Rate this post

بر اساس آخرین گزارشات منتشر شده، بعد از آپدیت شاپلا ۴.۴ میلیون اتر در شبکه اتریوم سپرده‌گذاری شده و مجموعا تعداد اترهای استیک شده به رکورد ۲۲.٥۸ میلیون ETH رسیده است.

از زمانی که اتریوم آپدیت شاپلا را در ۲۳ فروردین اجرایی نمود، علاقه به استیکینگ اتریوم یا قفل کردن اتر در شبکه برای کسب سود افزایش یافته است.
داده‌های گلسنود (Glassnode) نشان دهنده این است که از ۱۲ آوریل تاکنون بیش از ۴.۴ میلیون ETH در قرارداد استیکینگ واریز شده است که رقم کلی آن را به ۲۲.٥۸ میلیون رسانده است.

تحلیلگران بیت فینکس (Bitfinex) در گزارش هفتگی خود اینچنین بیان کردند که افزایش تقاضا برای استیکینگ احتمالا از سوی هولدرهای بزرگ اتریوم است که ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را نقد نکنند و در عوض به دنبال درآمدزایی منفعلانه هستند.

این تحلیلگران در ادامه گزارشات خود افزودند:

پیش‌بینی می‌شود که این روند ادامه دار باشد، با توجه به اینکه انتظار می‌رود مکانیزم‌های ضدتورمی قیمت اتر را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

اتریوم

علیرغم زمان انتظار بیش از یک ماهه، تقاضا برای استیکینگ افزایش یافته است. همچنین طبق وب سایت wenmerge.com، از روز سه شنبه، آن دسته از هولدرهای اتریوم که به دنبال اعتبارسنجی در شبکه هستند باید ۳۶ روز منتظر بمانند.
گفتنی است،‌ در حال حاضر، بیش از ٥۰٬۰۰۰ اعتبارسنج در صف انتظار برداشت قرار دارند. در همین حال، سود سالانه استیکینگ (APY) اتریوم به ۴٪ الی ۵٪ می‌رسد.
اعتبارسنج‌ها افرادی هستند که وظیفه پردازش تراکنش‌ها و ذخیره داده‌ها در بلاکچین را بر عهده دارند و باید حداقل ۳۲ ETH را در شبکه واریز کنند. هولدرهای اتر به تثبیت موقعیت خود به عنوان اعتبارسنج شبکه اتریوم ادامه می‌دهند و با کسب سود سالانه ۴ الی ۵٪ از طریق استیکینگ به این کار تشویق می‌شوند.

ریسک استیکینگ با به کار آمدن آپدیت شاپلا کاهش یافته است

پس از فعال شدن زنجیره بیکن (Beacon Chain) اتریوم در ۲ سال اخیر، استیکینگ، به عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری غیرفعال، کاربران شبکه را به خود جذب کرد. اما به مدت سه سال، استیکرها (Stakers) نمی‌توانستند اترهای قفل‌شده خود را از شبکه آزاد کنند، امری که آنها را در معرض نوسانات قیمت اتریوم (ETH) قرار می‌داد.
اما بعد از مدت ها آپدیت شاپلا به کاربران این امکان را داد تا کوین‌های خود را از شبکه آزاد کنند. تحلیلگران بیت فینکس خاطرنشان کردند که امکان برداشت سپرده‌های اتر به لطف آپدیت شاپلا، ریسک استیکینگ را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران کاهش می‌دهد.
قبل از این آپدیت، ممکن بود بسیاری به دلیل نگرانی از قفل شدن رمزارزهای خود برای مدت طولانی، از سپرده‌گذاری منصرف شده باشند.

شاپلا اتریوم

نمودار روزانه قیمت اتریوم | منبع: TradingView

همچنین قابل ذکر است که افزایش تقاضا برای استیکینگ هنوز منجر به یک روند صعودی پایدار برای قیمت اتریوم نشده است. این ارز دیجیتال چهار روز پس از آپدیت شاپلا با ۱۱.٥٪ افزایش به قیمت ۲۱٤۰ دلار رسید، اما از آن زمان به بعد دچار کاهش شده و به قیمت ۱۸٥۰ دلار رسیده است.

با توجه به روند صعودی اترهای سپرده‌گذاری شده، می‌توان انتظار داشت که در آینده و در شرایطی که عوامل خارجی بازار را تحت تاثیر قرار ندهد، قیمت اتر تحت تاثیر قرار بگیرد.

از آنجایی که حدود ۱۲۰ میلیون اتر در گردش قرار دارد و اکنون ۲۲ میلیون آن (معادل بیش از ۱۸٪ عرضه در گردش) در این قرارداد لاک شده است، در صورت افزایش این روند، ETH های کمتری در بازار برای معامله وجود خواهد داشت که می‌تواند خود عاملی برای افزایش قیمت اتریوم باشد. با این وجود امکان برداشت اتر استیک شده اضافه شده است؛ برداشت‌ها در کنار توقف استیکینگ جدید نیز می‌توانند باعث ایجاد فشار فروش در بازار شود.

منبع: coindesk