارز دیجیتال و برنامه‌ها و اهداف آن ارائه می‌شود. وظیفه چکیده ایجاد آشنایی اولیه با پروژه و ترغیب کاربران برای مطالعه ادامه وایت پیپر است.
 • مقدمه (Introduction): مقدمه شامل مباحث پایه‌ای ارزهای دیجیتال و تکنولوژی‌های استفاده شده در آن است. معمولا در این بخش به مشکلات و معایب موجود در پروژه‌های قبلی اشاره می‌شود تا در بخش‌های بعدی راه‌حل پروژه برای این مشکلات معرفی شود.
 • تعریف مشکل و ارائه راه‌حل (Problem and Solution): در این قسمت مشکل اصلی که پروژه به دنبال حل آن است با جزئیات معرفی می‌شود و راه‌حل‌های احتمالی گذشته همراه معایب و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود. پس از آن راه‌حل پروژه برای حل این مشکل معرفی می‌شود.
 • جزئیات فنی (Technical Details): در این بخش تکنولوژی و علم استفاده شده برای ارائه راه‌حل توضیح داده می‌شود. این بخش می‌تواند شامل فرمول‌ها و مفاهیم سخت و پیچیده‌ای باشد که البته سعی می‌شود تا حد ممکن به زبان ساده نوشته شود.
 • توکنومیکس (Tokenomics): این بخش مربوط به بررسی توکن‌های پروژه ارز دیجیتال و متغیرهای اقتصادی مرتبط با آن است. در این بخش کاربردهایی که توکن در پروژه دارد، میزان عرضه آن، نحوه عرضه و طریقه کسب درآمد از ارز دیجیتال پروژه توضیح داده می‌شود.
 • نقشه راه پروژه (ًRoadmap): نقشه راه پروژه برنامه آتی پروژه را برای مدت زمان معینی نشان می‌دهد. نقشه راه اولویت پروژه را به همراه برنامه زمانی مدیران برای به اتمام رساندن فعالیت‌ها نشان می‌‌دهد.
 • تیم توسعه‌دهنده (Team): در این بخش تیم اصلی پروژه که برای توسعه فعالیت آن کار می‌کنند معرفی می‌شود.
 • «مشاوران و سرمایه‌گذاران» (Advisors and Investors): در این بخش مشاوران و افراد و شرکت‌‌های مطرحی که در پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند معرفی می‌شوند.
 • جمع‌بندی (Conclusion): در انتهای سفیدنامه بخش جمع‌بندی وجود دارد که در آن خلاصه‌ای از نتایجی که می‌توان از پروژه گرفت ارائه می‌شود.

معروفترین وایت پیپر

آیا میدانید که وایت پیپر بیت کوین معروف ترین مورد در دنیای ارزهای دیجیتال است؟ ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین است که بسیار ناشناس مانده است. در سال 2008 ساتوشی ناکاموتو گزارشی تحت عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا» را به عنوان نقشه راه بیت کوین منتشر کرد. با این کار تولد اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز جهان صورت گرفت. و همگان با مطالعه این گزارش توانستند نقشه راه بیت کوین را مطالعه نمایند.

وایت پیپر

چرا مطالعه White Paper اهمیت دارد؟

سه دلیل عمده برای مطالعه وایت پیپرها وجود دارد:

 • کمک به درک پروژه و آشنایی اولیه با آن
 • آشنایی با مشکلی که پروژه قصد رفع آن را دارد و اینکه آیا قادر به رفع آن هست یا خیر
 • صحبت درباره اعتبار پروژه و اینکه آیا توکن معرفی شده ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر

با وجود ارائه تمام این اطلاعات، این حقیقت وجود دارد که خود تیم توسعه سند را تنظیم کرده‌اند و نباید به راحتی به مطالب آن اعتماد کنیم. بنابراین باید موارد معرفی شده را با دقت مطالعه کرده و بررسی کنیم که آیا درست هستند یا فقط جنبه جذب مخاطب دارند.

چگونه وایت پیپر یک پروژه ارز دیجیتال را پیدا کنیم؟

معمولا تمامی پروژه‌های ارز دیجیتال، وایت پیپر خود را در وبسایت رسمی پروژه خود بارگذاری می‌کنند و کاربران می‌توانند با مراجعه به وبسایت فایل آن را به صورت رایگان دریافت کنند. در صورتی که نمی‌توانید سایت مربوط به پروژه را پیدا کنید می‌توانید به سایت «کوین مارکت کپ» مراجعه کنید و با جستجوی نماد ارز مورد نظر به صفحه آن در این سایت بروید.

جمع بندی و نتیجه:

در این مقاله برای شما توضیح دادیم که وایت پیپر چیست؟ بطور خلاصه وایت پیپرهای پروژه های کریپتو اولین قدم حیاتی برای جذب سرمایه گذاران به یک پروژه هستش . شما باید موارد ضروری بالا رو هنگام خوندن white paper در نظر داشته باشین. با خواندن وایت پیپرهای مختلف میتونین فهم حرفه ای تری از مزایا و معایب پروژه ها داشته باشین. در نهایت به گزیده ای بسیار مختصر از وایت پیپر بیت کوین گریزی زده شد که اولین و مهمترین سند در این حوزه است.