۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

انجمن بلاک چین ایران اخیراً با انتشار بیانیه‌ای هشدار داده‌ است که به تازگی مواردی از شناسایی و برچسب گذاری دارایی کاربرهای ایرانی در پلتفرم‌های خارجی ارز دیجیتال مشاهده شده است. کارشناس‌های این انجمن به معامله گرهای ایرانی توصیه کرده‌اند تا نکته‌های امنیتی را برای پیشگیری از گسترش این برچسب گذاری‌ها، رعایت کنند.

انجمن بلاک چین ایران ساعاتی قبل با انتشار بیانیه‌ای، در رابطه با شناسایی و برچسب زنی دارایی افراد ایرانی در پلتفرم‌های خارجی ارز دیجیتال هشدار داد.

در ادامه متن کامل بیانیه انجمن بلاک چین را می‌خوانیم.

بيانيه انجمن بلاک چین در رابطه با ريسک شناسايی دارایی افراد ایرانی

انجمن بارها در حوزه شناسايی و برچسب زنی اموال دیجيتال مبتنی بر بستر تکنولوژی زنجيره بلوک و پيامدهای آن هشدار داده است.

همان گونه كه مستحضر هستيد، تکنولوژی بلاک چين ماهيتی شفاف و قابل رصد دارد و اگر يک دارايی ديجيتال به هويت يا محل جغرافيايی مشخصی قابل انتساب باشد «به عنوان  مثال از طریق آی‌پی یا بر طبق آدرس‌هايی كه با كيف پول مرتبط با آن دارايی ديجيتال، تراكنش داشته‌اند) می‌توان رد آن را در تراكنش‌های بعدی نيز از نظر فنی و حتی از نظر حقوقی دنبال نمود.

روند شناسنایی چگونه است؟

شركت‌ها‌يی مثل سايفرتريس، كريستال، چيناليسيس و اليپتيک، در حال حاضر مشغول ارائه سرويس‌های متنوع شناسايی و برچسب زنی اموال دیجيتال هستند. بعد از اين شناسايی، اگر دارايی ديجيتال به صورت کامل غيرمتمركز باشد «مثل بيت كوين» پذيرندگان متمركز «به عنوان مثال پلتفرم‌های متمركز تبادل ارزهای ديجيتال» می‌توانند بعد از دريافت دارایی، آن را بلاک كنند يا از پذيرش آن به عنوان ارزش امتناع نمايند و اگر این دارايی ديجيتال امكان فريز شدن در كيف پول را داشته باشد «مثل تتر»، نهاد ناشر آن توكن می‌تواند آن را در كيف پول خودِ مالک فريز نمايد.

به تازگی مواردی از برچسب زنی روی اموال افراد، حتی در پلتفرم‌های تبادل غيرمتمركز مثل (1inch) نيز دیده شده است كه با گزارش برچسب دارايی افراد كشورهای تحت تحريم، منجر به اعمال بلاک كردن دارايی در سكوهای پذیرنده‌ای مثل بایننس شده است.

رعایت نكات امنيتی توسط كسب و كارهای ایرانی بسيار حائز اهميت است و قسمتی از مسئوليت آن‌ها برای امن نگه داشتن دارايی افراد حساب می‌شود. با این حال، كاربرها نيز باید نكات ساده‌ای مانند عدم استفاده از اسكنرهای خارجی (اكسپلورر یا موتور جستجوی بلاک چين) و يا فعالیت در صرافی‌های خارجی ارز ديجيتال با آی‌پی (IP) ايرانی و يا انتقال دارايی به طور مستقيم بين پلتفرم‌هایی كه احتمال شناسايی و اعمال تحريم دارند را نيز فرا گرفته و رعایت نمايند تا به اين ترتيب، ريسک شناسايی و برچسب گذاری اموال خود را کمتر کنند.

تصویر بیانیه انجمن بلاک چین ایران در رابطه با ريسک شناسايی دارایی کاربران ایرانی.