۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
3/5 - (2 امتیاز)

قیمت بیت کوین بعد از دست دادن حمایت مهم ۲۲,۷۰۰ دلاری درحال حاضر در بلاتکلیفی به سر می‌برد و در محدوده کوچک قیمتی نوسان می‌کند. معامله‌گران انتظار دارند که با بازگشایی بازار سهام آمریکا، تمایل بازار به تعیین جهت روند بعدی حرکت قیمت را بفهمند. در این بین رویدادهای اقتصادی پیش رو می‌توانند تعیین کننده برای بازارهای مالی باشند.

این در حالی است که رویدادهای اقتصادی موجب شده است تا در بازه‌های مختلف قیمت بیت کوین با شاخص‌های مختلف همگرا یا واگرایی داشته باشند. ۳ شاخص اصلی برای بررسی، همگرایی شاخص دلار (DXY)، شاخص اقتصادی S&P500 و قیمت طلا بوده است. که هر کدام از آن‌ها نیز عمدتا به نرخ تورم و بهره آمریکا و چین واکنش داشته‌اند. به طور مثال در چند ماه گذشته قیمت بیت کوین با شاخص DXY همگرایی معکوس داشت اما در مقطع کوتاهی در اواخر ماه فوریه همگرایی مثبتی را با آن تجربه کرد.

رویدادهای پیش‌روی اقتصادی و همچنین فاکتورهای تحلیل فاندامنتالی موثر بر بازار در آینده نزدیک عبارتند از:

  • سه‌شنبه ۱۶ اسفند ساعت ۱۸:۳۰ به وقت تهران: سخنرانی جروم پاول در خصوص سیاست‌های پولی نیمه سال فدرال رزرو آمریکا. اعلام نکته‌ای مبنی بر شدیدتر شدن سیاست انقباضی کار را برای بیت کوین سخت‌تر می‌کند.
  • جمعه ۱۹ اسفند ساعت ۵ صبح به وقت تهران: اعلام نرخ بهره چین. پیش‌بینی می‌شود این نرخ برابر ۲.۳٪ اعلام شود. بازگشایی مجدد بازارهای سنتی چین پس از موج بعدی کرونا در این کشور، خبر خوبی برای اقتصاد دنیا محسوب می‌شود که می‌تواند به بهبود رکود منجر شود. بهتر شدن اقتصاد چین می‌تواند موجب بالا رفتن SPX و کاهش قیمت طلا شود.
  • جمعه ۱۹ اسفند ساعت ۱۷ به وقت تهران: انتشار آمار بیکاری ایالات متحده آمریکا. پیش‌بینی این دوره برابر ۳.۴٪ است در صورت انتشار آمار پایین‌تر از این نرخ می‌توان شانس افزایش بیشتر بهره را از سمت فدرال رزرو محتمل دانست که برای قیمت بیت کوین موجب ریزش میشود.
  • سه‌شنبه ۲۳ اسفند ساعت ۱۶ به وقت تهران: انتشار نرخ CPI فوریه آمریکا. انتظار می‌رود نرخ سال به سال ۶.۲٪ اعلام شود. در صورت اعلام نرخی بالاتر از این عدد احتمالا شاهد کاهش قیمت بیت کوین خواهیم بود.
  • چهارشنبه ۲ فرودین ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران: اعلام نرخ بهره توسط فدرال رزرو. انتظار افزایش بهره به ۵۵ را داریم. در صورت اعلام نرخی بالاتر از این عدد احتمالا شاهد کاهش قیمت BTC خواهیم بود.
  • بدون تاریخ، آماده‌باش نظامی چین: در صورت بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین بر سر هنگ‌کنگ احتمالا شاهد افزایش قیمت طلا و ریزش بازارهای سهام و شاخص DXY خواهیم بود و BTC باید تصمیم بگیرد با کدام همگرا شود.
  • ورشکستگی بانک سیلورگیت: احتمال ورشکستگی بزرگترین بانک کریپتویی می‌تواند دومینویی از اختلال در سرویس‌ها را به وجود اورد که به ضرر بیت کوین تمام خواهد شد. کما اینکه امروز صرافی بای بیت خدمات انتقال بانکی خود را به حالت تعلیق درآورد.

همچنین دراینجا بخوانید؛ پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

وضعیت نمودار قیمت بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

 

قیمت بیت کوین چهار ناحیه تاثیرگذار قیمتی را در کوتاه‌مدت دارد. شکستن هر کدام از آن‌ها راه را برای افزایش یا کاهش قیمت BTC تا سطح بعدی هموار می‌کند. که هر کدام از رویدادهای قسمت قبل می‌تواند محرکی برای شکستن این نواحی باشد. این ناحیه‌ها با خط بنفش در نمودار زیر قابل مشاهده هستند و عبارتند از : حمایت ۲۱,۶۰۰ دلار، حمایت ۱۸,۴۰۰ دلار، مقاومت ۲۳,۸۰۰ دلار، مقاومت ۲۵,۲۰۰ دلار.