Rate this post

برخی از تحلیلگران معتقدند با وجود روند صعودی روزهای اخیر BTC، این احتمال وجود دارد که سقوط بیت کوین در ادامه برای مدت کوتاهی باشد. کارشناسان اعتقاد دارند، این سقوط بیت کوین حتی می‌تواند پیش از کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی سهام رخ دهد. علاوه بر این، همزمان با افزایش قیمت در این مدت، فروش ماینرهای بیت کوین هم شدیدتر شده است.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت اخیر تقریباً بدون حرکت بوده است. این ارز در ۷ روز اخیر چیزی حدود ۱۲ درصد رشد کرده است.

میزان بازدهی دیگر ارزهای دیجیتال چطور بوده است؟

میزان بازدهی ارزهای دیجیتال در این مدت از ارزی به ارز دیگر متفاوت بوده است. برای مثال، در ۲۴ ساعت گذشته قیمتی برخی از آلت کوین‌ها نظر ویوز (Waves)، ثورچین (THORChain) و آوی (Aave) حدود ۲۰ درصد رشد کرده است. این در حالیست که دوج کوین و شیبا اینو، میم کوین‌های شناخته شدهٔ بازار، در این مدت تقریباً ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

بعد از آنکه مقامات روسیه و اوکراین هر دو اعلام کردند که روند مذاکرات صلح بین دو کشور پیشرفت‌های خوبی داشته است. قیمت‌ها در بازار جهانی سهام افزایش یافت. رشد قیمت دارایی‌های پرریسک، طبق معمول با کاهش ارزش دلار و طلا همراه شد. از طرفی، شاخص نوسانات بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) به پایین ترین سطح خود در یک ماه اخیر رسیده است. این شاخص یکی از پرطرفدارترین ابزارها برای ارزیابی انتظار معامله گران از نوسانات قیمت در بازارهای اختیار معامله سهام محسوب می‌شود.

کاهش نوسانات در بازارهای مختلف نشانه ای برای کاهش ترس و اضطراب معامله گران است. که می‌تواند به‌ نفع افزایش قیمت اخیر دارایی‌های پرریسک، مثل ارزهای دیجیتال باشد. با این حال، برخی از تحلیلگران می‌گویند همچنان نشانه‌هایی برای اصلاح قیمت در کوتاه مدت وجود دارد. و این نشانه ها در بازار ارزهای دیجیتال پررنگ تر هم هستند.

تحلیلگر مؤسسه اف‌ایکس پرو (FxPro) که الکس کوپتسیکویچ (Alex Kuptsikevich) نام دارد. گفته است بیت کوین هم تراز با رشد شاخص های بازار جهانی سهام پیش می‌رود. که اغلب احساسات سرمایه گذاران بازارهای مالی اول از همه در قیمت بیت کوین بروز پیدا می‌کند. این یعنی سقوط موقتی قیمت بیت کوین می‌تواند پیش از کاهش قیمت‌ها در بازار سهام رخ دهد.

فروش ماینرهای بیت کوین شدیدتر شده است

شاخصی که در ادامه است، «MPI» نام دارد. میزان فروش ماینرهای بیت کوین را نسبت به متوسط فروش یک‌سال گذشته آنها اندازه گیری می‌کند. این شاخص روز گذشته افزایش یافته بود. که نشان دهنده این است ماینرهای بیت کوین در حال حاضر بیش از حد معمول اقدام به فروش واحدهای استخراج شده می‌کنند.

در حالی که مشخصاً فروش میانرها بیشتر شده است. حجم واحدهایی که از حساب آنها به صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل می‌شود، همچنان پایدار است. این یعنی ماینرها اخیراً بخشی از واحدهای استخراج شده را خارج از بازار صرافی‌ها و درون شبکه با خریداران بزرگ معامله می‌نمایند.

رشد این شاخص معمولاً در مقاطعی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین به اوج خود رسیده است. که در ادامه ماینرها انگیزه‌ای برای کسب درآمد از فروش سرمایه خود دارند.

بیت کویننمودار تغییرات میزان فروش ماینرهای بیت کوین نسبت به متوسط فروش یک‌سال گذشته.

آخرین جهش قیمتی بیت کوین با رکوردشکنی هش ریت شبکه همراه بود. هش ریت مجموع قدرت پردازشی‌ای است که ماینرها برای پردازش تراکنش کاربران به شبکه بیت کوین اختصاص می‌دهند.

تأثیر افزایش قیمت بیت کوین مستقیماً روی درآمد ماینرها

افزایش قیمت بیت کوین مستقیماً روی درآمد ماینرها تأثیر می‌گذارد. برای مثال، شرکت کانادایی بیت فارمز (Bitfarms) که در حوزه استخراج بیت کوین فعال است. در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ حدود ۶۰ میلیون دلار درآمد داشته است. درآمد دوره‌ای این شرکت از استخراج بیت کوین، نسبت به ۴۵ میلیون دلار مربوط به سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱، ۳۳ درصد و نسبت به سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ میلادی، ۴۲۶ درصد بیشتر شده است.

در حالی که درآمد این شرکت در این مدت بسیار قابل‌توجه بوده است، اصلاح قیمت بیت کوین در ماه‌های گذشته می‌تواند روی درآمد دوره‌های بعدی آن تأثیر منفی بگذارد.

رشد هش ریت بیت کوین در هفته‌های اخیر کمی کُند شده و این در حالی است که قیمت بیت کوین به‌تازگی از مقاومت ۴۶٬۰۰۰ دلاری رد شده است. هش ریت شبکه اتریوم هم در سال ۲۰۲۲ افزایش یافته و مانند بیت کوین در هفته‌های اخیر سرعت رشد آن کم شده است.