۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

سرمایه‌گذاران در طول چند ماه اخیر با فشارهای نزولی زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند و میل برخی از معامله‌گران به خروج از بازار و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری شان بیشتر شده است. کارشناسان می‌گویند با این شرایط نمی‌توان از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای بلندمدت انتظار بازدهی بیشتر داشت.

روند نزولی بازار چگونه بوده است؟

بیت کوین در روز گذشته مجدداً و در حالی که احساسات معامله گران همچنان رو به سقوط باقی مانده‌ است با کاهش قیمت مواجه شد. شاخص ترس و طمع بیت کوین طی ۳۰ روز است که از محدوده ترس خارج نشده است و این شاخص اکثراً کمتر از ۱۵ بوده است و در حالت ترس شدید بوده است. این در حالیست که این شاخص هفته گذشته هم به سطح دومین رکورد ترس شدید تاریخ خود رسید. این شاخص در طول چند روز اخیر تا حدودی بازیابی شده است که نشانه ای برای کم رنگ تر شدن احساس ترس شدید در بازار محسوب می‌شود؛ خصوصاً اگر بیت کوین بتواند دوباره خود را به بالای ۳۰٬۰۰۰ دلار برساند.

عملکرد روز گذشته بسیاری از ارزهای دیجیتال ضعیف تر از بیت کوین بوده است که نشان می‌دهد میل به پذیرش ریسک میان سرمایه‌گذاران کمتر شده است. برای مثال، اتریوم سقوطی ۴ درصدی را تجربه کرده که دو برابر کاهش ۲ درصدی قیمت بیت کوین است. اولنچ و فانتوم نیز در این مدت به ترتیب ۹ و ۱۴ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

آلت کوین‌ها به خاطر ریسک سرمایه‌گذاری بیشتری که دارند معمولاً در جریان بازارهای نزولی، کاهش قیمتی بیشتری را تجربه می‌کنند.

تا زمانی که شتاب قیمت در بلندمدت از وضعیت نزولی فعلی به صعودی تغییر شکل ندهد. جهش‌های مقطعی بیت کوین احتمالاً بسیار محدود خواهند بود و نمی‌توان انتظار یک رشد شدید را داشت. این به معنی بازدهی بازار جهانی سهام و ارزهای دیجیتال برای یک سال پیش رو، احتمالاً به مراتب کمتر از بازار صعودی سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

بازارهای پر نوسان دارای فرصت های معاملاتی خوبی هستند!

بازارهایی که نوسانات زیادی دارند فرصت‌های معاملاتی خوبی را در اختیار معامله گران کوتاه‌مدت قرار می‌دهد؛ کسانی که فعالیتشان به روند قیمت وابسته نیست. می‌توانند بسته به شرایط وارد موقعیت‌های شورت یا لانگ (فروش یا خرید) شوند. به همین ترتیب، آن دسته از سرمایه گذاران بلند مدت که از تجربه کافی برخوردار هستند، می‌دانند که در این شرایط باید ریسک سبد سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند و باقی پول خود را برای چرخه صعودی بعدی ارزهای دیجیتال کنار بگذارند.

تغییرات قیمت و زمان بندی در کوتاه مدت می‌تواند کار سختی باشد. برای مثال، طبق بیانیه ای که مؤسسه تحقیقاتی آرکان ریسرچ (Arcane Research) گفته است. بیت کوین معمولاً در دوره‌هایی که احساسات بازار به‌شدت منفی شده است، یک حرکت صعودی از خود نشان می‌دهد.

کارشناسان آرکان ریسرچ گفته اند:

به دنبال تشدید احساس ترس میان معامله‌گران، فشار فروش بازار بیت کوین نیز ادامه‌دار بوده است. بنابراین نباید با آسان بودن ماجرا انتظار داشته باشید که با ورود به بازار در وضعیتی که ترس معامله گران زیاد شده و شتاب قیمت منفی است، بتوانید کسب سود کنید.

دلیل کمتر شدن بازدهی بیت کوین چیست؟

نمودار زیر نشان‌دهنده کاهش نرخ رشد ترکیبی سالانه (Compound Annual Growth Rate) بیت کوین است. با بزرگترشدن بازار بیت کوین، در قبال آن به سرمایه بیشتری برای ایجاد تحرک در بازار نیاز خواهد بود. این اتفاق می‌تواند به مرور زمان و با بالغ‌ترشدن یک دارایی، بازدهی آن را کاهش دهد.

پلتفرم تحلیلی گلسنود در یکی از مطالب جدید خود نوشته است:

پس از سقوط بازار در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰)، شاهد کاهش نرخ رشد ترکیبی چهارساله بیت کوین بودیم و همان طور که پیش‌تر در این باره صحبت کرده بودیم، این اتفاق می‌تواند نقطه پیدایش روند نزولی غالب بازار باشد.

بیت کوین

شاخص نرخ رشد ترکیبی چهارساله بیت کوین.

عمیق تر باید مشاهده کرد! مشکل بیت کوین از کجاست؟

این کاهش بازدهی مطمئناً به خاطر رشد اندازه بازار بیت کوین نیست. اگر بخواهیم نگاهی بیشتر به این موضوع داشته باشیم، سیاست‌های پولی انبساطی و سازگار بانک‌های مرکزی جهان، زیربنای رشد سریع دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال و سهام را در طول سال‌های اخیر فراهم کرده است. بیت کوین به‌طور مشخص، تاکنون در چرخه‌های چهارساله صعودی و نزولی در حال نوسان بوده است، که در کنار فراز و نشیب های زیاد، بازدهی بیشتری از بازار سهام داشته است.

اما سرمایه‌گذاران در حال حاضر، با سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی، افزایش تورم و کاهش سرعت رشد اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این وضعیت در مجموع به کاهش بازدهی دارایی‌های سنتی و ارزهای دیجیتال منجر می‌شود.

یکی از بزرگترین بانک‌های جهان که دویچه بانک (Deutsche Bank) نام دارد. در تحقیقات تازه خود نوشته است:

اگر تورم برای چندین سال به همین شکل بالا بماند، طبق چیزی که از گذشته و شرایط امروز می‌توان برداشت کرد. بسیار سخت خواهد بود که دارایی‌های سنتی بتوانند یک بازدهی مثبت واقعی (با احتساب تورم) داشته باشند. بازدهی اسمی (بدون احتساب تورم) این دارایی‌ها نیز احتمالاً پایین‌تر از روند بلندمدت آنها خواهد بود. در این بحث، کالاها می‌تواند یک استثنا باشند.

منبع:”coindesk