۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

این طور که از وضعیت بازارهای آتی بیت کوین مشخص است. معامله گران حرفه‌ای هنگام جهش قیمت در روزهای اخیر، اعتماد چندانی به این روند صعودی نداشتند و اکنون هم این شرایط ادامه دارد. ضمن اینکه تغییر مجدد احساسات معامله‌گران از صعودی به نزولی، استقبال از آلت کوین‌های بازار را هم با کاهش مواجه کرده است.

عملکرد قیمت روز گذشته ارزهای دیجیتال، از ارزی به ارز دیگر متفاوت بود. این در حالی است که از اواسط هفته گذشته به نظر می‌رسد فشار فروش در بازار در حال افزایش است.

سقوط روز جمعه بیت کوین پس از عبور موقتی قیمت از مقاومت ۴۴٬۰۰۰ دلاری اتفاق افتاد. هم زمان با کاهش قیمت بیت کوین، نیر پروتکل (NEAR Protocol) جهشی ۲۰ درصدی را تجربه نمود. قیمت ویوز (WAVES) و ریپل نیز در این مدت به ترتیب ۱۰ و ۳ درصد کاهش یافت.

فروکش کردن روند رو به رشد چند روز اخیر ارزهای دیجیتال نشان دهنده بازگشت مجدد احساس بی اعتمادی به سرمایه‌گذاران است. که تأثیر این تغییر احساسات را می‌توان به‌وضوح در سقوط ۸ درصدی بیت کوین در هفت روز گذشته مشاهده کرد. علاوه بر این، با تغییر دوباره احساسات سرمایه‌گذار از صعودی به نزولی، توجه به آلت کوین‌های بازار هم کمتر از قبل شده است.

شاخص بورسی «S&P500» روز گذشته تقریباً نوسانی نداشت. از طرفی دیگر، قیمت دلار و طلا در بازارهای جهانی افزایشی شد. بازدهی سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه دولتی آمریکا با سررسید ۱۰ ساله به بالاترین سطح سه سال گذشته خود در ۲.۷ درصد رسیده است. یکی از دلایل اصلی این امر، سرمایه‌گذاری کمتر فعالان بازار در این شکل از اوراق بهادار است. کاهش علاقه سرمایه گذاران به اوراق قرضه دولتی آمریکا هم عمدتاً تحت تأثیر افزایش تورم در ماه‌های گذشته و تصمیم بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره بانکی در ماه‌های آینده است.

معامله گران حرفه‌ای هم خوش بین نیستند

شرایط در بازارهای آتی (Futures) بیت کوین آرام به نظر می‌آید که نشان می‌دهد جهش ۳۰ درصدی قیمت بیت کوین از کف ۳۳٬۰۰۰ دلاری ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) کار معامله‌گران بازارهای آنی (Spot) بوده است.

نمودار زیر تعداد کل قراردادهای آتی باز بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) را نشان می‌دهد که در هفت روز گذشته با کاهش مواجه شده است. منظور از قراردادهای باز، آن دسته از موقعیت‌های معاملاتی مشتقه است که هنوز تسویه نشده‌اند. گفتنی است که از این شاخص به‌عنوان ابزاری برای سنجش جریان ورود و خروج پول در بازارهای آتی استفاده می‌شود.

فعالیت در بازارهای آتی بیت کوین از زمان اوج‌گیری در نوامبر (آبان) سال گذشته رو به کاهش بوده است. اوج‌گیری این شاخص در آن دوره، پیش از کاهش ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین اتفاق افتاده بود. سطوح فعلی نیز همچنان بالاتر از بازه‌ بین مه تا سپتامبر سال گذشته است. که نشان می‌دهد فعالیت در ماه‌های اخیر به‌نسبت آن زمان بیشتر است.

بیت کوین

نمودار تعداد کل قراردادهای آتی باز بیت کوین در بورس کالای شیکاگو

تحلیلگران می‌گویند میزان استفاده از اهرم‌های معاملاتی (Leverage) نیز میان معامله‌گران بازارهای آتی BTC کاهش یافته است. همین موضوع نشان می‌دهد که جهش چند روز پیش قیمت از نظر سرمایه‌گذاران چندان مطمئن نبود است.

شاخص «بازده سالانه نرخ پایه با مبنای ۳ ماهه» که اختلاف بین قیمت بیت کوین در بازارهای آتی با بازارهای آنی را اندازه‌گیری می‌کند. در طول ۱۴ روز گذشته، در صرافی‌های مطرح ارز دیجیتال رو به کاهش بوده است. این موضوع نشانه‌ای دیگر برای بی‌‌اعتمادی معامله‌گران به آینده قیمتی بیت کوین است.

بیت کوین

نمودار بازده سالانه نرخ پایه با مبنای ۳ ماهه.

منبع:”coindesk