۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (2 امتیاز)

فشار بر بخش صنعت کریپتو در کشور فیلیپین در حال افزایش است. پس از سری اقدامات بحث‌برانگیز تاره از طرف رگولاتورهای دولتی و اندیشکده‌های محلی، بانک مرکزی فیلیپین هشداری را درباره استفاده از صرافی‌های خارجی ارزهای دیجیتال به شهروندانش صادر کرد. این نهاد، آنها را از انجام هرگونه عملیات با صرافی‌های کریپتویی ثبت‌نشده یا خارجی منع کرد. شاید این اعلامیه به خودی خود تهدید آمیز به نظر نرسد. ولی یک کشور 112 میلیونی را به منطقه ای ناآرام برای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

دستور بانک مرکزی فیلیپین درخصوص صرافی‌های خارجی

در تاریخ 17 آگوست (26 مرداد)، بانک مرکزی مرکزی فیلیپین (BSP) یک هشدار برای شهروندان این کشور را منتشر کرد. در این هشدار «ضرورتاً» از آن‌ها خواسته شده تا از ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASP) ثبت‌نشده یا خارجی استفاده نکنند.

بانک مرکزی فیلیپین بر روی این امر تاکید کرد که هرگونه معامله با دارایی‌های مجازی به خودی خود معامله‌ای پرخطر است. به همین دلیل با پلتفرم های خارجی و صرافی‌های ثبت نشده چالش دیگری در خصوص اعمال قانون و حمایت از حقوق مصرف کننده نیز وجود دارد. این امر باعث می‌شود که عموم مردم تنها با 19 تا VASP ثبت شده، عملیات‌های خود را انجام دهند.

شایان ذکر است که این فهرست حداقل در سه سال آینده گسترش می‌یابد. براساس یک بیانیه از طرف بانک مرکزی فیلیپین، صدور مجوزهای جدید VASP را از 1 سپتامبر متوقف کرد. این بانک به این شکل تعادل ظریف ترویج نوآوری در امور مالی و مدیریت ریسک را درک کرده است.

صرافی بایننس

شاید جالب‌ترین قسمت این موضوع مربوط به یکی از بزرگترین صرافی‌های کریپتویی جهان، بایننس (Binance) باشد. اسن صرافی در تلاش است که مجوز ملی دریافت کند. اگر تفاهم نامه BSP جدی گرفته شود، کمتر از دو هفته زمان دارد تا بتواند این کار را انجام دهد.

رئیس صرافی Binance در بخش آسیا و اقیانوسیه، لئون فونگ(Leon Foong)، در مصاحبه اخیر خود بیان کرد: صرافی بایننس پیش از این، مدارک مربوطه را برای دریافت مجوزها ارائه کرده است. ولی نمی‌تواند جزئیات دیگری را ارائه دهد. شاید به این دلیل که محرمانه است. مشکل این است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار فیلیپین (SEC) پیش از این به مردم هشدار داده است که در Binance سرمایه گذاری نکنند. احساسات اندیشکده فیلیپین با نام Infrawatch PH را تکرار نکنند. این اندیشکده فیلیپین پیش از این برای ممنوعیت صرافی بایننس به دلیل تبلیغات غیرقانونی و بدون مجوز درخواست خود را ارائه داده بود.

با این حال، فیلیپین درخصوص صنعت کریپتو خود را سخت‌گیر یا محافظه‌کار نمی‌داند. همانگونه که BSP در بیانیه کتبی خود در تاریخ 15 آگوست (24 مرداد) ادعا کرده بود، “مزایای زیادی در رابطه با کریپتو و بلاک چین وجود دارد.” همین‌طور اعلام کرده بود که مشتاق است آموزش صنعت کریپتو را در این کشور رواج دهد.  BSP هدف خود را برای اجتناب از ” محدودیت زیاد در سرمایه گذاری یا تجارت کریپتو ” آشکار کرد. هدف این رگولاتور از این اقدام “مقررات مبتنی بر ریسک و متناسب با کریپتو” است.

با این تفاسیر، فیلیپین یک مقصد جذاب برای کاربران حوزه ارزهای دیجیتال تلقی می‌شود. این کشور درحال حاضر یکی از سریع‌ترین اقتصادهای در حال رشد جهان محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که بیش از 11.6 میلیون نفر فیلیپینی، دارایی‌های دیجیتالی دارند. همین امر باعث می‌شود تا این کشور در رتبه دهم جهان از نظر پذیرش کریپتو قرار گیرد.

منبع: “Cointelegraph