۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

همزمان با سقوط اخیر بیت کوین به زیر محدوده ۳۰,۰۰۰ دلاری، مایکرواستراژی نیز در سرمایه‌گذاری‌اش برروی بیت کوین وارد ضرر شد. مدیرعامل این شرکت بیان کرد که از آنجا که بخشی از خریدهای مایکرواستراتژی با دریافت وام انجام شده است، اگر قیمت بیت کوین تا زیر محدوده ۲۱,۰۰۰ دلاری سقوط کند، ممکن است که بالاجبار بخش دیگری از بیت کوین‌هایشان را به وثیقه‌گذاری برای وامی دیگر اختصاص دهند. وی در ادامه تأکید کرد که این شرکت تحت هیچ شرایطی بیت کوین‌هایش را نخواهد فروخت.

مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، بزرگترین هولدر سازمانی بیت کوین، بعد از کاهش قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال در روز سه‌شنبه، برروی سرمایه‌گذاری کلی خود وارد ضرر شده است. این شرکت بیت کوین‌های خودش را به‌صورت میانگین با قیمت ۳۰,۷۰۰ دلار خریده بود و سقوط بیت کوین به زیر این سطح باعث شد تا سرمایه‌گذاری آنها برروی این ارز دیجیتال در وضعیت زیان‌دهی قرار گیرد.

عملکرد ضعیف بیت کوین

بیت کوین در چند هفته‌ای که گذشت، عملکرد خوبی را نداشته است. این ارز دیجیتال پس از پایان روند صعودی‌اش در اواخر ماه مارس (اسفند)، در طول ۳۶ روز، ۲۰ درصد از ارزش خودش را از دست داد. در هفت روز گذشته نیز قیمت بیت کوین بیش از پیش کاهش یافت و با سقوط ۱۹.۴۷ درصدی به زیر محدوده ۳۰,۰۰۰ دلاری رسید.

به چه دلیل مایکرواستراتژی ضرر کرد؟

با این تفاسیر آخرین کندل روزانه سرخ رنگ بیت کوین، سبب شد تا مایکرواستراتژی، یکی از بزرگترین هولدرهای بیت کوین نیز وارد ضرر شود. به دلیل آنکه این کندل پایین‌تر از متوسط قیمت خرید این شرکت بسته‌ شد. مایکرواستراتژی که سهام آن در بورس نزدک (Nasdaq) درحال معامله شدن است، بیش از ۱۲۹,۰۰۰ بیت کوین را با میانگین قیمت ۳۰,۷۰۰ دلار خریداری کرده است. لازم به ذکر است که قیمت بیت کوین روز گذشته در پایین‌ترین سطح به ۲۹٬۷۰۰ دلار رسیده بود.

آخرین خرید این شرکت مربوط به تاربخ آوریل (فروردین) می‌شود. در آن زمان، مایکرواستراتژی ۴,۱۶۷ بیت کوین را با قیمتی میانگین ۴۵,۷۱۴ دلاری و با هزینه کلی ۱۹۰.۵ میلیون دلار خریداری کرده بود.

نکته جالب توجه اینجاست که این مؤسسه برای تأمین منابع مالی موردنیاز برای خرید خود از وام با پشتوانه بیت کوین استفاده کرده بود. بنابراین و درادامه اگر قیمت بیت کوین به زیر ۲۱,۰۰۰ دلار رسد، مایکرواستراتژی به‌ دلیل ماهیت پشتوانه وام خود در معرض خطر مارجین کال قرار می‌گیرد. بدین معنی که به دلیل ارزش بیت کوین‌های وثیقه‌گذاری شده برای وام از مبلغ تضمین‌شده پایین‌تر می‌آید، بانکی که به مایکرواستراتژی وام داده است، می‌تواند از آنها طلب کند تا مبلغ وثیقه‌گذاری‌شده را افزایش دهند. اگر این شرکت بخواهد تا از این اتفاق و فروش بیت کوین‌های خودش جلوگیری کند، مجبور است که برای حمایت از وام خود، بیت کوین‌های بیشتری را پیش بانک وثیقه‌گذاری کند.

مایکل سیلور، مدیرعامل مایکرواستراتژی نیز بر روی این امر تأکید کرده است که آنها هرگز بیت کوین‌هایشان را نخواهند فروخت. او در ادامه بیان کرد که اگر لازم شود مقدار بیت کوین‌های وثیقه‌گذاری‌شده را بیشتر خواهند کرد.

ضرر تسلا

علاوه بر شرکت مایکرواستراتژی، تسلا، شرکتی که ایلان ماسک به رهبری آن مشغول است، نیز برروی بیت کوین‌های خود ضرر کرده است. شایان ذکر است که ضرر تسلا کمی قبل از مایکرواستراتژی رخ داد و میانگین خرید آن کمی بیشتر از مایکرواستراتژی است. بر اساس اطلاعات وب‌سایت «BitcoinTreasuries.net»، شرکت تسلا در سال گذشته ۴۳,۲۰۰ واحد بیت کوین را با هزینه کلی ۱.۵ میلیارد دلار خریداری کرده بود. هزینه هر کدام از بیت کوین‌های این شرکت به‌صورت میانگین ۳۴,۷۰۰ دلار برای آن‌ها تمام شده است. به‌ بیانی ساده‌تر، تسلا تا زمان انتشار این مطلب چیزی حدود ۱۰ درصد ضرر تحقق نیافته دارد که کل آن مبلغ حدود ۱۵۵ میلیون دلار می‌شود.

هنوز هم مشخص نیست که این شرکت‌های سهامی عام می‌خواهند با وضعیتی که دارایی‌های بیت‌ کوین آنها برای مدتی طولانی با ضرر مواجه شوند، چگونه برخورد خواهند کرد.

منبع:”bitcoinmagazine