۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

در اردیبهشت سال گذشته وضعیت بازار صعودی بود، اما در اردیبهشت امسال وضعیت کمی متفاوت است و بازدهی بیت کوین از ابتدای سال جاری همچنان منفی است. با این اوصاف، آیا عملکرد خوب قیمت در ماه مه سال‌های گذشته، باز هم تکرار می‌شود؟

بیت کوین در روز گذشته و به دنبال سقوط قیمت‌ها در بازار جهانی سهام، از اوج ۴۰٬۲۰۰ دلاری خود یک حرکت نزولی جدید را آغاز نمود.

عملکرد بیشتر آلت کوین‌های معروف بازار در ۲۴ ساعته گذشته بدتر از بیت کوین بوده است. این وضعیت نشان می‌دهد با تشدید نوسان‌ها در بازار، میزان ریسک پذیری سرمایه گذاران هم کاهش یافته است. برای مثال، اتریوم در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۵ درصد کاهش قیمت داشته و اولنچ نیز سقوطی ۶ درصدی داشته است. این در حالیست که بیت کوین در مدت مشابه چیزی حدود ۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

شاخص بورسی «S&P500» نیز روز جمعه با سقوط همراه بود. این شاخص اکنون در آستانه بدترین شروع سالانه خود از ۱۹۴۲ دلار قرار دارد. اما قیمت طلا در بازارهای جهانی در ۲۴ ساعت گذشته رشد کرده و همچنان جهش ۶ درصدی شش ماه گذشته آن دست نخورده باقی مانده است.

بیت کوین امسال از بورس و طلا عقب مانده است

عملکرد بیت کوین از ابتدای امسال تاکنون در مقایسه با شاخص بورسی S&P500 و طلا ضعیف تر بوده است. با این حال، همان طور که از نمودار زیر مشخص است، این ارز دیجیتال در بازه زمانی ۴ ماهه بازدهی بیشتری از اوراق قرضه خزانه داری آمریکا داشته است. بازارهای مالی به صورت کلی از ابتدای سال ۲۰۲۲ درگیر فضای پرریسکی هستند. که عامل آن افزایش تنش‌ها میان روسیه و غرب (در مسئله جنگ اوکراین) و عوامل کلان اقتصادی است.

در دوره‌هایی شبیه به این که احساس اطمینان میان سرمایه‌گذاران از دست می‌رود. فعالان بازار نیز سهم دارایی‌های پرریسکی مانند ارزهای دیجیتال و سهام را در سبد سرمایه گذاری خود کاهش می‌دهند. با چنین شرایطی، افزایش نرخ بهره بانکی معمولاً به کاهش بازدهی اوراق قرضه منجر خواهد شد. در مقابل اما، طلا و دیگر داریی‌هایی که به نوعی «کالا» محسوب می‌شوند، اغلب با افزایش تورم، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند.

روند قیمتی بیت کوین از ابتدای سال جاری میلادی، پرنوسان و بدون یک جهت مشخص بوده و محور میانی این نوسانات نیز سطح ۴۰٬۰۰۰ دلار است. با وجود بازدهی منفی بیت کوین از ابتدای امسال، قیمت بیت کوین همچنان ۱۶ درصد بیشتر از کف ۳۳٬۰۰۰ دلاری است که در ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) به ثبت رسید. این در حالی است که شاخص S&P500 هم‌اکنون در پایین ترین سطح خود از ابتدای سال ۲۰۲۲ قرار دارد.

مقایسه عملکرد قیمتی بیت کوین و دیگر منابع دارایی معروف دنیا

حمام خون ارزهای دیجیتال در ۳۰ روز گذشته

نمودار زیر بازدهی ۲۰ ارز دیجیتال مطرح بازار را در ۳۰ روز گذشته نشان می‌دهد که برای تمام ارزهای موجود در این فهرست منفی است.

این شاخص که کوین دسک ۲۰ (CoinDesk20) نام دارد. وضعیت هزاران ارز دیجیتال را بر اساس ارزش بازار، حجم معاملات و چند معیار دیگر بررسی می‌کند. که خروجی آن گروهی دارای ۲۰ عضو از مهم‌ترین ارزهای بازار است. ۹۹ درصد از حجم معاملات ۸ صرافی بزرگ دنیا نیز به این ۲۰ ارز دیجیتال اختصاص یافته است.

در یک ماه گذشته دوج کوین میان ۲۰ ارز موجود در این فهرست بهترین عملکرد را داشته است. که مهم ترین دلیل آن جهش ۲۰ درصدی قیمت این توکن در هفته گذشته است؛ جهشی که پس از پذیرش پیشنهاد ایلان ماسک برای خرید توییتر با مبلغ ۴۴ میلیارد دلار اتفاق افتاد. این میم کوین تاکنون بخش زیادی از رشد روزهای اخیر خود را اصلاح کرده است. اما همچنان در مقایسه با شیبا اینو که در این مدت ۱۸ درصد کاهش قیمت را داشته است، عملکرد نسبتاً خوبی داشته است.

اتریوم کلاسیک، ارز دیجیتالی که پس از دو‌شاخه شدن شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۶ میلادی شکل گرفت. بدترین عملکرد را در این فهرست داشته است. این در حالیست که این ارز دیجیتال در ماه مارس (اسفند) بهترین عملکرد را بین ۲۰ ارز این فهرست داشت.

اتریوم و بیت کوین در ماه آوریل (فروردین) و در مقایسه با سایر ارزهای بازار، فشار فروش کمتری را تجربه کردند. معمولاً آلت کوین‌ها در بازارهای نزولی عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند و دلیل آن هم این است که در مقایسه با بیت کوین به ریسک پذیری بیشتری نیاز دارند. به همین خاطر می‌توان گفت ریسک پذیری فعالان بازار در این ۳۰ روز گذشته کمتر شده است.

بازدهی منفی ۲۰ ارز برتر بازار در یک ماه اخیر

ماه مه اغلب ماه خوبی برای معامله گران بوده است

سؤالی که با نزدیک‌شدن به شروع ماه مه (اردیبهشت) ذهن معامله‌گران را به خود مشغول کرده، این است که آیا کاهش قیمت‌ها در ماه آوریل (فروردین) می‌تواند به شکوفایی بازار در ماه مه منجر شود یا خیر.

بخش بالایی نمودار زیر متوسط بازدهی هر ماه بیت کوین را در طول تاریخ نشان می‌دهد. بخش پایینی تصویر هم نشانگر این است که بیت کوین در ۹ سال گذشته در چند درصد از مواقع در هر ماه بازدهی مثبت داشته است.

بیت کوین در طول تاریخ به طور متوسط در ماه‌های مه (اردیبهشت) هر سال، ۱۷ درصد بازدهی داشته است. عملکرد تاریخی بازار سهام هم در ماه‌ مه سال‌های قبل قوی بوده است و همین موضوع می‌تواند خریداران را تشویق کند تا پس از ۳ ماه نوسان محدودی قیمت، دوباره وارد بازار شوند.

این نکته بسیار با اهمیت است که عملکرد قیمت در سال‌های گذشته نمی‌تواند تضمینی برای تکرار همان اتفاق در آینده باشد. برای مثال، شاخص‌های تکنیکال به ادامه نوسانات عرضی و تثبیت قیمت در آینده اشاره می‌کنند که البته ممکن است با افزایش محدود قیمت هم همراه باشد. ضمن اینکه احساسات معامله گران بازارهای مشتقه هم یک دست نیست.

نمودار متوسط بازدهی بیت کوین دز ماه‌های مختلف (بخش بالایی) و درصد مواقعی که بازدهی بیت کوین در یک ماه مثبت بوده است (بخش پایینی).

منبع:”coindesk