۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

یکی از شرکت‌های فعال در حوزه استخراج بیت کوین که ارتباط نزدیکی با شرکت اینتل دارد. برخی از مشخصات فنی ماینر نسل دوم اینتل را انتشار داده است. این شرکت ادعا کرده است ماینر نسل دوم اینتل که در اواخر سال ۲۰۲۲ قرار است به بازار عرضه شود. بعد از سری «S19» شرکت بیت مین (Bitmain)، بهترین ماینر جهان از نظر بازدهی خواهد بود. این در حالی است که نسل اول این ماینر هنوز به بازار عرضه نشده است.

مؤسسه گرید اینفرااِستراکچر (Griid Infrastructure) که همکاری بسیار نزدیکی با اینتل دارد. و قراردادهایی برای دریافت سخت‌افزار از اینتل امضا کرده است، گفته است نسل دوم ماینرهای اینتل که تحت‌عنوان بونانزا ماینر ۲ (Bonanza Miner 2) به رسمیت شناخته می‌شود، دومین ماینر بازار از نظر میزان میزان بازدهی خواهد بود.

حداکثر قدرت ماینر اینتل ۱۳۵ تراهش بر ثانیه و بازدهی الکتریکی آن ۲۶ ژول بر تراهش خواهد بود. در نتیجه کارایی این ماینر بسیار بالاتر از آخرین مدل شرکت بیت مین است که Antminer S۱۹ Pro+ Hyd نام دارد. قدرت آخرین مدل اَنت ماینر ۱۹۸ تراهش بر ثانیه و بازدهی آن ۲۷.۵ ژول بر تراهش است. علاوه بر این، نسل دوم ماینرهای اینتل از ماینر مدل ++Whatsminer M۳۰S شرکت میکرو‌بی‌تی (MicroBT)، با قدرت ۱۱۲ تراهش بر ثانیه و بازدهی الکتریکی ۳۱ ژول بر ثانیه هم پر قدرت تر است.

با این حال، ماینر Antminer S۱۹j XP شرکت بیت مین همچنان در رتبه اول بهترین ماینر بازار محسوب می‌شود. قدرت و بازدهی الکتریکی این ماینر به ترتیب ۱۴۰ تراهش بر ثانیه و ۲۱.۵ ژول بر تراهش است. قابل ذکر است که بازدهی انرژی برای ماینرهای بیت کوین اهمیت زیادی دارد. زیرا انرژی یکی از بزرگترین هزینه‌های عملیاتی آنها محسوب می‌شود.

عرضه ماینرها در چه قالبی صورت میگیرد؟

هنوز مشخص نشده است که اینتل قصد دارد ماینرهای خود را در قالب یک دستگاه ای سیک (ASIC) کامل به مشتریانش عرضه نماید یا قرار است فقط تراشه‌های ویژه استخراج خود را در اختیار آنها قرار دهد. توافق نامه تأمین منابع شرکت گرید با اینتل، شامل طراحی مواد هم می‌شود. این نشان می‌دهد که هم مشتریان اینتل و هم خود این شرکت می‌توانند ریگ‌های ماینینگ را به‌صورت سفارشی با استفاده از این تراشه‌های ویژه طراحی کنند.

جک دورسی، که مدیرعامل مجموعه بلاک (Block) که قبل تر از این نام این مجموعه اسکوئر (Square) نام داشت. یکی از مشتریان تراشه‌های شرکت اینتل است. طبق گفته‌های دورسی، شرکت او قرار است یک سیستم ماینینگ منبع باز را بر اساس سیلیکون سفارشی سازی شده طراحی کند.

شرکت گرید اعلام کرده است که قیمت ماینر جدید اینتل نصف قیمت Antminer S۱۹ Pro است. و میزان بازدهی آن ۱۵ درصد بیشتر از این مدل بیت مین خواهد بود. در نتیجه سود ناخالص استخراج کنندگانی که به جای این مدل از مدل نسل دوم اینتل استفاده کنند، ۱۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

شرکت گرید این ماینر را به‌عنوان ماینر اختصاصی اینتل معرفی نکرده است. توافق‌نامه‌های انتشاریافته از دو شرکت و اطلاعیه‌های خود اینتل نشان دهنده این است. که این دو مجموعه برای ساخت این ماینر با هم همکاری کرده‌اند.

شرکت اینتل جزئیات فنی نسل اول تراشه‌های ماینر خود را در کنفرانسی در ابتدای ماه فوریه (بهمن) منتشر کرد. با این وجود، نسل دوم این ماینر قرار است در اواخر امسال به شرکت‌های گرید، آرگو بلاک چین (Argo Blockchain) و بلاک داده شود.

نکته قابل ذکر این است که ورود اینتل به حوزه ماینینگ می‌تواند انحصار موجود در این صنعت را از چنگ تولیدکنندگان فعلی خارج کند.

منبع:”coindesk