۰۹۲۰۹۶۴۰۷۴۴ info@bcc-holding.com
Rate this post

۳ ژانویه برای طرفداران و فعالان کریپتوکارنسی روز مهمی است چرا که ۳ ژانویه ۲۰۰۹ روز تولد بیت کوین است. در این روز اولین بلاکِ بلاکچین بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو افسانه‌ای استخراج شد.

۳ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۳ دی ۱۴۰۱) ارزدیجیتال برتر بازار ۱۴ سالگی خود را جشن می‌گیرد. امروز تولد بیت کوین است. در حالی که پس از طی یک دوران سخت در سال ۲۰۲۲ از روزهای رونق خود فاصله گرفته و آینده آن هنوز مشخص نیست. سال ۲۰۲۲ سال عجیب و پر ماجرایی بود. ۳ ماه قبل از شروع ۲۰۲۲ قیمت BTC به ۶۹٬۰۰۰ دلار رسید اما سال ۲۰۲۲ با بیت کوین ۴۷٬۰۰۰ دلاری آغاز شد اما پس از موجی از اتفاقات سال ۲۰۲۲ با قیمت ۱۶٬۶۰۰ پایان یافت؛ این یعنی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۵٪ از ارزش خود را از دست داده است.

اتفاقات کریپتو در سال ۲۰۲۲ تا حدی متاثر از داده‌های کلان اقتصادی بود. در این سال شاهد شکستن رکورد ۴۰ ساله شاخص دلار (DXY) بودیم و همانطور که می‌دانیم ارزش دلار رابطه معکوسی با ارزش بیت کوین دارد و می‌توان گفت دلار در سال ۲۰۲۲ حجم زیادی از سرمایه کریپتو را به سمت خود جذب کرد. یکی از حوادث تاثیرگذار بازار سقوط ترا بود که ۴۸ میلیارد دلار از سرمایه سرمایه‌گذاران کریپتو را به باد داد. حوادث مخرب بازار در سال ۲۰۲۲ به ترتیب عبارت بودند از:

  • ماه می (اردیبهشت) سقوط ترا
  • اوایل ماه ژوئن (خرداد) بحران مالی سلسیوس و ورشکستگی ویجر دیجیتال
  • افت بازار سهام آمریکا در نیمه دوم ۲۰۲۲
  • افزایش تورم در آمریکا و سیاست انقباضی فدرال رزرو
  • نوامبر (آبان) ورشکستگی FTX

در جدول زیر می‌توانید قیمت بیت کوین را در ماه‌های مختلف ۲۰۲۲ ببینید:

ماه میلادیقیمت در روز اول ماهقیمت در روز آخر ماه
ژانویه۴۷٬۶۸۶.۸۱ دلار۳۸٬۴۸۳.۱۳ دلار
فوریه۳۸٬۷۴۳.۲۷  دلار۴۳٬۱۹۳.۲۷ دلار
مارچ۴۴٬۳۵۴.۶۴ دلار۴۵٬۵۳۸.۶۸ دلار
آوریل۴۶٬۲۸۱.۶۴ دلار۳۷٬۷۱۴ دلار
می۳۸٬۴۶۹.۰۹ دلار۳۱٬۷۹۲.۳۱ دلار
ژوئن۲۹٬۷۹۹.۰۸ دلار۱۹٬۷۸۴.۷۳ دلار
جولای۱۹٬۲۶۹.۳۷ دلار۲۳٬۳۳۶.۹ دلار
آگوست۲۳٬۳۱۴.۲ دلار۲۰٬۰۴۹.۷۶ دلار
سپتامبر۲۰٬۱۲۷.۲۴ دلار۱۹٬۴۳۱.۷۹ دلار
اکتبر۱۹٬۳۱۲.۰۹ دلار۲۰٬۴۹۵.۷۷ دلار
نوامبر۲۰٬۴۸۵.۲۷ دلار۱۷٬۱۶۸.۵۷ دلار
دسامبر۱۶٬۹۶۷.۱۳ دلار۱۶٬۷۷۹.۱۷ دلار

مروری کوتاه بر تاریخچه BTC

در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ (۱۴ دی ۱۳۸۷) فرد یا افرادی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک از زنجیره بیتکوین موسوم به بلاک تولید یا جنسیس بلاک حاوی ۵۰ عدد بیت کوین را استخراج کرد. در آن روزها ایالات متحده با بحران مالی بزرگی مواجه بود که به اعتقاد برخی اقتصاددانان ناشی از تصمیمات نابخردانه بانک مرکزی در چاپ بی‌رویه پول بود.

همچنین دراینجا بخوانید؛ تحلیل تکنیکال بیت کوین

به نظر می‌رسد سیاست‌های بانک مرکزی ساتوشی ناکاموتو را نیز آزار می‌داده و او را مجاب به اختراع نوعی پول و سیستم چاپ و انتشار پول کرده بود که غیرمتمرکز باشد و هیچ نهاد و ابرقدرتی نتواند هر زمان که نیاز داشت پول چاپ کند و نقدینگی را افزایش دهد. در بلاک جنسیس، ساتوشی تیتری از روزنامه تایمز را به عنوان یک پیغام اعتراضی به سیستم بانک مرکزی قرار داد:

تایمز ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹ صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها

منبع: : blockchain.com

ساتوشی از طرفداران سیستم بانکداری مدرن نبود. در سیستم بانکداری مدرن بانک‌ها همواره با کسری ذخایر مواجه میشوند. در واقع وقتی افراد پول خود را در بانک سپرده می‌کنند بانک از محل سپرده‌های مردم وام می‌دهد یا با آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و فقط لازم است بخشی از سپرده‌ها را نگه دارد. این یعنی بانک از اعتماد مردم سواستفاده می‌کند و از پولی استفاده می‌کند که متعلق به او نیست و این موضوع برای ساتوشی خوشایند نبود.

ناکاموتو کار بر روی وایت پیپر بیت کوین را در سال ۲۰۰۸ (اوج بحران مالی در غرب) آغاز کرد و آن را در اکتبر همان سال منتشر کرد. فعالان حوزه کریپتو ۳۱ اکتبر هر سال را به عنوان سالروز انتشار وایت پیپر بیت کوین جشن می‌گیرند.

قبل از بررسی آینده قیمت بیت کوین بیایید قیمت بیت کوین در ۱۴ سال گذشته در روز تولدش را بررسی کنیم:

قیمت بیت کوین در گذر زمان در روز ۳ ژانویه

آینده BTC

روز تولد بیت کوین را در شرایطی جشن می‌گیریم که حال بیتکوین چندان خوب نیست. سال ۲۰۲۲ سال پر ماجرا و پر فراز و نشیبی برای این رمزارز و به طور کلی مارکت کریپتو بود. از ورشکستگی‌های متعدد شرکت‌های شناخته شده تا نابودی رمزارزهای پرطرفدار و شکسته شدن رکورد هک و کلاهبرداری. در روز تولد بیتکوین این رمزارز با قیمت ۱۶٬۷۳۵.۵۴ دلار معامله می‌شود و نسبت به روز گذشته ۱.۲۷٪ رشد را نشان می‌دهد. ارزش بازار کریپتو ۸۴۰.۵۵ میلیارد دلار است و دامیننس بیت کوین ۳۸.۳۴٪ است.

وضعیت ۱۰ کوین بازار رمزارز امروز

روز تولد BTC چه روزی است؟

  • ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو اولین بلاک بیتکوین معروف به بلاک جنسیس یا بلاک پیدایش را استخراج کرد. این روز به عنوان روز تولد بیت کوین نام‌گذاری شده است.
منبع: finance.yahoo.com