۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
5/5 - (1 امتیاز)

اداره اجرایی هند (ED)، آژانس مسئول جرایم مالی، درحال بررسی صرافی‌های ارز دیجیتال مظنون به پولشویی 130 میلیون دلاری است. این تراکنش‌ها که بیش از 10 میلیارد روپیه ویا چیزی حدود 130 میلیون دلار را از شرکت‌های تحت بازجویی به کیف پول‌های بین‌المللی ارسال کرده‌اند. براساس گفته‌های یکی از مقاماتی که با The Economic Times گفتگو کرده است:  «حداقل ده صرافی ارزهای دیجیتال درگیر هستند. حساب‌های بانکی صرافی WazirX نیز مسدود شده است.»

براساس ادعای شرکت‌های تحت بازجویی درخصوص وام‌های فوری، تراکنش‌هایی تا سقف 1 میلیارد روپیه ویا 1.3 میلیون دلار به نام اشخاصی که این پول‌ها هیچ ربطی به آن‌ها نداشته، انجام شده است. این شرکت‌ها معمولاً مربوط به چین هستند. آژانس جرایم مالی هند مدعی است که گرچه  KYC و AML نشان داد که تراکنش‌ها مشکوک هستند، ولی هیچ‌گونه بررسی دقیق‌تری انجام نشد. همین‌طور هیچ گزارشی نیز مبنی بر پولشویی 130 میلیون دلاری در ED ثبت نشد.

مسدود شدن صرافی WazirX

اداره اجرایی هند در هفته گذشته حساب‌های بانکی صرافی WazirX را فریز کرد. در این حساب‌ها چیزی حدود 647 میلیون روپیه یا 8.1 میلیون دلار سرمایه بود. این سازمان مدعی است که این صرافی به حدود 16 شرکت فین‌تک که تحت بررسی جهت پولشویی بودند کمک کرده است. صرافی WazirX بیانیه‌ای را در وبلاگ خود در روز سه‌شنبه گذشته منتشر کرد. در این بیانیه بیان شده است که از طرف Zanmai Labs Pvt. Ltd که به گفته آن، با صرافی WazirX همراه با Binance همکاری می کند. تمام کاربران آن‌ها نیز تحت پوشش KYC/AML هستند. صرافی به‌صورت کامل با مجریان قانون همکاری می‌کند. در این پست وبلاگ آمده است: «برای هر تراکنش، ما می‌توانیم جزئیات KYC کاربر مربوطه را ایجاد کرده و در اختیار مراجع قرار دهیم.»

اتهامات وارد شده به WazirX توجهات را به ساختار مالکیت غیرشفاف این صرافی و نقشی که بایننس در آن ایفا می کند جلب کرده است. مدیر عامل صرافی بایننس، ژائو (CZ) در 5 آگوست (14 مرداد) توییت کرده بود: «بایننس خرید WazirX که در سال 2019 اعلام شده بود را هیچوقت تکمیل نکرده است.» درروز بعد و در گفتگو با Nischal Shetty، بنیانگذار WazirX، CZ بیان کرد: «به تازگی در فوریه امسال ما کد منبع سیستم WazirX، استقرار، عملیات صرافی را درخواست کردیم. ولی این مورد توسط وزیرX رد شد. بایننس کنترلی برروی سیستم‌های خود ندارد.»

شایان ذکر است که این اولین بار نیست که صرافی WazirX به اقدامات نامساعد AML متهم می‌شود.

منبع: “Cointelegraph