۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

ارزش کلی سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر مربوط به حوزه ارز دیجیتال برای سال جاری حدودن ۳۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است. این حجم از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های این حوزه در طول تاریخ مسئله‌ای بی‌سابقه بوده است.

اگر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را به‌عنوان یک معیار برای سنجش سرعت تبدیل این حوزه به یکی از جریان‌های اصلی روز دنیا در نظر بگیریم، آنگاه می‌توان به طور قطع گفت سال ۲۰۲۱ به عنوان سال پذیرفته‌شدن حوزه ارز دیجیتال میان سرمایه‌گذاران و عموم مردم بوده است.

بر اساس گزارش های ارسالی پیچ بوک (PitchBook) که یک شرکت ارائه‌دهنده اطلاعات مالی در آمریکا است، در این گزارش شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر فقط تا ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) امسال، حدود ۳۰ میلیارد دلار در صنعت ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. داده‌ها به تازگی نشان دهنده این است که اوج تاریخی سرمایه‌گذاری‌ در پروژه‌های ارز دیجیتال به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردد دقیقا آن زمانی است که سرمایه‌گذاران ۸ میلیارد دلار وارد این صنعت کرده بودند.

به نقل از بلومبرگ، گسترش سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه ارز دیجیتال تا حد بسیار زیادی می‌تواند به نوآوری‌های جدید مختلفی مرتبط باشد که اکنون در این حوزه یافت می‌شود. رشد بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT)، فناوری نسل سوم وب (Web3.0) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در کنار سایر موارد، باعث شده که این فضا گزینه بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران تبدیل کرده است.

بیانیه راب لی

تحلیل‌گر شرکت پیچ بوک به نام راب لی (Rob Le) اعلام کرد سرمایه‌گذاران پولی که برای هر فعالیتی نیاز است را تأمین می‌کنند. اسپنسر بوگارت (Spencer Bogart)، از سهام‌داران شرکت بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital) هم به رشد این موفقیت ها در صنعت ارز دیجیتال اشاره نمود و افزود که سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند هنوز به اندازه کافی در این صنعت سرمایه‌گذاری های لازم را نکرده‌اند.

در حالی که رشد فضای ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن امسال چشمگیر بوده است، کارشناسان این صنعت اتفاق‌نظر دارند که تعامل بسیار کمی با این فضا داشته‌ایم؛ چراکه پیش‌بینی می‌شود تعداد کاربران پلتفرم‌ها و کسب‌وکارهای مرتبط با ارز دیجیتال در ۵ سال آینده به یک میلیارد نفر برسد.

بزرگترین سرمایه‌گذاران پروژه‌های ارز دیجیتال چه‌ کسانی هستند؟

داده‌های ارسالی پیچ بوک حاکی از آن است که برترین سرمایه‌گذاران خطرپذیر حوزه ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱، کوین بیس ونچرز ( Coinbase Ventures) با ۶۸ قرارداد سرمایه‌گذاری در رده اول، دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group) با ۵۸ قرارداد رده دوم و پالی چین کپیتال (Polychain Capital) با ۴۴ قرارداد در رده سوم قرار دارند. در رده های چهارم و پنجم هم دو شرکت، پانترا کپیتال (Pantera Capital) و اندرسن هوروویتز (Andreessen Horowitz) به‌ترتیب با ۴۳ و ۴۰ قرارداد هستند.

این سرمایه‌گذاران در برخی از دوره‌های تأمین سرمایه پروژه‌های مشهور همکاری داشته‌اند؛ مثلاً صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) در دوره تأمین سرمایه «سری B» خود یک میلیارد دلار در ماه ژوییه (تیر) جمع‌آوری کرد و نیویورک دیجیتال اینوستمنت گروپ (New York Digital Investment Group) هم اخیراً تجربه شبیه به این داشته است.

رابین هود (Robinhood)، مون پی (MoonPay) و دی‌اپر لَبز (Dapper Labs) نام‌ شرکت‌های دیگری هستند که موفق شده‌اند در دوره تأمین سرمایه پروژه خود مبلغ قابل‌توجهی جمع‌آوری نمایند.