۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

تعریف کلی لایت کوین

لایت کوین یکی از قدیمی ترین آلت کوین‌های بازار است و همواره جزو محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بوده است. با این حال بسیاری از افراد نمی‌دانند که لایت کوین چیست و چه خصوصیاتی آن را از بیت کوین متمایز می‌کند. در ادامه با bcc-holding همراه باشید تا همه چیز را برای شما شرح دهیم.

لایت کوین یک ارز دیجیتال با نماد LTC است. این رمز ارز دارای یک سری ویژگی های منحصر به فرد در فناوری بلاکچین است که باعث می‌شود پرداخت ها سریع و ایمن و کم هزینه شود. روند تکاملی ارز دیجیتال LTC بر اساس پروتکل BTC ایجاد شده است اما از نظر الگورریتم هش و زمان ساخت بلوک تراکنش ها کمی متفاوت تر است. رمز ارز Litecoin فقط در ۲.۵ دقیقه بلوک مربوط به تراکنش را ایجاد می کند. همچنین هزینه کارمزد آن برای تراکنش ها بسیار پایین است.

خالق لایت کوین چه کسی است؟

در حالیکه هویت خالق بیت کوین بعد از حدود ۱۳ سال هنوز مشخص نیست، خالق لایت کوین جوانی اهل کشور چین به نام چارلی‌ لی است. او کارمند سابق گوگل و کوین بیس است. چارلی در سال ۲۰۱۱ با تغییرات بزرگی در پروتکل بیت کوین،‌ شبکه Litecoin را معرفی کرد. چارلی لی در کد و پروتکل بیت کوین تغییراتی ایجاد کرد تا برای استفاده روزمره مناسب تر باشد و از طرفی هم پذیرش عمومی آن میسر شود.

تعریف جالبی در توصیف لایت کوین وجود دارد. اگر بیت کوین حکم طلا را داشته باشد،‌ Litecoin نیز مانند لوگو‌یی که دارد، یادآور نقره است. به این معنی که هدف Litecoin ایجاد ارزی برای مقاصد روزمره تر و ارزان تر است.لایت کوین همیشه به‌عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر گرفته شده است. در واقع، زمانی که لی شروع کار Litecoin را در یک انجمن محبوب بیت کوین اعلام کرد، آن را نسخه لایت بیت کوین نامید. به همین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی‌های مشابه بیت کوین را دارد، درحالیکه برخی از جنبه‌های دیگر را که تیم توسعه احساس می‌کرد می‌تواند بهبود یابد نیز تطبیق و تغییر داده است.

لایت کوین چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین یک شبکه‌آنلاین است که افراد می‌توانند از آن برای ارسال پرداخت از یک شخص به شخص دیگر استفاده کنند. لایت‌کوین به صورت همتا به همتا و غیرمتمرکز است. به این معنی که توسط هیچ سازمان یا دولت کنترل نمی‌شود. این سیستم پرداخت با ارزهای فیزیکی مانند دلار یا یورو سروکار ندارد و در عوض، از واحد حساب خود که نام آن لایت‌کوین LTC است، استفاده می‌کند. به همین دلیل است که، اغلب لایت‌کوین به عنوان یک ارز مجازی و یا یک ارز دیجیتال طبقه بندی می‌شود. خرید و فروش لایت‌کوین و تبدیل آن به ارزهای فیات رایج را می‌توان به راحتی در بسیاری از صرافی‌های آنلاین انجام داد.

تمام ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده می کنند. الگوریتم این ارز با نام Scrypt فعالیت می کند. ارجعیت در محاسبه آسان تر، حجم کار کمتر و در نتیجه توانایی تایید سریع تر تراکنش ها نسبت به الگوریتم بیت کوین دارد. آیا می‌دانید که استخراج به صرفه بیت کوین فقط با دستگاه های ASIC قابل انجام است در حالیکه کارت گرافیک هنوز یکی از روش های معمول برای استخراج Litecoin است. درضمن استفاده از دستگاه‌ های ASIC از روش کارت گرافیک مقرون به صرفه تر است.

دلیل منحصر به فرد بودن Litecoin

لایت کوین به دلیل سادگی و مزایای زیاد، جزو رایج‌ترین رمزارزها و مورد پذیرش بیش از دو هزار تاجر و فروشگاه در سرتاسر جهان است. مزیت اصلی لایت کوین، سرعت بالا و مقرون‌به‌صرفه بودن آن است. با توجه به اینکه هزینه‌های پایین تراکنش در بسیاری از کشورهای درحال توسعه عامل مهمی در پشتیبانی از یک ارز دیجیتال به شمار می‌رود؛ هزینه‌ی تقریبا ناچیز تراکنش‌ها در شبکه‌ی این ارز دیجیتال آن را به جایگزینی عالی برای بیت کوین در این کشورها تبدیل کرده است.

مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، Litecoin توسط هیچ دولتی صادر نمی‌شود. لایت‌کوین‌ها به‌جای آن که توسط بانک مرکزی تنظیم شوند، توسط یک فرایند پیچیده به نام استخراج یا ماینینگ ایجاد می‌شوند که شامل پردازش فهرستی از تراکنش‌های لایت‌کوین است.

روند عرضه و استخراج Litecoin

برخلاف ارزهای سنتی، عرضه لایت کوین ثابت است. هرگز بیش از ۸۴ میلیون Litecoin در گردش وجود نخواهد داشت. در هر ۲.۵ دقیقه، شبکه Litecoin یک بلاک جدید ایجاد می‌کند. بلاک جدید توسط نرم‌افزار استخراج تأیید می‌شود و برای هر شرکت کننده در سیستم (به نام ماینر) که می‌خواهد آن را ببیند قابل مشاهده است. هنگامی که یک ماینر آن را تأیید کرد، بلاک بعدی وارد بلاک چین می‌شود.

برای استخراج لایت کوین انگیزه‌هایی وجود دارد. اولین ماینری که یک بلوک را با موفقیت تأیید کند، ۱۲.۵ Litecoin پاداش می‌گیرد. در آگوست ۲۰۱۹، پاداش هر بلاک در فرایندی به نام هاوینگ (Halving) نصف شد. فرایند هاوینگ در فواصل منظم تا استخراج آخرین لایت کوین ادامه خواهد داشت.

تاریخ هاوینگ‌های لایت کوین:

 1. ۲۵ آگوست ۲۰۱۵ (پاداش بلاک از ۵۰ به ۲۵ لایت کوین کاهش یافت)
 2. ۵ آگوست ۲۰۱۹ (پاداش بلاک از ۲۵ به ۱۲.۵ لایت کوین کاهش یافت)
 3. ۲۵ آگوست ۲۰۲۳ (طبق پیش بینی‌ها پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ لایت کوین کاهش خواهد یافت)

در حال حاضر دستگاهای ماینر زیادی هستند که در حال استخراج رمز ارز لایت کوین می باشند. از آنجایی که سختی شبکه Litecoin بالا رفته بیشتر استخراج کننده ها از دستگاه های ASIC  یا همان ماینرها با هش ریت بالاتر استفاده می‌کنند. شرکت اینوسیلیکون یکی از تولید کنندگان دستگاههای استخراج Litecoin هستند. هم اکنون ++Antminer L3 بهترین دستگاه ASIC موجود در بازار برای استخراج لایت کوین در زمستان ۱۴۰۰ است. استخراج لایت کوین به عنوان سومین ارز دیجیتال معتبر کاربران زیادی را مشتاق خود کرده است. برای استخراج Litecoin می توان هم به صورت انفرادی و هم به صورت پیوستن به یک استخر استخراج و یا از طریق استخراج ابری اقدام نمود.

قیمت Litecoin

این ارز از سال ۲۰۱۳ با قیمت ۴ دلار وارد بازار معاملاتی شد در همان موقع قیمت Litecoin معادل ۰.۰۳ بیت کوین بوده است .سپس بر اساس فراز و نشیب های زیاد قیمتی تا به حال قیمت های زیادی را تجربه کرده است بر اساس نمودار این ارز در نوامبر ۲۰۱۳ قیمت این ارز به ۵ دلار رسید سپس با کاهش قیمت زیادی روبرو شد به صورتی که تا مارچ ۲۰۱۵ هنوز حدود قیمتی ۲ الی ۳ دلار را داشت . سپس بازار روند رو به رشد خود را شروع کرد و دوباره در نوامبر ۲۰۱۵ عدد ۵.۱ دلار را تجربه کرد و یک ATH جدید را برای خود ساخت.

و سپس در سال ۲۰۱۷ به اوج قیمتی خود یعنی ۳۴۴ دلار رسید و از آنجایی که در هر بازار مالی بعد از هر افزایش قیمت ما دچار کاهش قیمتی یا همان اصلا قیمتی را داریم در سال ۲۰۱۹ لایت کوین قیمت ۳۴ دلار را تجربه کرد، به عبارتی یکبار دیگه اجازه ورود افراد و خرید این رمز ارز داده شد. و سپس در سال ۲۰۱۹ به ۱۲۵ دلار رسید. در حال حاضر در تاریخ ۲۷ بهمن سال ۱۴۰۰ به ۱۵۲ دلار رسیده است.

تفاوت‌های Bitcoin و Litecoin چیست؟

مهم‌ترین تمایز بین لایت کوین و بیت کوین، الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوتی است که هرکدام از آن‌ها استفاده می‌کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می‌کند، درحالی‌که Litecoin الگوریتم جدیدتری به نام Scrypt.9 را به کار گرفته است.

لایت کوین در مقایسه با بیت کوین چندین مزایای ذاتی دارد. این ارز دیجیتال با اولویت سرعت تراکنش‌ها تأسیس شد و این دلیل اصلی محبوبیت آن است. میانگین زمان تأیید تراکنش شبکه بیت کوین در حال حاضر حدود 9 دقیقه برای هر تراکنش است، درحالی‌که این مقدار برای لایت کوین تقریبا 2.5 دقیقه است. شبکه Litecoin به دلیل زمان کوتاه‌تر تولید بلاک می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را انجام دهد.

نگهداری Litecoin

همان طور که می دانید لایت کوین یک ارز دیجیتال است که برای نگهداری آن نیاز به کیف پول دیجیتالی دارید. حال باید برای نگهداری رمز ارز Litecoin خود از یک کیف پول امن استفاده کنید . شما می توانید برای نگهداری Litecoin از دو نوع کیف پول رایج تر استفاده کنید.

 1. کیف پول سخت افزاری
 2. کیف پول نرم افزاری

کیف پول های سخت افزاری همان طور که از نام آنها پیداست دارای یک سخت افزار هستند. که شما باید بابت این سخت افزار باید هزینه ای را پرداخت کنید. از طرفی این کیف پول های سخت افزاری به دلیل اینکه کلید خصوصی را به صورت آفلاین ذخیره می کنند دارای امنیت بالاتری هیستند .

کیف پول های نرم افزاری که می توانند تحت وب یا تحت دسکتاپ باشند. این کیف پول ها نیز دارای امنیت بسیار مناسبی هستند اما در مقایسه با کیف پول های سخت افزاری امنیت کمتری را دارا می باشند.

مزایای Litecoin

 • قابلیت انتقال وجوه به صورت بین‌المللی بدون نیاز به روند نقل و انتقالات پرهزینه سنتی، که انجام آن برای دورترین نقاط هم تنها چند دقیقه زمان می‌برد.
 • ایجاد کیف پول لایت‌کوین و پذیرش وجوه از طریق آن آسان است. فقط کافی است برنامه آن را نصب کنید و کلید خصوصی خود را در مکانی امن (نه در لپ‌تاپ یا تلفن خود) ذخیره کنید.
 • زمانی که صحبت از کنترل حجم بالای تراکنش‌هاست، لایت‌کوین در این زمینه به خوبی عمل می‌کند. لایت‌کوین برای کاربرانی که به تائیدهای فوری و هزینه تراکنش‌های کم‌نیاز دارند، بسیار مناسب است.
 • Litecoin از الگوریتمی استفاده می‌کند که با استفاده از این نوع فناوری، قادر است ۴ برابر شبکه بیت کوین در سال کوین تولید کند.
 • طراحی غیرمتمرکز آن باعث شده تا بدون داشتن مسائل ناشی از مسافت (که سرورها یا ISP با آن رو به رو هستند)، به سراسر جهان دسترسی پیدا کند.
 • شما می‌توانید با خرید ماینر برای خود، از این شبکه پشتیبانی کرده و دسترسی محلیتان را افزایش دهید.

معایب Litecoin

 • فرآیند ماینینگ نیازمند صرف انرژی بالایی است.
 • لایت‌کوین به اندازه ارزهای دیجیتال دیگری مثل بیت کوین و یا ارزهای فیات موردپذیرش قرار نگرفته است.
 • تخمین ارزش آتی آن‌یک چالش است و ممکن است در صورت کاهش ارزش آن مجبور شوید به سراغ ارز دیگری بروید.
 • برای حفظ امنیت کوین خود نیاز به دانش فنی دارید.

جمع بندی

با توجه به اینکه لایت کوین و بیت کوین از کد منبع یکسانی تولید شده‌‌اند و بلاک‌ چین‌های شبیه به هم دارند. قیمت Litecoin و آینده‌ی آن تحت‌ تأثیر بیت کوین قرار خواهد گرفت. نظرات متفاوتی درباره‌ی آینده رمزارز لایت کوین (LTC) وجود دارد. بعضی آینده‌ی روبه‌رشدی برای Litecoin ترسیم کرده‌اند؛ اما بعضی دیگر به آینده‌ی آن خوش‌بین نیستند. با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد لایت کوین، این ارز دیجیتال می‌تواند پتانسیل مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت داشته باشد.